Formula 1'in (F1) patronu Bernie Ecclestone ile fiyatta anlaşamayarak şok bir kararla takvim dışında kalan Türkiye'de, İstanbul Park pistinin boş kalmaması için çalışmalara başlandı. Bu kapsamda İstanbul'un gelecek yılki takvimde Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından düzenlenen bir başka yarış olan Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası programına girme kararı alındı. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Mümtaz Tahincioğlu, salı günü FIA'nın Paris'teki toplantısına katılarak, burada kamyon yarışlarının gelecek yılki takvimi için görüşmeler yapacaklarını söyledi.

Yaklaşık 200milyon dolara mal olan pistin popülerliğini kaybetmemesi için birçok aktivitenin burada yapılması için çalışmalara başladıklarını ifade eden Tahincioğlu, “İstanbul'da düzenlenen otomobil fuarının burada yapılması için bir hazırlık yaptık. Ancak hepsinden çok pistin adını duyurabileceği uluslararası yarışlara ihtiyacı var. Bu nedenle kamyon yarışlarını Türkiye'ye getirmek için salı günü FIA toplantısına gidip gelecek yıl için takvimalacağız” dedi.

AVRUPA'DA 8 ÜLKEDE YAPILIYOR
5 takımda 21 pilotun yarıştığı Avrupa Kamyon Yarışları Şampiyonası, İspanya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Belçika'da yapılıyor. Nisanda başlayan yarışlarda pilotlar Mercedes, MAN, Renault, Freightliner, Scaniamarka kamyonlarla şampiyonluk mücadelesi veriyorlar.

F1'İ GERİ ALMAK EN AZ 40 MİLYON DOLARA MAL OLACAK
F1'in patronu Bernie Ecclestone'a son yapılan tekliflerinde yıllık 13.5 milyon dolar garanti paranın yanı sıra 100 bin kişilik bilet parası önerildiğini ifade eden Tahincioğlu, “Yarışlara talip ülkenin çok olması nedeniyle görüşmeler tıkandı. Kısa zaman önce Rusya Soçi ile 40 milyon dolar vererek yarışları aldı. F1'i Türkiye'ye bir daha getirmek istesek bize bundan daha pahalıya mal olacaktır. Çok yazık oldu” diye konuştu.

ÜNSAL EREKE- GAZETE HABERTURK

  • formula 1
  • İstanbul Park
  • Mümtaz Tahincioğlu
  • TOSFED
  • türkiye
  • Uluslararası Otomobil Federasyonu

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(5)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme