Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Araçlara 50 bin lira zam geleceği" iddialarına tepki göstererek, "Bu tür afaki, gerçek olmayan, piyasayı ürkütecek, hiçbir karşılığı olmayan açıklamalara tepki olarak söylüyorum, böyle bir düzenleme asla söz konusu değil. Bunların hepsi külliyen yanlış değerlendirmelerdir. Hiçbir şekilde piyasaya ifade edilen şekilde bir artış planımız söz konusu değildir." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

Bakan Ağbal, "Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı"nı komisyona sundu.

Anayasa Mahkemesinin, 22 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararı ile 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'nun bazı hükümlerini iptal ettiğini hatırlatan Ağbal, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen hükümlerini bakanlık olarak bir bütün halinde incelemeye tabi tuttuklarını söyledi.

Bu çerçevede Anayasa Mahkemesinin özellikle yürütme organına verilen aktarma yetkisine ilişkin iptal gerekçelerini dikkate almak suretiyle 5018 sayılı kanunun 21. maddesi ve 4734 sayılı kanunun 62. maddesinde değişiklik öngören bir tasarıyı komisyona getirdiklerini ifade eden Ağbal, şunları kaydetti:

"Anayasa Mahkemesi kararında ifade edilen gerekçeleri analiz etmek suretiyle iptale konu hükümlerin dayanağını oluşturan 5018 sayılı kanunun 21. maddesini tahlil edecek şekilde bir madde önerisiyle huzurlarınıza geldik. Kamu idareleri arasında ödenek aktarma hususunda bunun kanunla yapılacağı hususunu koruyoruz. Anayasa Mahkemesi kararının gerekçesini dikkate alarak şu değişikliği yapıyoruz, kamu idareleri bütçeleri arasında farklı nedenlerle yıl içerisinde aktarma ihtiyacı ortaya çıkabiliyor. Genel bütçe ödeneklerinin yüzde 10'unu geçmemek kaydıyla kurumlar arası ödenek aktarımı yapabilecek. Böylelikle kamu idareleri arasında yüzde 10'u aşan bir ödenek aktarma ihtiyacı olduğunda bunun da kanunla yapılacağı hususunu burada hükme bağlamış olalım."

Ağbal, 21. maddenin mevcut halinde bütçe kanununda ayrıca özel bir oran belirlenmedikçe kurum içi ödenek aktarmalarında sınırın yüzde 5 olduğunu, kendilerinin yıllardır bunu yüzde 20 olarak belirlediklerini söyledi.

Getirilen madde önerisinin, bütçe kanunlarında ayrıca bir oran belirleme ilkesinden vazgeçilmesini ve doğrudan doğruya 5018 sayılı kanunda yüzde 20 oranının belirlenmesini içerdiğini vurgulayan Ağbal, "Dolayısıyla burada daha belirgin bir yetki düzenlemesi olsun. Onun üzerindeki kısmını ise Maliye Bakanlığı direkt aktarma işlemi yapsın." dedi.

Kurum idare bütçelerinin ödenek bazlı hazırlandığının altını çizen Ağbal, zaman zaman yıl içerisinde ortaya çıkan ihtiyaçlar nedeniyle kurum içerisinde ödenekler arasında aktarım ihtiyacının oluştuğuna dikkati çekti.

Ağbal, yatırım programlarındaki bir değişikliğin doğrudan doğruya ödenekler arasında aktarım yapmayı gerektirdiğine değinerek, değişikliğin herhangi bir kanun yapmaya gerek olmaksızın kurum içerisinde bu meselenin çözülebilmesini içerdiğini dile getirdi.

Tasarının ilk 2 maddesinin Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçelerinin dikkate alınarak hazırlandığını vurgulayan Ağbal, tasarı içerisinde yer alan aktarma işlemi ve yüzde 10 ödenek şartı aranmayacak projelerle ilgili konuyu komisyondan geçirmeleri halinde bütçe kanunu ile ana kanun arasındaki uyumu sağlamış olacaklarını kaydetti.

İTHAL ARAÇLARA UYGULANACAK ÖTV 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, motorlu araçların gerek ithalinde gerekse yurt içi ilk tesliminde Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alındığını söyledi.

ÖTV alacaklarında tek etmenin motor silindir hacmi olduğunu belirten Ağbal, "Yani 1600 CC'ye kadar bir otomobilin vergisi ayrı, 1600 CC ile 2000 CC'ye sahip otomobilin vergisi ayrı, 2000 CC'nin üzeri bir aracın vergisi ayrı. Burada verginin sistemi sadece motorlu aracın silindir hacmini dikkate alan bir yaklaşım gösteriyor. Halbuki değişen teknolojiler, ihtiyaçlar, araçların kullanımında meydana gelen çeşitlilik araçların özellikle son yıllarda farklı modüllerin bir araya getirilmesini yan yana koyduğunuz zaman burada sistemin bu değişiklikleri kavrayacak şekilde revize edilmesine ihtiyaç bulunmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Burada yaptıkları değişiklikle aracın cinsi, sınıfı, üst yapı ve gövde tanımı, istiap haddi yolcu ve yük taşıma kapasitesini vergileme ölçütü olarak sisteme ilave etiklerini ifade eden Bakan Ağbal, "Burada vergilemede adaleti sağlamak, vergilemede ödeme gücü ilkesini hayata geçirmek veya bunu daha görünür hale getirmek ve vergilemede özellikle teknolojide meydana gelen değişimi dikkate almak üzere değişiklik yapıyoruz. Burada esas yaklaşımımız vergileme ölçütlerini değiştirmek suretiyle sistemin araçlarını artırmak. Bizim getirdiğimiz esas amaç o." dedi.

Ağbal, şöyle devam etti:

"Burada bu kanun tasarısı Meclise sunulduktan sonra kamuoyunda birtakım gerçek olmayan değerlendirmeler yapıldığını da görüyoruz. Herhangi bir şekilde motorlu araç fiyatlarında, otomobil satışlarında '50 bin lira artış gelecek' bunların hepsi külliyen yanlış değerlendirmelerdir. Hiçbir şekilde piyasaya ifade edilen şekilde bir artış planımız söz konusu değildir. Burada yapılan sadece ve sadece uzun yıllardır sektör ile istişare edilerek getirdiğimiz sisteme ilişkin bir değişikliktir. Bu tür afaki, gerçek olmayan, piyasayı ürkütecek, hiçbir karşılığı olmayan açıklamalara tepki olarak söylüyorum, böyle bir düzenleme asla söz konusu değil. Bunların hepsi külliyen yanlış değerlendirmelerdir. Hiçbir şekilde piyasaya ifade edilen şekilde bir artış planımız söz konusu değildir."

Otomotiv sektörünün Türkiye için önemli olduğunu vurgulayan Ağbal, dolayısıyla bu konuda son derece dikkatli yaklaşım içerisinde olduklarını ancak mevcut sistemin sürdürülemez olduğunu vurguladı.

Bakan Ağbal, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'ndaki değişikliğe ilişkin de sigorta primini esas tavan oranın mevcut sistemde asgari ücretin 6,5 katı olarak belirlendiğini, yapılan çalışmada bu oranın 7,5 kat olarak belirlenmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Bunun SGK açısından prim gelirleri bakımından artışa neden olacağını ifade eden Ağbal, "İştirakçiler açısından ödenen prim tutarı arttığı için ileride bu kişilerin alacağı emekli aylığının miktarı da artmaktadır. Burada bir aktöriyel çalışması yapılmak suretiyle böyle bir düzenlemeyi huzurlarınıza getirdik." diye konuştu.

Ağbal, 4 maddeden oluşan yasa tasarısında getirilen hükümlerin yasalaşması halinde 2017 yılının, merkezi yönetim bütçe kanununun uygulanması bakımından önemli yararlar sağlayacağını, gerek ÖTV'de gerekse sosyal güvenlik prim gelirleri tahsilatında sisteme ilişkin önemli değişiklik yapılmış olacağını kaydetti.

AA


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.