Gök taşları bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez unsurlarından. Klişe de olsa, yeri geliyor Dünya'nın sonunun gelmemesi için patlatılıyor, yeri geliyor yaşam ihtimali araştırılıyordu. Meteorlarla ilgili moda senaryo ise değerli metal ve elementleri barındırabildiği için kârlı bir yatırım olarak görülmesi. 

NASA'ya verilen yeni görev ile bu durum artık senaryo olmaktan çıkabilir. 16 Psyche verilen asteroid, Mars ve Jüpiter gezegenleri arasındaki yörüngesinde Güneş'in etrafında dönüyor. Çapı yaklaşık 240 kilometre ve çok değerli metallere sahip.

DÜNYA EKONOMİSİNİ MAHVEDEBİLİR

Platin, iridyum ve renyum bu metallerden bazıları. Dünya'da pek çok kullanım alanı olan bu değerli metaller gök taşında bol miktarda bulunuyor ve değerinin 10 kentilyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Yani 10 trilyon doların 1 milyon katı. Bu sayı 78 trilyon dolarlık küresel ekonomik hacminden katbekat fazla.

Henüz uzay madenciliği teori aşamasında. Teknolojik açıdan alınması gereken çok yol var ancak metallerin çıkarılabilmesi durumunda dahi asıl problem Dünya'ya lojistiğinin nasıl gerçekleşeceği. Zira belirtilen ölçekte bir metal yığınını uzaydan Dünya topraklarına taşıyacak ve güvenli bir şekilde inmesini sağlayacak altyapı bulunmuyor. 

Diğer sorun ise bu kadar metalin gelmesi durumunda oluşacak ani arz yükselişi. Mevcut piyasadaki fiyatların böyle bir arzdan etkileneceği kesin ve neden olacağı düşüş küresel bir krize de pekâlâ yol açabilir. Devletlerarası hukuk ise işin bir başka boyutu.

Asıl amaç uzay madenciliğinin ekonomik boyutuna dayalı görünse de, NASA, bu polemiklere girmeksizin motivasyonunu ekonomik değil 16 Psyche asteroidindeki metalik oluşum olduğunu vurguluyor. 

PROJE MALİYETİ 450 MİLYON DOLAR

NASA'nın projedeki lider bilim insanı ve Arizona Eyalet Üniversitesi Uzay Keşifleri direktörü Lindy Elkins-Tanton, 16 Psyche için sadece 'ilginç bir cisim' demekle yetindi. Israrlar sonrasındaysa "Büyük metal yığınları çıkarıp getirsek bile ne olacak ki?" yorumunda bulundu.

Çekirdeği gezegensi yapıda olmasına rağmen 16 Psyche'in bir nedenden dolayı evrimini tamamlamamış olduğu düşünülüyor. Başka küçük meteorlarla olan çarpışmalarından kaynaklı su bulundurup bulundurmadığı da bir diğer tartışma konusu.

NASA, gök taşı yörüngesine yerleştirilecek Psyche uydusundaki robotik bir cihazla araştırma yapacak. 2023 yılında başlaması beklenen araştırmalar 6 ay sürecek. Keşfin madencilik tarafının yanı sıra topoğrafya, yer çekimi, manyetizm çalışmaları da gerçekleştirilecek. Uydunun sadece asteroide ulaşması dahi 4.6 yıl sürecek ve tüm çalışmaların bitmesi de 20 ayı bulacak.

Paha biçilemeyecek araştırma sonrasında meteor hakkında henüz teorik düzeyi pek fazla aşamayan kabuk, manto ve çekirdekle ilgili yeni bulgulara ulaşılacak. 

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 12 Haziran 2017 Pazartesi 07:23
    konu hangi ara namaza geldi. delinin biri konuyla alakasız bir cümle söylüyor herkeste ona atlıyor. o yüzden bu haleyiz. konu çok kolay değiştirilebiliyor. Allah-u Teala peygamberine bile namazı zorlanmamış biz kim oluyoruz da kendimizi peygamberden önde görüyoruz.
  • Misafir 11 Haziran 2017 Pazar 15:49
    Şuan ki yapılan uzay araçları 7 m çapındaki asteroitlerden hidrojen yakıtı ile aya getirmek için tasarlandı ve ilk hedef Dünyaya Yakıt asteroitler. Mars ile Jüpiter arasında bulunan asteoit kuşağında evet çok büyük asteroitler var bunlardan birtanesi cares, lakin onları işleyecek getirecek bir teknoloji bulunmuyor. ayrıca okadar büyük asteroitlerin yörüngesini değiştirmek olası bir gök çarpışmalarına neden olabilir.
  • Misafir 09 Haziran 2017 Cuma 17:07
    UKAME'den izin alırlarsa mümkün tabii.
Tüm yorumları göster(29)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme