Tayyip Erdoğan, yeni hükümette, geçmiş döneme nazaran 2 yeni devlet bakanlığının yer alacağını açıkladı. Geçmiş hükümet deneyimi sırasında 2 konuda boşluk hissettiklerini belirten AKP Başkanı ve Başbakan Erdoğan, bu konuları "Gençlik" ve "Bilim ve Teknoloji" olarak açıkladı.

Başbakan Erdoğan, geçmiş dönemde Bilim ve Teknoloji konularının kısmen bir bakanlığa bağlandığını hatırlatarak, bu dönemde ayrı bir bakanlığın bu konuyla ilgileneceğini ve Tübitak ile Tuba'nın da bu bakanlığa bağlı olacağını ve e-Devlet çalışmaları ile Teknoparkların yönetimi açısından da bu bakanlığa ihtiyaç olduğunu söyledi.

Geçmiş dönemde Abdülatif Şener'e bağlı olarak yönetilen e-Devlet çalışmalarının, artık sadece bu işle sorumlu bir devlet bakanlığına aktarılacağı anlaşılıyor. Uzun yıllardır tartışılan ve sektör tarafından "Bilgi Toplumu" ya da "Bilişim" Bakanlığı adları yakıştırılan bakanlığın böylece ilk defa ve "Bilim ve Teknolojiden sorumlu Devlet Bakanı" adı ile bu hükümet sırasında uygulamaya konulacağı görülüyor.

Diğer yandan, geçmiş dönemde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a bağlı olarak yönetilen internet-telekom konularının ve Telekomünikasyon Kurumu'nun da bu bakanlığa bağlı olacağı sanılıyor.

 

 Bilim ve Teknoloji Bakanlığı için adı geçen en güçlü aday ise Ak Parti'nin AR-GE Başkanlığını yürüten Reha Denemeç.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(17)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme