EBK'ya Merkez yetkisi!

Et ve Balık Kurumu (EBK), et ve süt fiyatlarında aşırı hareketlerin olduğu dönemlerde fiyat istikrarını sağlamak için piyasaya doğrudan müdahale edecek

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
ET VE BALIK KURUMU, et fiyatları, süt fiyatları, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Sonra Oku

EBK’nın yeniden yapılandırılarak geniş yetkilerle donatılmasına ilişkin yasal düzenleme hazırlanıyor. Düzenlemeyle, et ve süt fiyatlarındaki oynaklığı azaltmak ve spekülatörlerin et fiyatlarını yükseltmek için piyasadan topladıkları hayvanları kesmeyip, elinde tutmasının önlenmesi amaçlanıyor.

SÜTE DE ODAKLANACAK
Et ve Balık Kurumu, süt üretiminin azaldığı dönemlerde sütü alıp süttozuna çevirecek. Kurum süt üretiminin bütün aylara yayılması gibi politikalardan sorumlu olacak.

"GDO KONUSUNDA MUHAFAZAKARIZ"
Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et, süt ve yem fiyatlarıyla ilgili olarak da özellikle geçen zaman içerisinde Türkiye'de piyasaların düzenlenmesi bakımından zaman zaman ithalat yapıldığını, 26 Nisan 2010 tarihinde ortalama 16.3 TL olan dana karkas fiyatının 2 Ocak 2012 tarihi itibarıyla ortalama 14.62 TL'ye düştüğünü ifade etti. Eker, GDO'lu yem konusunda "liberal değil, muhafazakar" tutum izlediklerini de söyledi. Bakan Eker, yem ile ilgili Biyogüvenlik Kurulunun bilimsel verilerinin, Bilim Komitesinin onayından geçtikten sonra izin verildiğini bildirdi.


GAZETE HABERTÜRK

BU HABERİN 1 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER

SOSYAL MEDYADA HTEKONOMİ

FACEBOOK
TWITTER
KUR ÇEVİRİCİ
PARA BİRİMİ
ÇEVİRİLECEK PARA BİRİMİ