Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Fiber optik altyapısında 280 bin kilometreye eriştik. Altyapının ortak kullanımı konusunda çok ciddi çalışmalarımız var. Her operatör ayrı ayrı yatırım yapıp, ayrı ayrı kullanıcısına sunmasın. Altyapıyı ortak kullanabilelim. Sektörün yatırım ihtiyacı olan yaklaşık 15-16 milyar dolar yerine, 5 milyar dolarla bu sektörde insanımızın ihtiyacını karşılamış olalım." dedi.

Arslan, İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Davos Dünya İletişim Forumu"nun açılışındaki konuşmasında, iletişim ve anında bilgiyi iletmenin önemine işaret ederek, bu anlamda doğru bilgi vermenin mühim olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak iletişim sektöründe kendilerine düşen görevler ve yaptıkları çalışmalar ile ilgili katılımcılara bilgi veren Arslan, şunları kaydetti:

"Özellikle bize düşen küreselleşen dünyada, sektöre ayak uydurmak, sektörün arkasından giden, sektörü takip eden, alınan kararları alındıktan sonra duyup buna göre pozisyon alan değil tam tersine karar mekanizmalarının içinde yer alan, karar üreten pozisyonda yer almak. Bakanlık olarak her alanda yapmaya çalıştığımız tam da budur. Bu konuda Türkiye çok ciddi mesafeler aldı.

Organizasyonun Türkiye'de yapılması çok önemli. Türkiye bulunduğu coğrafya itibariyle çok avantajlı, güzel bir konumda. Bu kadar güzel bir noktada, bu kadar merkezi konumda olursanız, aynı zamanda zorluklar da sizi bekliyor. Güzel bir konumdayız ancak zor bir coğrafyadayız. Bulunduğumuz coğrafya, her zaman mücadelenin, adeta ölesiye öldüresiye rekabetin olduğu bir coğrafya. Bu coğrafyada güçlü olmak ve kalmak zorundasınız.

Güçlü kalmak için de bütün krizlerden, krizi doğru yöneterek güçlü çıkmak, yeni bir krizin her zaman gelebileceğini düşünüp ona da hazırlıklı olmak durumundasınız. Yaptığımız ve yapmaya çalıştığımız budur."

"FİBER ALTYAPIYA HER OPERATÖR AYRI YATIRIM YAPMASIN, ORTAK ALTYAPI KULLANALIM"

Bakan Arslan konuşmasında sektörel rakamları da katılımcılarla paylaştı. Türkiye'nin iletişim ve haberleşme sektöründe son 12-13 yılda 20 milyar liralık pazardan 83 milyar liralık sektör büyüklüğüne eriştiğini belirten Arslan, "Mobil abone sayımız 27-28 milyondan son 14 yılda 74 milyona erişti. Daha anlamlı olan bunun 7 milyonu 2G kullanırken, 30 milyonu 3G, 1,5 yıllık periyotta da 38 milyon 600 bin kişinin 4,5G'yi kullanıyor olması." dedi.

Sektörün iletişimin nimetlerini kullanmasının önemine dikkati çeken Arslan, Türk iletişim sektörünün dünyayı takip eden değil, dünya ile birlikte büyüyen bir sektör olmasında 38 milyon kişinin 4,5G'yi kullanıyor olmasının önemli etkisi olduğunu anlattı.

Arslan konuşmasına şöyle devam etti:

"Sabit abone sayımız 19 milyondan 11 milyona düştü ama bunu tersten okursanız GSM operatörlerinin kullanıcısına kazandırdığı kabiliyet sabit ihtiyacının da azaldığını ortaya koyuyor. Geniş abone sayısında Türkiye, bundan 13 yıl önce adeta yok denecek kadar, 23 bin aboneye sahip iken, bugün 56 milyon abonesi var. Yurt dışı internet çıkış kapasitemiz bundan 13 yıl önce 20 GB iken bugün 6 bin GB'a erişti. Bu Türkiye'nin geldiği noktayı göstermek adına önemli bir kıyas.

Sektörün önemli altyapısı, fiber optik altyapısı olmazsa olmaz. 88 bin kilometrelik altyapıdan 280 bin kilometrelik altyapıya eriştik. Ancak özellikle altyapının ortak kullanımı, verimli kullanımı konusunda çok ciddi çalışmalarımız var. İstiyoruz ki, her operatör ayrı ayrı yatırım yapıp, ayrı ayrı kullanıcısına sunmasın. Altyapıyı ortak kullanabilelim. Bu sektörün yatırım ihtiyacı olan yaklaşık 15-16 milyar dolar yerine, 5 milyar dolarla bu sektörde insanımızın ihtiyacını karşılamış olalım."

"SİBER GÜVENLİK İLE İLGİLİ ATMAMIZ GEREKEN ÇOK ADIM OLDUĞUNU BİLİYORUZ"

Arslan, ülke çapında elektronik haberleşme altyapı bilgi sistemi kurulum çalışmalarını da yürüttüklerini bildirdi. Bu çalışma ile fiber altyapının elektronik ortamda takibini sağlayacaklarını belirten Arslan, bir diğer hedefleri olan "e-devlet uygulamalarının yaygınlaştırılması" konusunda da yapılan çalışmalar ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.

Siber güvenlik konusunda yapılan çalışmalar ve konunun önemine değinen Arslan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye'de özellikle siber güvenlik ile ilgili atmamız gereken çok adım olduğunu biliyoruz. Krizlerin yaşandığı bir coğrafyada krizlere karşı hazırlıklı olmak adına çok sayıda iş birliğimiz var. Siber güvenlik konusunda birçok ulusal ve uluslararası tatbikat yapıyoruz. Bunların yanı sıra sektörümüzün önemli kuruluşlarından Türksat marifetiyle sadece mevcut uydularla yetinmiyoruz, üzerine iki tane daha uydunun ilave edilmesi ile ilgili ihale süreçlerini başlattık.

2018 yılının sonunda Türksat 5A'yı, 2019 sonunda da 5B'yi uyduya göndereceğiz. Bunlarla da yetinmiyoruz, yeni uydu Türksat 6A'yı da yerli katkı ile geliştirmek ve uzaya göndermek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mobil hizmetlerin gidemediği, baz istasyonlarının olmadığı ülkemizin kırsal kesimlerine baz istasyonu götürüyoruz. Bugünlerde yine bin 500 civarında ilave baz istasyonu götürerek, 2G ve 4,5G altyapısını insanlarımızın hizmetine sunmuş olacağız."

"15 TEMMUZ'DA TRT'DE BİR BİLDİRİ OKUTMAKLA BU İNSANLARI KANDIRABİLECEKLERİNİ ZANNETTİLER"

Türkiye'nin krizler yaşayan ancak krizlerle baş etmeyi öğrenen bir ülke olduğunu dile getiren Arslan, yaşanan 15 Temmuz sürecine ilişin değerlendirmelerde bulundu. 15 Temmuz'da milletin, millet olma şuuruyla Cumhurbaşkanı'nın çağrısına uyarak meydanlara indiğini anımsatan Arslan, şunları anlattı:

"Bu konuda milletimize müteşekkiriz. İyi ki iradenin yanında durup meydana inince, silahların, tankların, helikopterlerin bir fayda vermediğini dünyaya ispat ettiler, herkese ders verdiler. O gece bu meydanlara inmenin altında çok önemli bir şey vardı; iletişim. Onlar çıkıp TRT'de bir bildiri okutmakla bu insanları kandırabileceklerini zannettiler, iletişim sayesinde öyle olmadı.

İletişimin geldiği nokta ve Türkiye'nin krizlerden aldığı derslerle altyapısını güçlendirerek bütün yayınların o gün insanların evine gitmesini sağlamasını hesaba katmadılar. Özellikle internet altyapısı konusunda, sanal dünya konusunda Türkiye'nin geldiği noktayı hesaba katmadılar. Ve bu iletişim altyapısını kesememekten kaynaklı, insanların o gün doğru bilgilenerek, kirli bilgilerden ari şekilde meydanlara çıkacağını hesaba katmadılar. Sektördeki tüm paydaşlarımıza teşekkürler. "

İletişim fakültelerinin yetiştirdiği değerlerin o geceki kritik önemleri ve görevleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Arslan, basın çalışanlarının o gece çok önemli dersler verdiğini söyledi.

Ahmet Arslan daha önce sektör çalışanlarını ve bazı gençleri "apolitik" zannedenler bulunduğunu belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"O gece gençler de, sektör çalışanları da çok önemli ders verdi. 'Hayır biz apolitik yetişmiyoruz. Biz Türksat'a gelen yayınların uyduya çıkması oradan da vatandaşın evine gitmesi adına görevimizin başındayız, gerekirse şehit oluruz' dediler.

Nitekim 2 meslektaşımızı şehit verdik, onlara da rahmet diliyoruz. Görevlerinin başında, görevlerinin bilincinde, iletişimin ne kadar önemli olduğunu, iletişime aracılık etmenin ne kadar önemli olduğunu, o akşam da canları pahasına ispatladılar. Onlara rahmet, bütün gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyoruz."

AA


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.