TEKNOLOJİ HABERLERİ

19 OCAK 2017

Dolardaki artışın kalıcı olması halinde ithal ürünlere zam yolda. Akıllı telefon, tablet, TV, bilgisayar, akıllı saat gibi cihazların büyük kısmı yurtdışından geldiği için stoklara bağlı olarak kampanyalarını yavaşlatan teknoloji perakendecileri, yılbaşı dönemlerinde yüzde 10'luk zammın kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

Akıllı telefon ve bilgisayar üreticisi Casper Pazarlama Direktörü Feray Karaman, "Normal şartlarda yılbaşına yaklaşan bu dönemlerde kampanyalar artar.

Ancak şu an fırsatların durma noktasına geldiğini görüyoruz. Stoklar bitiyor. Şu an tüketiciye yansımadı ancak ürün çeşidine göre yüzde 5-10 arasında zam kapıda. 2000 TL'lik cihaz 2200 TLolacak. RAM ve panel fiyatları da arttı" dedi.

"ŞU AN BEKLEMEDEYİZ"

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen de kurların bu şekilde yükselmeye devam etmesi halinde fiyatların tüketiciye kesin olarak yansıyacağına dikkat çekti. Tansu Yeğen, "Girdiler döviz üzerinden. Kur şu an durmuş değil. Bizler de beklemedeyiz. Stoklar genelde 4-5 haftalık oluyor. Kur böyle devam ederse zamlı fiyatlar yılbaşını beklemez. Artış yüzde 5-10 aralığında olur" diye konuştu.

"STOKLARLA ÇALIŞIYORUZ"

Media Markt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım ise satın almaları toplu olarak yaptıklarından kur artışının kısa vadede kendilerini etkilemediğini ifade etti. Gökyıldırım, "Stoklarla çalışıyoruz. Tüketiciye-yansıyan bir zam henüz olmadı. Kur artışını izliyoruz. Yılbaşında değişiklik, olabilir" dedi.

"ÜRÜN GRUPLARINA GÖRE ZAM OLABİLİR"

Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan kurdaki artışı kısa vadede tüketicilere yansıtmadıklarını belirterek, "Alımlarımızı TL olarak yapıyoruz. Kurdaki artış ve dalgalanma devam ettiğinde, ürün gruplarına göre farklı oranlarda fiyat artışı olabiliyor. Döviz artışı tüketiciyi de psikolojik olarak etkiliyor" dedi.

Böyle durumlarda tüketicinin alım kararlarını erteleme yoluna gidebildiklerine de vurgu yapan Bülent Gürcan şunları söyledi:

"Şu anda perakende sektörü canlı. Yeni yıla girerken teknolojiler de yenileniyor. İlk etapta olumsuz etki sınırlı da kalsa, dalgalanma süreklilik kazanırsa bu etkinin artacağını öngörüyoruz."

POSTA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 22:33
  niye dolar düşünce fiyatları aşağı çektilermi
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 22:32
  Hem dolar uçuyor her yerden zam geliyor hemde ötv ekliyorlar bu millete az bile
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 22:26
  olsun olsun iyidir
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 22:06
  Samsung türkiye başkan yardımcısı komikmiş
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 20:32
  Evet evet 5 katı fiyata olsun herşey ve biz sadece almak istediklerimizin hayali ile yaşayıp allah ne verdiyse ÖTV vergi verelim
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 20:29
  Faiz lobby diye tuturmustu ya simdi ne diyecek yada be kilif bulacak
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 19:41
  mecburen araçlarada zam geliyor
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 19:31
  Hani nerde dünya lideri büyük usta? Hani nerde reis, uzun adam? Bu dolar için neden sesi çıkmıyor?
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 19:22
  ekonomi batmis akpli vekillerde mecliste cocuklara tecavuz edenleri kurtarma derdinde
 • Misafir 18 Kasım 2016 Cuma 19:20
  doların yüksek olması Akıllı telefon, tablet, TV, bilgisayar, akıllı saat gibi yurtdışından ithal edilen cihazların ülkemizde üretimini daha cazip hale getirerek nitelikli gençlerimiz arasında işsizliğin azalmasına neden olur...
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme