ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ( NASA), DART adıyla bilinen bir proje üzerinde çalışıyor. Konsept tasarımdan ön tasarım aşamasına geçen proje ile gezegenimizi asteroit çarpmalarına karşı koruyacak.

Buzdolabı büyüklüğündeki bir uzay gemisi olan DART, mühendislerin "kinetik etki tekniği" adını verdikleri bir süreçle, asteroitlere çarparak onların yönünü değiştirecek.

Ufak bir uzay aracının büyük bir etkisi olmayacağını düşünüyorsanız, haklı sayılabilirsiniz. Ancak asteroiti erken bir noktada yakalayacak olan DART, ufak bir açı değişikliğiyle Dünya'ya doğru hareket eden gök cisimlerini yörüngesinden saptıracak.

İLK KARŞILAŞMA 2024'TE 

Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nda DART araştırmasının başındaki isimlerden olan Andy Cheng ve ekibi, 2024 yılında Dünya'ya doğru hareket etmesi beklenen ve tehdit oluşturmayan bir asteorit üzerinde deneyecekler.

2003 yılından bu yana beklenen 65803 Didymos adlı hedef cisime yaklaşacak olan DART, otonom bir hedefleme sistemiyle hareket edecek. Daha sonra bir kurşundan 9 kat hızlı şekilde ona çarparak cismin Dünya'dan farklı yöne gitmesini sağlayacak.

 

  • nasa
  • gök cismi
  • uydu

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme