HAKAN ÖZENEN-HABERTÜRK

2015 yılında tamamen yenileneceği bilinen Mercedes E Serisi adeta yeni bir fabrika kurulabilecek büyüklükte bir yatırımla ‘makyaj’landı. Milyar Euro’luk yatırımla yeni E Serisi gelecek dönemde tüm Mercedes ürün gamında kullanılacak güvenlik unsurlarıyla donatıldı.Markanın 2020 stratejisinin en önemli modellerinden biri olarak kabul edilen E Serisi pazara ilk kez çıktığı 1984 yılından bugüne kadar toplam 13 milyon adetlik bir satış rakamına ulaştı. Modelin tamamen yenilenmesine 2 yıl kala yapılan bu değişikliği alışıldığı üzere ‘makyaj’ diye tanımlayınca gözler ister istemez otomobilin dışında ‘milyarlık’ değişim’ arıyor.

O da var, ama Mercedes yeni E Serisi’ne harcadığı bunca parayla bu ve bundan sonra üreteceği tüm otomobilleri hem yolcular, hem yayarlar, hem de trafikteki diğer otomobillerin içindeki yolcular için çok daha güvenli hale getirmiş.

Yeni E Serisi, öndeki aracın hızını algılayıp hızını düşürüyor, gerekirse fren yapabiliyor, 50 km/s’ye kadar hızlarda sürücü dalmış bile olsa, otomobilin önüne atlayan yayaları algılayıp kendi fren yapabiliyor, şeridinden çıkmış otomobili kendiliğinden şeridin içine sokabiliyor. Yeni E Serisi’ndeki yenilikler bunlarla sınırlı değil, otomobilin ön yüzünde de ciddi bir makyaj hemen göze çarpıyor. Mayıs ayından itibaren Türkiye’de de satılmaya başlanacak olan yeni E Serisi’nin baz versiyonu olan E 250 167 bin TL’den satılacak. 4 bin adetlik bir satış hedeflenen E Serisi’nin Türkiye pazarında 2.0 litrelik benzinli motora sahip 211 beygirlik E 250 modeliyle birlikte, 2.1 litre 204 beygirlik dizel motorlu sürekli dört tekerlekten çekişli E 250 CDI 4MATIC ve E 350 BlueTEC 4MATIC modelleri satılacak. Diğer versiyonlar ise sipariş üzerine getirilebilecek.

KUZU POSTUNDA GİZLİ 585 BEYGİRLİK KURT
E Serisi’nin en yeni versiyonu ise markanın da “Kuzu postuna gizledik” diyerek sunduğu yeni sürekli dört tekerlekten çekişli, 800 Nm tork üreten 585 beygirlik E 63 AMG’nin modeli. E 63 AMG’de 557 beygir güç veren 5.5 litrelik çift turbolu V-8 versiyonunda 28 beygir daha güçlü olarak çıkıyor karşımıza ve istenirse standart bir E Serisi görünümünde satın alınıp trafikteki rakiplere ‘tatsız oyunlar’ oynanabiliyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme