KİM BU İŞADAMLARI?

VERGİ LİSTELERİNDE BULUNMAYAN ZENGİNLER MERCEK ALTINDA

Forbes'un "En Zenginler" listesinde ilk 100'e giren ama vergi listelerinde göremediğimiz 26 işadamının ismini dün açıklamıştık. HABERTURK.COM vergi listelerinde bulunmayan zenginlerimiz dosyasını kişiler, şirketleri ve sahip oldukları işler açısından tek tek sorgulamaya devam ediyor.

Elbette Türkiye'nin zenginleri Forbes'un açıkladığı ilk 100 isimden ibaret değil. DİĞERLERİ yarın HABERTURK.COM'da..

EMRULLAH TURANLI

İnşaat işçiliğinden 800 milyon dolarlık servete

Emrullah Turanlı 45 yaşında, Rize İkizdere doğumlu. 1977’de 14 yaşındayken Almanya’ya gitme hayaliyle geldiği İstanbul’da ‘taşı toprağı altın’ yapmayı başardı. 1979’un sonuna kadar inşaat işçisi olarak çalıştı. Bir fabrika inşaatını yaparken, inşaatın sahibiyle tanışan Turanlı, Tahtakale’de getir götür işleri, tahsilat, mal teslimatları yapmaya başladı. Daha sonra inşaat işine atılan Turanlı’nın yükselişi son 5-6 yılda yaşandı. Emrullah Turanlı, Türkiye’nin son dönemde en fazla konuştuğu projelere imza atan isim oldu. Turanlı’nın şirketi Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş. Maslak’ta 3 bin 184 lüks konutlu 600 milyon dolarlık ‘Mashattan’ projesini tamamlamak üzere. Turanlı’nın bugün devam eden projelerinin değeri 3 milyar dolara yakın. Mashattan ve Almondhill projeleri gibi prestijli yapılara imza atan Turanlı’nın önemli gelir kalelerinden biri de Kuzey Irak pazarı oldu. Bu bölgeden 100 milyon dolara yakın iş alan Turanlı bugünlerde ise Mecidiköy’de Doğan Grubu ve ABD’li emlak kralı Donald Trump’ın da içinde olduğu dev bir inşaat projesine imza atmaya hazırlanıyor.

Ancak Turanlı’nın yatırımları bunlarla da sınırlı değil, son birkaç yıldır inşaatın yanı sıra turizm ve enerji alanlarına da önemli yatırımlar yapıyor. Kişisel serveti 800 milyon YTL olan Turanlı Forbes dergisinin en zenginler listesinde 34'üncü sırada yer alıyor. Bu kadar büyük yatırımlar ve 800 milyon dolarlık kişisel serveti baz alındığında gözlerimiz Turanlı’yı vergi rekortmenleri listesinde arıyor. İlk 100'de Turanlı’nın ismine geçmişte olduğu gibi son listede de rastlayamıyoruz. Ama Turanlı her yıl Forbes listesindeki yerini bir üst basamağa taşıyor.

Taşyapı, Irak, Kazakistan, Avrupa ve Balkan ülkeleri de dahil 35 proje yürütüyor. Koşuyolu'ndaki Darüşşafaka Cemiyetine ait arsanın satın alınması ve imar değişikliği yaptırmasıyla yeniden gündeme gelen Turanlı, basında yer alan haberlerden sonra oldukça ilginç açıklamalar yapmıştı. Turanlı, düzenlediği basın toplantısında, ''100 yıllık ticari hayatımızda devlete ve vatandaşa karşı en ufak bir ahlaksızlık, yolsuzluk, kasıt varsa bunların hesabını size veririm, bedelini de ödeyeceğim'' demişti. Turanlı daha önce dergilere verdiği röportajlarda ise İstanbul’a geldiğinde işçi olarak çalıştığını ve hiç parası olmadığını anlatmıştı.

 

CİHAN KAMER

Kuyumculuktan sonra inşaat ve enerjiye yöneldi

Atasay Kuyumculuk’un sahibi Cihan Kamer, 170 milyar dolarlık serveti yöneten süper zenginler arasında 96. sırada, serveti 505 milyon dolar. Şirketin cirosunun 2000-2007 arasında 10 kat arttığı belirtiliyor. Kamer, kuyumculuğun yanı sıra gayrimenkul ve sivil havacılık gibi iş sahalarına son olarak inşaat sektörünü de ekledi. İnşaat sektöründe ilk yatırımını Büyükçekmece Gölü'nün kıyısında 700 bin dönümlük bir arsa alarak yaptı. Dubai Şeyhi El Maktum ile birlikte inşaat projeleri hazırlıyor.

Atasay Kuyumculuk, 20 ton üretim kapasitesi ile sektöründe dünyanın ilk 10 firması içinde yer almakta, Türkiye sathına dağılmış 107 mağazası ve yurtdışı temsilcilikleri bulunuyor. Yenibosna'da 7 kat üzerinde toplam 10 bin  metrekarelik bir fabrikada üretim yapıyor.

Son 5-6 yılda yıldızı yükselen ve en zengin işadamları arasında yer alıyor Kamer. Aydınlı iş adamı Ömer Bağcı ile birlikte ortağı oldukları Şavk Elektrik'e 2004'te Enerji Bakanlığı tarafından İran'dan elektrik ithal etme izni verilmişti. Cihan Kamer bu izinden hemen önce ortaklıktan ayrılmış, Ömer Bağcı ile yine enerji sektöründe ayrı 4 ortaklık kurmuştu. Atasay Kuyumculuk son olarak Botaş'ın doğalgaz dağıtım ihalesini başvuru sahibi 37 şirket arasında kazanan 4 şirketten biri olması ile gündeme gelmişti. Ancak Kamer hiçbir zaman çok vergi ödeyen olarak gündeme gelmedi.

Cihan Kamer, haberimiz üzerine yazılı bir açıklama gönderdi.  Kamer'in açıklaması şöyle:

"Bildiğiniz gibi Türk vergi sistemi gelir ve harcama üzerine kurulu bir yapıya sahiptir. Yani mükellefler vergilerini, belli bir dönemde elde ettikleri gelirleri beyan ederek veya harcamalarını yaparak (KDV gibi) öderler. Dolayısıyla bizim vergi sistemimizde servet üzerinden alınan bir vergi yoktur. Kişilerin servetlerini dikkate alarak şu kadar vergi ödenecektir diye bir yorum yapmak doğru değildir. Bir yılda elde edilen gelirler üzerinden vergi ödenir.

 Yine bildiğiniz gibi, sözünü ettiğiniz liste ve benzeri dergi listelerinin oluşum süreci, tamamen tahminlere dayalıdır. Subjektif kriterlere dayalı bir çalışmadan yola çıkarak, gelir ve kurumlar vergisi kıyaslaması yapmak yanlış noktalara ulaşmaya neden olmaktadır. Ayrıca bildiğimiz kadarıyla söz konusu listeler yapılırken, şirketlerin piyasa ve marka değerleri dikkate alınmaktadır. Yani gerçek anlamda serveti değil, olası bir satış anında sahip olunabilecek değer dikkate alınmıştır.

Atasay, ödediği vergilerle son 5 yıldır, sektörünün lideri olmuş, örnek bir kurum olarak devlete karşı görev ve sorumluluklarını her zaman yerine getirmiştir. Son 4 yılda enerji, inşaat ve havacılık sektöründe devamlı yatırım yapmaktadır. Bu yatırımlar henüz gelire dönüşmüş bir faaliyet haline gelemeyecek kadar yeni kuruluş ve projelerdir.

Ama şunu gönül rahatlılığıyla söylemek istiyorum ki, bu sektörlerde de mücevher sektöründe olduğu gibi en kısa süre içinde sektörel bazda vergi listesinde en ön sıralarda yer alacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. "

 

 

 ALİ AĞAOĞLU

 Serveti 1.4 milyar dolar, vergi listesinde yok

1981 yılında Akdeniz İnşaat olarak yola çıkan Ağaoğlu Şirketler Grubu, bugün 5 ayrı şirketi ile yatırımlarını sürdürüyor. 1995 yılında turizm ve hizmet sektöründe faaliyet göstermeye başlayan Ağaoğlu, kısa sürede sayısız konut projelerini hayata geçirdi. 1.4 milyar dolarlık geliriyle bu yıl ilk kez girdiği Forbes milyarderler listesine 19’uncu Türk zengin olarak yerleşen Ali Ağaoğlu, Forbes listesine farklı bir tepki gösterdi:  "Türkiye’de en fazla arsa stoku bulunan firma konumundayız. Sadece bu arsaların bedeli listede belirtilen rakama ulaşır. Bu rakamı kabul etmiyorum."

Ağaoğlu, geçtiğimiz yıl sonunda bankadaki mevduatından faiz almayarak düşük faizli krediyle konut satışı gerçekleştirdi. Ataşehir’deki My World projesinin dördüncü etabı olan Starland’den 1 ayda yaklaşık 300 milyon YTL kazandı. Bodrum’da da 5 milyar dolarlık bir projenin inşaatını sürdüren Ağaoğlu, Ekonomist dergisinin zenginler listesinde de 61’incilikten 46’ncı sıraya yükseldi.

Ağaoğlu’nun 1982-2008 yılları arasında gerçekleştirdiği projeler şöyle:

1982 İstanbul / Kilyos(6 Villa)

1985 İstanbul / Erenköy (192 Daire)

1987 İstanbul / Yakacık (392 Daire)

1988 İstanbul / Pendik (208 Daire)

1988 İstanbul / Suadiye (24 Daire)

1989 İstanbul / Kadıköy (85 Daire)

1990 İstanbul / Acıbadem (48 Daire)

1992 İstanbul / Acıbadem (2 Villa)

1994 İstanbul / Şile Evleri (200 Villa)

2000 İstanbul / Ümraniye My City (592 Daire ve 6 Villa)

2003 İstanbul / Samandıra My Village (116 Villa ve 176 Konak Daire)

2004 İstanbul / Altunizade My Dream (23 Villa ve 1 Tarihi Konak)

2004 İstanbul / Çengelköy My Home (36 Villa)

2005 İstanbul / Ümraniye My Town (560 Daire)

2006 İstanbul / Çekmeköy My Country (159 Villa ve 112 Konak Daire)

2007 İstanbul / Ataşehir My World (3636 Daire)

2007 İstanbul / Ümraniye Eltes Güneşi (1111 Daire)

2008 İstanbul / Ümraniye Eltes Gold Residence (231 Daire)

2008 İstanbul / Çekmeköy My Roseville (27 Villa)

NİHAT ÖZDEMİR

FB Asbaşkanı, Ankara'nın en ünlü müteahhitti

5 Nisan 1950 yılında Diyarbakır'da doğdu Nihat Özdemir. Sezai Bacaksız ile 1976'da kurduğu Limak müteahhitlik şirketi, bugün 600 milyon dolar cirosu ile turizmden enerjiye kadar, çeşitli alanlarda faaliyet gösteriyor.


Ankara’nın en ünlü müteahhitlerinden Fenerbahçe As Başkanı Nihat Özdemir, vergi rekortmenleri listesine girmeyen isimlerden. Akdeniz bölgesinde çok sayıda otel yatırımı bulunan, Karadeniz Otoyolu inşasından pay alan ve en son Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesini kazanan Nihat Özdemir, milyar dolarlık yatırım ve satın almalara rağmen gelirler vergisi rekortmenleri listesine giremedi. İhalelere Limak isimli şirketle katılan Özmedir’in ortağı Sezai Bacaksız. Bacaksız ve Özdemir, Mavi Hat operasyonunda kapsamında polis tarafından gözaltına alınmıştı. Zaman zaman polis Özdemir’in ifadesine başvuruyor.

Özdemir, Türkiye'nin en büyük otel zincirlerinden birine sahip. Limak Turizm Grubu; Antalya'daki Limra, Arcadia, Lara ve Atlantis otelleri ile Ankara'daki Ambassadore otellerinin yanı sıra Türkiye'nin birçok yöresi ve Kıbrıs'ta yeni otel projelerine başlayarak gelişimini sürdürüyor.

Şirket, Siirt, Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa'da faaliyet elektrik üretimi gerçekleştiren ve üç santralin gösteren 4 çimento fabrikasına sahip. Limak Enerji Grubu ise halen iki hidroelektrik santralde enerji yatırımlarını devam ettiriyor.

1995-96 yıllarında Ali Şen ile birlikte Fenerbahçe yönetimine giren Özdemir, 2000 yılından itibaren de Aziz Yıldırım ile birlikte çalışmaya başladı. Özdemir ve Bacaksız'ın ortaklığı 30 yılı bulurken, Limak'ta ikinci kuşakta devreye girdi. Yönetim kurulu üyeleri arasında artık Serhan Bacaksız ve Ebru Özdemir de yer alıyor. Ancak Nihat Özdemir'i kamuoyu Fenerbahçe'de Başkan Aziz Yıldırım'ın en yakın destekçisi olarak tanıyor.

Nihat Özdemir de Forbes listesinin müdavimlerinden. Sezai Bacaksız ve Özdemir’in 640’ar milyon dolarlık şahsi serveti bulunuyor. Limak ayrıca, Sabiha Gökçen Havaalanı ihalesini 1.9 milyar euroya kazanmıştı.

 

AHMET ÇALIK

CEO'su Erdoğan'ın damadı

Çalık Holding, enerji, telekomünikasyon, finans, tekstil, inşaat, ticaret sektörlerinde aktif durumda. 47 yaşındaki işadamı Ahmet Çalık, Türkmenistan'ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana ülkeye en büyük yatırımı yapan işadamlarından biri olarak tanınıyor. Türk şirketlerinin Türkmenistan'a yaptığı yaklaşık 5 milyar dolarlık yatırımın 1 milyar doları aşkın kısmını Ahmet Çalık tek başına gerçekleştirdi. Çalık, Türkmenistan'ın Trans-Hazar doğalgaz boru hattı projesinde de önemli bir görev üstlenmiş durumda. Türkiye merkezli olarak hareket eden Çalık Holding, Türkmenistan başta olmak üzere Türk Cumhuriyetleri ve Balkanlar'ı da kapsayacak şekilde geniş bir coğrafyada agresif bir büyüme politikası yürütüyor. Holdingin üretim tesisleri ise Türkmenistan ve Malatya'da bulunuyor. 2.5 milyar dolarlık aktif büyüklüğü bulunan holdingin 34 şirketi 13 farklı ülkede farklı iş kollarında faaliyetler yürütüyor. Başbakan'ın damadı Berat Albayrak ise grubun tepe yöneticisi.

Yakın zamana kadar 'gizli zengin' olarak tanımlanan Ahmet Çalık, sanayici bir aileden gelmesine karşın, hayatında hiç baba parası yememiş bir işadamı olarak biliniyor. "Türkmenistan'ın yatırım kralı", "Orta Asya'nın gizli zengini" gibi sıfatlarla anılan Çalık artık, süper zenginler listesine de ismini yazdırıyor. Ne olduysa, Türk Telekom ihalesi ile oldu. "50 milyon dolar" farkla ihaleyi Öger Grubu'na kaptırdı. Özelleştirme İdaresi devir işlemini gerçekleştirmek üzereyken, Ahmet Çalık'ın gazetelerin manşetlerine, "Bende para peşin" şeklinde yansıyan çıkışı, hemen hemen katıldığı tüm ihalelerde ikinci olması son dönemde Çalık isminin daha fazla tanınmasına neden oldu. Mimarları ayağa kaldıran Haydarpaşa Projesi, Atatürk'ün Yalova'daki köşkü için Arap sermayesi ile yakınlaşması iddiaları derken, Ahmet Çalık, tek başına girdiği Sabah ihalesini kazanan kişi oldu. İki ay ek süre verilen Çalık’ın ödeme yapması için yaklaşık 10 gün süresi kaldı. Milyar dolarlık ihaleleri kazanan, birçok ihaleyi kıl payı kaçıran Çalık’ın kişisel servetinin 1 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 

 

SAFFET ULUSOY

Taşımacılık sektörünün zirvesinde 

1930 doğumlu Saffet Ulusoy, ilk işine 1945 yılında babası Mehmet Bahattin Ulusoy’un yanında başladı. 1946 yılında otobüs işletmeciliğine geçen Saffet Ulusoy, 1974 yılında iş yaşamını İstanbul'a taşıdı. Bugün Ulusoy’un sahibi olduğu Ulusoy Holding, otomotiv, turizm ve tekstil alanlarında faaliyet gösteriyor. Holding yönetiminde ikinci kuşaktan sadece Cemal Ulusoy'un oğlu Alican Ulusoy faaliyette. Alican ULusoy lojistik alanında 3 yeni şirket kurarken, kendi oğlu Futbol Fedarasyonu eski başkanı Haluk Ulusoy  ise kendi kurduğu şirketlerin yönetiminde yer alıyor.

Saffet Ulusoy, yıllık cirosu 600 milyon doları bulan şirketlerin bir kısmını genç kuşaklara devretse de hala tüm ticari kararlar ile bizzat ilgileniyor. Ulusoy, taşımacılık sektöründe her zaman lider oldu. 30 yıla yakın Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanlığı'nı yapan Ulusoy, bu koltuğu Çetin Nuhoğlu’na kaptırınca, karşı harekete geçti ve Ro-Ro Gemi İşletmecileri ve Kombine Taşımacılar Derneği'ni (RODER) kurdu, halen başkanlığını yürütmeye devam ediyor.

Ulusoy son olarak,  Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü Un-Ro-Ro'nun satışı ile gündeme gelmişti. Satışa karşı çıkan  Ulusoy’un aile üyelerine, ‘hakkımı helal etmem’ demesine rağmen Un Ro-Ro geçtiğimiz yıl 910 milyon Euro’ya Kohlberg Kravis Robert (KKR) adlı ABD'li yatırım fonuna satıldı. Saffet Ulusoy 725 milyon dolar serveti ile Forbes listesinin üst basamaklarında yer alıyor.

 

MEHMET RÜŞTÜ BAŞARAN 

Gerçek bir otomobil koleksiyoneri

Habaş grubu'nun patronu Mehmet Rüştü Başaran'ın Sınai ve Tıbbi Gazlar, Demir Çelik, LPG, Doğal Gaz, Ağır Makine İmalatı ve Enerji sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Firması, İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yapılan “İlk 500 Büyük” şirketler arasında en üst sıralarda yer alıyor. Grubun finans konusundaki iştiraki ise 1997 yılında Özelleştirme İdaresi’nden satın alınan Anadolubank.

Boğazda değeri milyon dolarla ölçülen iki yalısının yanı sıra Başaran gerçek bir otomobil koleksiyoneri olarak biliniyor. Ferrari 288 gto, Ferrari f40, Ferrari f50, Ferrari enzo, Ferrari Superamerica, Mclaren f1, Porsche Carrera GT ve benzeri 80’den fazla aracı olan Başaran, son yıllarda ise eşine özür dilemek için aldığı 750 bin YTL’lik Mercedes ile gündeme gelmişti.

627 milyon dolarlık serveti olmasına ve ultra lüks harcamalarına rağmen, Başaran’ın vergi listesinde hiç de parlak bir sicili yok.

 

İMAM ALTINBAŞ 

Geçen yıl Göztepe Spor’u aldı

Altınbaş Holding'in temelleri, 1975 yılında Gaziantep'te atıldı. Kuyumculuk sektöründe faaliyete başlayan Altınbaş, geçen 32 yıl içinde kuyumculuk, finans, enerji, denizcilik ve inşaat sektöründe 30 şirket ile Türkiye, KKTC, Almanya, Bulgaristan, ABD, Arnavutluk'ta hizmet veren bir holdinge dönüştü.

Altınbaş Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş'ın yıldızı ise 1990 yılların ortasında parladı. Özellikle altında ilk markalaşma çalışmasına start veren Altınbaş, sektörde öne çıktı. Bunun yanı sıra Asos firmasi ile pırlanta işine de girdi.

KKTC ve Ukrayna'da Creditwest adlı bankası bulunan Altınbaş Holding'in 2007 yılındaki cirosu 2 milyar doların üzerinde. 1997'de kurulan Alpet ile akaryakıt dağıtım sektörüne de giren Altınbaş Holding, kısa sürede Türkiye'nin her yanına bayiler ağı kurdu.

Öte yandan spor tutkusu ile bilinen İmam Altınbaş geçtiğimiz yıl Göztepe Spor A.Ş.'yi 1 milyon 305 bin YTL'ye satın almıştı.

 

SALİH TATLICI

İlk birikimini tatlıcılık yaparak kazandı

Gayrimenkul kralı Salih Tatlıcı ilk birikimini Diyarbakır'da tatlıcılık yaparak sağladı. Şetat İnşaat, Şetat Menkul Kıymetler, Şetat Turizm gibi şirketlerin sahibi Şehmuz Tatlıcı, ayrıca uzun süre tatlıcılık işi ile de uğraştı.

En fazla gündeme geldiği konu ise yaklaşık 8 yıl atıl kalan Salih Tat Towers idi. Daha sonra burayı Tepe İnşaat’a devreden Tatlıcı’nın hala İstanbul’un en değerli bölgelerinde arsaları ya da gayrı menkulleri bulunuyor. Gelir vergisi rekortmenleri listesine giremedi ama  980 milyon YTL serveti ile Forbes listesinde 27. sırada.

 

YILMAZ SOYAK 

Tek projede onbinlerce konut yapıyor

Yılmaz Soyak ilk iş hayatına 1961 yılında atıldı. İlk yaptığı iş, Tuzla Piyade Okulu yatakhanesi ve subay lojmanları oldu. Soyak, bu tarihten itibaren konut projelerine yöneldi. En önemli çıkışını ise 1975 yılında Libya’da gerçekleştirdiği konut projeleri ile yaptı. 2000’li yıllara gelindiğin ise Soyak artık tek projede 10 binlerle ifade edilen konutlara imza atmaya başladı.

Genellikle İstanbul’da konut yapan Soyak, son 2 yıldır İzmir ve Antalya gibi illere açıldı. Yılmaz Soyak lükse  düşkünlüğü ile tanınıyor. Özellikle eşine değeri milyon dolarları bulan hediyeler aldığı bilinen Soyak’ın adı vergi listesinde yok ama kişisel serveti ise 900 milyon YTL.

 

SELÇUK KELEŞ 

82 yaşında milyarder oludu

Selçuk Keleşoğlu’nun 47 yıl önce Konya’nın Ermenek ilçesinde kurduğu Selçuk Ecza Deposu’nun bugünkü yıllık cirosu 2 milyar doları geçiyor. Selçuk Grubu olarak bilinen Aksel Holding bünyesinde Selçuk Ecza Deposu’nun yanı sıra As Ezca Deposu, Selçuklu İnşaat ve Selçuklu Turizm şirketleri de bulunuyor. Kemer’deki Tekirova’da Phaselis Rose Club Hotel, Ermenek Selçuklu Otel’in yanı sıra İstanbul’da bir otel yapmak isteyen grup, Taşyapı İnşaat ile ortaklık yaparak Haydarpaşa’ya bir otel inşa etmeye hazırlanıyor. Anadolu Yakası’nın uluslararası 5 yıldızlı otel ve kongre merkezi için 50 milyon dolarlık projenin temelinin ise 2006 yılında atılması planlanıyor. Türkiye'nin en büyük ilaç dağıtıcısı Selçuk Ecza Deposu'nun kurucusu Ahmet Keleşoğlu, 82 yaşında hayatının en büyük piyangolarından birini yakaladı.
Hiç çocuğu bulunmayan ve çocuğu gibi gördüğü Selçuk Ecza hisselerini 2006 yılında borsada satan Keleşoğlu, halka arzdan 200 milyon dolara yakın gelir elde etmişti. "Halka arzı para ihtiyacından değil"diyen Keleşoğlu’nun vergi rekortrmenleri listesinde olmaması üzücü. Ahmet Keleşoğlu, daha önce yaptığı açıklamalarda, "100 yaşına kadar çalışmak istiyorum" demişti. Bugün Keleşoğlu, Türkiye'nin en büyük 50 şirketi arasında olan Selçuk Ecza Deposu’nun yanı sıra İbrahim Ethem Ulagay İlaçları'nın da ana ortağı.

 

 

AHMET HAMOĞLU 

Rekor boşanma tazminatları ile gündeme geldi 

Ahmet Hamoğlu 1948 yılında Çorum’da doğdu. İş hayatına ise tuğlacılık sektöründe başladı ve Volkan 1, 2 ve 3 Tuğla ve Kiremit Fabrikalarını kurdu. 1989'da Silivri Klassis Oteli'ni açtı. 1994'de Dünya golf şampiyonalarına ev sahipliği yapan Klassis Golf and Country Club'ı kurdu. 1996'da İstanbul'un en büyük alışveriş merkezi olan Maxi Shopping City'i ve bir yıl sonra Tekirdağ şubesini hizmete açtı. 2000 yılında ise Kız Kulesi’nin restarasyonu işletmesini aldı. Ahmet Hamoğlu’nun 17 adet şirketi bulunuyor.

Sık sık magazin dergilerinin sayfalarında boy gösteren Hamoğlu, 2003 yılında evlendiği sigortacı Özlem Hamoğlu'ndan boşanmak için çok uğraşmıştı. İşadamının boşanma karşılığı vereceği 1 milyon doları az bulan eşi, 20 milyon dolar talep etmişti.  Hamoğlu’nun Forbes listesine göre 625 milyon dolar serveti bulunuyor.

 

KORHAN KURTOĞLU 

Atatürk Barajını yaptı, borsada büyük oynuyor

Korhan Kurtoğlu, daha önce kendi soyadını taşıyan holdingi 1996 yılında Ata Holding olarak değiştirdi. 20’den fazla şirketin sahibi veya büyük ortağı olan Kurtoğlu’nun en büyük şirketlerinden bir olan Ata İnşaat, GAP projesi kapsamında iki milyar dolar değerindeki Atatürk Barajı projesini gerçekleştirdi. Diğer önemli firması Tab Gıda ise BURGER KING'in Türkiye'de restoran açma ve restoran açma hakkı vermeye yetkili tek temsilcisi konumunda.

Kurtoğlu, son yıllarda ise Sancak Holding ile tarıma ve hayvancılığa yönelik adımları ile dikkat çekti. Ata- Sancak ortaklığı kapsamında Güneydoğu’ya milyonlarca dolarlık yatırımlar yapıldı. Korhan Kurtoğlu’nun bugünkü kişisel serveti 550 milyon dolar. Ata Yatırım ile borsada faaliyet gösteren Kurtoğlu, Ata İnşaat’ı halka açmak için çok uğraştı, ancak SPK’dan izin çıkaramadı. Kurtoğlu’nun önümüzdeki dönemde servetini daha da artırmak için yeni şirketleri halka açmayı planladığı belirtiliyor.

 

METİN KALKAVAN 

En ünlü armatörler arasında 

Türkiye’nin en ünlü armatörlerinden  Deniz Ticaret Odası Başkanı  Metin Kalkavan, Dati Holding İcra Kurulu Başkanlığını yürütüyor. Şadan Kalkavan, Fuat Miras, Gündüz Kaptanoğlu, Eşref Cerrahoğlu gibi isimlerden oluşan Dati Holding, 2004  yılında Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş. özelleştirilme ihalesine girdi ve burayı 200 milyon dolara 49 yıllığına kiraladı. Holding bu alan üzerine ciddi yatırımlar planlıyor.

Öte yandan Metin Kalkavan’ın bir kendine ait yatırımları da bulunuyor. Ambarlı Kumport Limanı'nı 255 milyon dolara Hüsnü Özyeğin ile satın alan Kalkavan, kendi sektöründe büyümesini sürdürüyor. Kalkavan’ın 2007 yılı serveti 515 milyon dolar.

YAMANTÜRK AİLESİ

İki kardeşin serveti 1 milyar doların üzerinde

1928 yılında Rize Çamlıhemşin Ortan köyünde doğan İdris Yamantürk, 1956 yılında ticarete atıldı. 1957’de İdris Yamantürk adıyla şahsi firmasını kurdu, 1958’de GÜRİŞ firmasının temellerini attı. GÜRİŞ, müteahhitlik, ağır makina ve otomotiv yan sanayi, sigortacılık, pazarlama ve turizm sahalarında çalışan şirketlerden Parsan Makine halka açık.

İdris Yamantürk halen Güriş Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve gruba bağlı şirketlerin yönetimini oğulları Tevfik Yamantürk ve Müşfik Yamantürk gerçekleştiriyor. İki kardeşin de yaklaşık 550 milyon dolarlık şahsi servetleri bulunuyor. Her yıl Türkiye’nin en zenginleri listesine giren Yamantürk Ailesi, Güriş aracılığıyla metro ve belediye altyapı ihaleleri gerçekleştiriyor. Grup, şehir ulaşım sistemi, enerji ve inşaat sektöründe yatırımlarını sürdürüyor.

EROL ÜÇER  

GAMA İnşaatı sıfır sermaye ile kurdu

Erol Üçer, GAMA'yı 1959 yılında üç arkadaş tarafından sıfır sermaye ile kurdu.  Erol Bey, Ankara'nın en eski müteahhitlerinden biri. Yurt içi ve dışında aldığı dev ihalelerle, baraj, köprü ve yol yapımlarının yanı sıra, yüzlerce binanın oluşmasına imza atmış bir şirket. Endüstri tesislerinde ise imalat sanayine yönelmiş durumda. Protezlerden, basınçlı kazanlara kadar değişik ürün yelpazesinin üretiminde dünyanın sayılı şirketleriyle boy ölçüşüyor. Enerji ve turizm alanında ise önemli adımlar atıyor. Şimdiye kadar yurtdışında 60, yurtiçinde de 200 projeye imza atan GAMA'nın özellikle Kuzey Irak’ta çok önemli yatırımları bulunuyor.

GAMA’nın başı en fazla İzmit Büyükşehir Belediyesi Su Temin Projesi (Yuvacık Barajı)  ile derde girmişti. İhaleye fesat karıştırdıkları iddia edilen Gama Yönetim Kurulu Başkanı Erol Üçer, Güriş Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk ile eski İzmit Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kadri Veziroğlu'nun da aralarında bulunduğu 9 kişi yargılanarak ceza almıştı. Erol Üçer’in bugünkü kişisel serveti 500 milyon dolar…

 

SEZAİ BACAKSIZ

Bacaksız hala aranıyor

Nihat Özdemir’in sınıf arkadaşı Sezai Bacaksız. Limak’ın perde arkasındaki isim olarak biliniyor. Bacaksız şu an kayıp olsa da Limak Yönetim Kurulu Başkan Vekili.  Nihat Özdemir, şirketin tek sahibi gibi görünse de Bacaksız, 30 yıldır şirkette aktif bir rol oynuyor. Çok fazla göz önünde olmadığı için kamuoyu tarafından fazla tanınmıyor. Sadece senede bir defa Forbes dergisinin en zenginler listesinde ismi yer alıyor.

2007 yılındaki serveti 640 milyon dolar. Bacaksız isminin en fazla geçtiği konu ise Mavi Hat. Enerji Bakanlığı ve BOTAŞ bünyesindeki milyonlarca dolarlık ihalelerde usulsüzlük ve rüşvet iddialarını içeren Mavi Hat soruşturması kapsamında, Nihat Özdemir'in ortağı olan Sezai Bacaksız'ın da aralarında bulunduğu 35 kişi aranıyor. Önümüzdeki günlerde, Mavi Hat soruşturmasının daha da genişletilmesi bekleniyor. Ancak polis Bacaksız'ı hiçbir yerde bulamıyor.

NURİ ÖZALTIN VE ÖZALTIN GRUBU

Yaklaşık 41 yıl önce Nuri Özaltın tarafından kurulan Özaltın Şirketi, müteahhit firması olarak faaliyete geçti.
Ve çok geçmeden de baraj, sulama tesisi, otoyol, hastane ve enerji nakil projelerini yürüten dev bir şirket yapısına büründü.
Bugün, Türkiye'nin en büyük alt yapı projelerinde imzası var ve dünya standartlarında ödüllü turizm tesisleri inşa edip, işletiyor.
5 ayrı tesisten oluşan Gloria Otel zinciri ise Özaltın ailesinin gururu. 200 bin metre kare alana yayılmış seralarında ise özel
teknolojiyle meyve sebze üretimi gerçekleştiriliyor. Kurucu Nuri Bey'ye birlekte oğulları Hayrettin ve Nurettin Özaltın yönetimde
aktif olarak görev yapıyor. Nuri Özalıtın'ın serveti 535 milyon dolar.

ALİ RIZA YILDIRIM

Satın alarak büyüyor

Yıldırım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Yıldırım, 1960 yılından beri birçok alanda faaliyet gösteren yatırımlara yöneldi. Kömür sektöründe önemli yatırımlar yapan grup, 2000 yılından itibaren de gemi taşımacılığı sektörüne de girdi. Yıldırım Grubu son dönemde satın alarak büyüyor. Gemlik Gübre'den sonra Sümer Holding'e ait Beykoz Kundura Fabrikası’nı  yaklaşık 30 milyon dolara satan alan ali Rıza Yıldırım, Beykoz'da deniz kenarında 182 dönümlük araziye Dubai'deki Burj el Arab otelinin benzerini inşa etmeyi planladığını açıklamıştı. Açıklamasının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen bir adım atılamadı. Yıldırım, İstanbul'un en yüksek binalarından biri olacak bu otelin inşası için gerekli imar iznini alamadıkları takdirde, söz konusu arsada bir tatil köyü yapacaklarını söyledi. 520 milyon dolarlık servetiyle alt sıralardan da olsa Forbes listesine girmeyi başaran Ali Rıza Yıldırım’ı gözlerimiz vergi rekortmenleri listesinde aradı, ama yoktu!

MURAT VARGI

1.2 milyar dolarlık serveti ile Forbes'un üst sıralarında

Murat Vargı kariyerine 1972 yılında Koç Holding'de ihracat temsilcisi olarak başladı. 1976 yılında 3 ortakla birlikte Penta Dış Ticaret şirketini kurdu. Şirketin 1989 yılında bölünmesi ile, Murat Vargı Penta Tekstil şirketinde tekstil sektöründeki çalışmalarına devam etti. Penta Tekstil 2005 yılında alınan stratejik bir karar ile kapatıldı ve MV Grubu tekstil sektöründen çekildi. Murat Vargı 1993 yılında Turkcell'in ve yine 1993 yılında KVK'nın kurucu ortağı oldu. 2004 yılında Ata Film Stüdyoları ve 2005 yılında TEM Stüdyolarının alımını gerçekleştirdi. 2005 yılında İzmir Büyük Efes Oteli için Özelleştirme İdaresi tarafından açılan ihaleyi Tahincioğlu Holding ile ortak olarak kazandı. 2006 yılında ABD merkezli ilk anlam-bazlı arama motoru olan Hakia'ya yatırım kararı alarak hissedarı oldu.

Murat Vargı halen MV Grup şirketlerini yöneten MV Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı, TED İstanbul Koleji'nin kurucu mütevelli heyet üyesi, Okan Üniversitesi danışma kurulu üyesi. Turkcell’deki yüzde 6’lık payını alarak ayrılan ve bu hisseleri satmak için borsaya kota eden Murat Vargı geçtiğimiz günlerde bu hisselerin yüzde 2’nin altında olan bir kısmının satışından bile 400 milyon dolara yakın gelir elde etti. Vargı 1.2 milyar dolarlık serveti ile Forbes listesinin üst sıralarında yer alıyor.   

 


 

ÜNAL AYSAL

Les Ottomans ve Galatasaray ile tanındı.

Ünal Aysan’ın serveti 710 milyon dolar. Lozan Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 2 yıl Koç Ram Dış Ticaret’te çalıştı. Sonra Belçika’ya yerleşti ve 1972 yılında kendi dış ticaret şirketini kurdu. Kısa sürede enerji sistemleri ve elektrik santralleri projeleri geliştirmeye ve uygulamaya başladı.
Şirketinin merkezi Belçika ve Lüksemburg’da. Aysal’ın Unit International adlı şirketi enerji sistemleri ve elektrik santralleri kuruyor. Ağırlıklı olarak Ortadoğu ülkelerinde çok sayıda proje üstlenmiş durumda. Unit Grubu, Marmara Ereğlisi’ndeki Unimar Elektrik Santrali'nin de sahibi.
Grubun turizm yatırımlarıyla ise Ünal Aysal’ın eşi Ahu Aysal ilgileniyor. Ahu Aysal, Muhsinzade yalısını ‘Les Ottomans’ adıyla bir butik otel dönüştürdü. Kamuoyu Ünal Aysan ismini Galatasaray ile daha yakından tanıdı. Aysan, Galatasaray’ın hisselerinin ABD’li AIG’den satın alarak bir süre kulübün finansörü oldu. Ancak kısa bir süre sonra sorunlu bir şekilde hisseleri devretti.

İSFENDİYAR ZÜLFİKARİ

Genç patron enerji ile büyüdü

İsfendiyar Zülfikari Eminönü kökenli bir işadamı. Kimyevi madde ticaretiyle uğraşan ailenin başına 2001’de geçti. Ancak şirketi bugünlere getiren babası İskender Zülfikari oldu. Finanstan iyi anlayan ve mühendis olan İskender Zülfikari, önce enerji ardından da finans sektörüne girdi. Küresel petrol devi Mobil'in 1980'lerin ortalarında Türkiye'deki kimi tesislerini elden çıkarmak istemesini bir fırsat olarak değerlendiren İskender Zülfikari, şirketin Kocaeli Yarımca'daki dolum tesisini o dönemde satın aldı ve Grubun adeta kaderini değiştirdi. Bu hamle ile akaryakıt sektörüne giriş yapan baba Zülfikari, ikinci önemli hamlesini 1993 yılında Akdeniz Factoring adıyla kurduğu şirketle finans sektörüne de taşıdı. İsfendiyar Zülfikari kaptan köşküne 2001’de oturdu.  Bugün Turkuaz petrolü ve krizde devraldığı şirketleri bugünlere getiren İsfendiyar’ın kişisel serveti 540 milyon dolar.

 Rakamlarla Zulfikar grubu

 M'Oil için ödediği söylenen bedel 150 milyon dolar

2007 cirosu 1 milyar $  

2016 ciro hedefi 10 milyar

Rafineri projesi bütçesi 4 milyar dolar  

Akdeniz Factoring'in cirosu 400 milyon YTL 

MEHMET HATTAT

Serveti her yıl katlanarak büyüyor. 

Mehmet Hattat 1982 yılında aile şirketinden ayrılarak kendi yoluna gitti ve işlerinin ağırlığını endüstriye kaydırdı. Çerkezköy'de Hema Endüstri’yi kurdu. Mehmet Hattat'ın amiral gemisi olan Hema Endüstri, 2006'yı 600 milyon dolar iş hacmi ile kapattı. 90 milyon dolar ihracat yaptı.

Grubun 14 şirketi var. 13'ünün yönetim kurulu başkanlığını Mehmet Hattat bizzat kendisi yapıyor. Otomotiv grubunda başkanlık görevini oğlu İbrahim Hattat yürütüyor. Holdingin yönetiminde kendisi ile birlikte üç çocuğu da yer alıyor: İbrahim Hattat, İpek Hattat ve İlçim Hattat Kılıç. İpek Hattat, finansman bölümünde çalışıyor. İlçim Hattat Kılıç, inşaat turizm yan sanayi endüstri kısmında. Mehmet Hattat, son zamanlardaki yatırımları ile dikkat çekiyor. Maslak'taki gökdelen ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) tekerlekli zırhlı araç üretimi ve Güzelce sahilindeki yatırımları bu dikkat çeken işlerden bir kaçı. Hattat’ın serveti bugün 525 milyon dolar. Vergi listesine giremese de serveti her yıl katlanarak büyüyor.

Kişilerin vergi mahremiyetine duyduğumuz saygı doğrultusunda, adının açıklanmasını istemeyen mükellefler arasında yer almış olmaları durumunda cevap haklarını her zaman kullanabileceklerini hatırlatırız. 
 

 

BU HABERİN 79 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

SOSYAL MEDYADA HTEKONOMİ

FACEBOOK
TWITTER
KUR ÇEVİRİCİ
PARA BİRİMİ
ÇEVİRİLECEK PARA BİRİMİ