Yabancı turist getirisi sağlayan seyahat acentelerinden gelen rezervasyon iptalleri nedeniyle sarsılma tehlikesi yaşayan bireysel araç kiralama oranları, iç pazardaki hareketlilik sayesinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla önemli bir ivme yakaladı.

Geçen sene 43 bin kişiye araç kiralama hizmeti veren Hertz Türkiye'nin Genel Müdürü Nur Hidayetoğlu sektörün 2016 yılındaki ilk altı ayını değerlendirdi. Yurt içindeki seyahat alışkanlıklarının artmasının yabancı turist sayısındaki düşüşü karşıladığını belirten Hertz Türkiye Genel Müdürü Nur Hidayetoğlu, "Araç kiralama sektörü 2016'nın ilk altı ayını olumsuz bazı etkenlere rağmen, geçen senenin aynı dönemine kıyasla benzer bir hareketlilikte geçirdi. Bu durumu yerli turist sayısındaki artışa bağlıyoruz. Yerli turistin seyahat sıklığında ve buna paralel araç kiralama taleplerinde yüzde 20'ye varan bir yükseliş söz konusu. Sektöre olan ilginin çoğalmasıyla beraber daha bilinçli ve seçici bir tüketici kitlesi oluştu" dedi.

SEKTÖR BU YILI YARA ALMADAN GEÇİRECEK

2016'da araç kiralama sektöründe tüm olumsuzluklara rağmen küçülme yaşanmayacağını anlatan Hidayetoğlu, "Hertz Türkiye olarak 2016'nın ilk yarısında geçen senenin aynı dönemine göre benzer bir talep yakaladık. Sektörün büyüme trendi ve müşteri adetlerindeki artışa paralel olarak yılı çok kayıp yaşamadan tamamlamayı bekliyoruz" dedi. Bu yıl en çok talep gören araç kiralama noktalarının İstanbul Atatürk Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı olduğuna değinen Hidayetoğlu, "Temmuz ayıyla beraber bu yoğunluğun Ege ve Güney Bölgelerine kaydığını görüyoruz. Kış aylarında genelde iş amaçlı iki veya üç günlük araç kiralanırken, yaz aylarında bu süre beş ile yedi güne kadar çıkıyor. Türkiye genelindeki kiralamalarda yüzde 30 ile en büyük pay İstanbul'a ait. Ardından Ankara ve İzmir geliyor. Bodrum ve Dalaman ise daha çok yaz aylarında artan oranlarda talep aldığımız bölgeler" dedi.
DHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme