Yapılan duyuruda, 500 kilometre uzaklıktaki bir kuantum uydusuna fotonun başarıyla ışınlandığı belirtildi.

BBC'nin haberine göre, ışığın temel birimi olan partiküllere foton adı veriliyor. Başarıyla sonuçlanan deney ile dünya ve uzay arasındaki ilk kuantum veri ağı da kurulmuş oldu.

KUANTUM IŞINLAMASI NASIL OLUYOR?

Kuantum ışınlaması maddenin enerjiye dönüştürülerek uzay-zamanda hareket ettirilmesi olarak tanımlanıyor. Kuantum ışınlamasında foton çiftleri kullanılıyor. Foton çiftleri arasındaki mesafe ne olursa olsun, bir tanesinin gösterdiği tepki diğerini de etkiliyor.

Çinli bilim insanlarının gerçekleştirdiği son ışınlama ise bugüne kadarki en uzun mesafeli kuantum ışınlaması olarak kayda geçmiş durumda.

PEKİ NE İŞE YARAYACAK?

Çin, başarıyla sonuçlanan deneyin 'kuantum interneti için ilk adım' olduğunu duyurdu. Partiküllerin fiziksel temas olmaksızın veri aktarımı gerçekleştirebildiği kuantum internetinin, hayata geçtiğinde veri aktarım hızında da devrim niteliğinde bir gelişme olacağı ddüşünülüyor.

Kuantum ışınlamasının tıp alanında da kullanılabileceği teorisi üzerinde duruluyor. Gelecekte, organları oluşturan partiküllerin ışınlama yoluyla kopyalanarak veri halinde depolanması ve ihtiyaç duyulduğunda bu veri depolarındaki organ parçacıklarıyla tedavilerin yapılabileceği üzerinde duruluyor.

 • çin kuantum
 • çin ışınlanma

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 18 Temmuz 2017 Salı 21:05
  Bu isinlanma isini zaten dunyamizda yillardan beri yapiyorlar cisimler uzerinden cunki isinlamada kuwantum isinlanmasinda karsiya giden seyin kopyasi oldugu icin sadece cisimleri isinliyorlar, dusunsenize bir farryi turkiyeden amerikaya isinladiklarinda amerikaya isinlanan farenin kopyasi amerikaya ulasicaktir ya vervel olan fare ise nereye gitmisti cunki isinlanan farenin gercegi yerinde olmuyacakti ve gercegi nereye gitmis olurdu yada gercegini geri getirebilirlermiydi bunu tam olarak bilemediklerinden dolayi cisimleri istedikleri yere isinlamalari suanda daha mantikli mesela marsta ihtiyac duyulucak aletler gibi :)
 • Misafir 13 Temmuz 2017 Perşembe 00:47
  yorumlara bakıyorum anca bizim milletimiz dalga geçiyor zaten başka bişey olmaz bizden ..
 • Misafir 13 Temmuz 2017 Perşembe 00:14
  Cinliler gunde 16 saat calisileri verdileriyor ve ayni zamanda dunya texnolojilerini cinde. Heersey cin yapiyor dunya devi texnoloji cine verdi ogretti cin yapyicakta kim yapacakti
Tüm yorumları göster(12)
Kalan karakter : 2000
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme