OTOMOBİL

Savaşçı bir İspanyol güreş boğası: Miura

16 Ekim 2016 Pazar, 03:11:41

Fatih Altaylı, her otomobilseverin hayallerini süsleyen ve 60’lı yıllara damgasını vuran Lamborghini Miura'yı tanıttı

 • 1 Savaşçı bir İspanyol güreş boğası: Miura
  1 | 10

  Bu hafta otomobil denemedim. Onun yerine daha güzel bir şey yazacağım size. Otomobil tarihinin belki en pahalı değil ama en ikonik ve en güzel otomobillerinden bana göre ilk sıraları alacak 3 otomobili önümüzdeki haftalar boyunca anlatacağım. Bunlardan biri İtalyan, diğeri İngiliz, bir diğeri ise Anglo Amerikan. Her otomobilseverin hayallerini süsleyen ve 60’lı yıllara damga vuran 3 otomobil: “Jaguar E Type, AC Cobra ve Lamborghini Miura...” 

  FATİH ALTAYLI/GAZETE HABERTÜRK

 • 2 Savaşçı bir İspanyol güreş boğası: Miura
  2 | 10

  Hoşunuza giderse diğerlerini de. Bu hafta Lamborghini ile başlayalım. Modenalı bir traktör üreticisi olan Ferruccio Lamborghini’nin otomobil işine giriş hikâyesini büyük ihtimalle biliyorsunuzdur ama bilmeyenler için özetleyeyim. Traktör üretiminden bir servet yapmış olan Signor Lamborghini, bir gün müşterisi olduğu Enzo Ferrari’nin kapısına dayanır.

 • 3 Savaşçı bir İspanyol güreş boğası: Miura
  3 | 10

  Ferrari’lerin bazı parçalarında teknik sorunlar olduğunu, bunların kendi önereceği şekilde imal edilmesi halinde çok daha iyi sonuç alınacağını söyler. Enzo Ferrari, dostu Ferruccio’yu dikkate almaz, hatta biraz da bozuk atarak, “Sen işine bak. Biz burada traktör değil, otomobil üretiyoruz” diyerek adamcağızı postalar. Bu duruma çok bozulan traktörcü Ferruccio, kendi fabrikasına geri döner ve “Ben de bu Enzo’dan daha iyi spor otomobiller yapıp ona gününü göstermezsen namerdim” diyerek otomobil işine girmeye karar verir. 

 • HABERİN DEVAMI
 • 4 Savaşçı bir İspanyol güreş boğası: Miura
  4 | 10

  Kısa süre içinde ilk Lamborghini’ler yollardadır ama heyecan verici olmaktan uzaktır. Çok kaliteli, teknik olarak iyi ama Ferrari’ye rakip olacak türde değildir Lamborghini’ler. Bu sırada Lamborghini fabrikasında üst düzey yönetici olarak çalışan 3 kişi, Gian Paolo Dallara, Paolo Stanzini ve otomobillerin gelişiminden de sorumlu test sürücüsü Bob Wallace, bir yandan Ferruccio Lamborghini’nin verdiği talimatlar doğrultusunda otomobiller üretmek için çalışırken, boş vakitlerinde, izin günlerinde ve gece saatlerinde de kendi geliştirdikleri bir projeyi bitirmeye çalışmaktadırlar.

 • 5 Savaşçı bir İspanyol güreş boğası: Miura
  5 | 10

  Projenin kod adı P400’dür. Yani Posteriori 400. Arkadan motorlu 4 litrelik. 1965 yılının sonlarına doğru projeyi ve ilk prototipi tamamlar ve büyük bir korkuyla patrona göstermeye karar verirler. Ferruccio Lamborghini otomobili görünce önce elemanları bir fırçalar. Çünkü o Ferrari gibi yarış tipi otomobiller değil, güçlü sportif sedanlar üretmek isteyen biridir. Ama aslında gördüğü otomobile dibi düşmüştür. “Bunu seri üretime hazır hale getirin” talimatını verir. Otomobilin monokok şasisi ve arkada yanlamasına yerleştirilmiş motoru, 1965 Torino Otomobil Fuarı’nda sergilenir.

 • HABERİN DEVAMI
  HABERİN DEVAMI


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000