Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, yaptığı açıklamada, Ocak ayında 8 lira seviyesini zorlayan fındık fiyatının Giresun serbest piyasasında spekülasyonlardan dolayı geçtiğimiz ay 5,5 liraya gerilediğini ifade etti. Fındığın fiyattaki düşüş nedeniyle yaşadığı panik havasını atlattığını vurgulayan Akbaşlı, "Giresun serbest piyasasında fındık fiyatı yeniden yükseliş eğilimine geçti. Son günlerde yaşanan artışlar sonucu fındık fiyatı 6,5 lirayı aştı." diye konuştu.

Fındık fiyatındaki yükselişin süreceğini tahmin ettiklerini dile getiren Akbaşlı, şöyle konuştu:
"Geçtiğimiz aylarda fındık fiyatında yaşanan düşüşler, artık yerini yükseliş eğilimlerine bıraktı. Fındık fiyatı Giresun serbest piyasasında yeniden yükselişe geçti. Fındık fiyatında yakalanan yükselme eğiliminin süreceğini tahmin ediyoruz. Fındıkta atık fiyat düşüşü söz konusu olmaz."

"FINDIK FİYATI TAVAN YAPARSA KİMSE BUNA ŞAŞIRMASIN"
Fındık fiyatının yeniden yükselişe geçmesinin ihracatçıyı paniğe sevk ettiğini savunan Akbaşlı, "Türkiye'nin fındık ihracat döneminin kapanmasına daha 4 ay gibi uzun bir zaman var. 20 gün önce fiyatları düşürmek için panik havası yaratanlar, şimdi ihracat döneminin bitmesine 4 ay olması nedeniyle, 'Fındık bulamam' endişesi yaşamaya başladı. Fındık üreticisine panik yaratmak isteyenler, kendileri panik yaşamaya başladı. Artık fındık üreticisinde yok denecek kadar az fındık kalması, sezonun da bitmesine uzun zaman kalması ihracatçıyı bu paniğe itti. Fındık fiyatı tavan yaparsa kimse buna şaşırmasın. Bizler bu teşhisi aylar öncesinden görmüş ve söylemiştik." dedi.

Akbaşlı, Türkiye'nin 2011-2012 fındık ihracat sezonunda yapacağı fındık ihracatının 200 bin tonu aşacağına işaret etti.

GZO Başkanı Özer Akbaşlı, "Fındık ihracatının 200 bin tonun altında kalacağını söyleyenler, bu konuda ısrar edenler, hesaplarını buna göre yapanlar bugünlerde yanıldıklarını anlamışlardır. Fındık ihracatının bu sezon 200 bin tonu aşacağı bugünden görülmektedir. Bu beklenti bizlerde oluşmaktadır. Bu beklenti ve öngörü fındık fiyatının daha da artacağı sinyalini vermektedir. 5,5 liraya kadar düşen fındık fiyatı 6,5 lirayı aşmıştır. Bu yükseliş sücektir." dedi.

CHA

  • fındık fiyatları

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme