Amerika'da Apple'ın iPhone model telefonunu çalıştırabilen tek operatör olabilmek için milyon dolarları gözden çıkaran AT&T'nin tüm yatırımı 17 yaşındaki George Hotz'un 2 aylık çalışmasıyla yok oldu. Buna da Hotz'un iPhone'daki şifreleme sistemini kırarak telefonun diğer operatörlere ait Sim kartlarla da çalışabilmesini sağlaması yol açtı.

500 SAATTE KIRDI

iPhone'u birkaç yazılımla tüm operatörlere ait kartlarla kullanılabilir hale getiren Hotz, şifre kırma işlemini telefonu herkesin kullanımına açmak için gerçekleştirdiğini söyledi. iPhone'u şu an AT&T'nin en büyük rakipleri arasında yer alan T Mobile ile kullandığına da dikkat çeken Hotz, "Şifreyi kırmak 500 saatimi aldı. Şu an iki adet şifresi kırılmış telefonum var. Birini ben kullanıyorum. Diğeri de açık arttırma sitesi e-bay'de satışta" dedi. Hotz, ayrıca iPhone kullanıcılarının teknomarketlerde 499 dolara alıcı bulan iPhone'un hack'lenmiş modeli için binlerce doları gözden çıkarttığını da belirtti.

APPLE SORUNU AŞAMAZ

Analistler şimdi AT&T ve Apple'ın iPhone'un şifresini kırmanın yollarını internette anlatma yoluna giden Hotz ve altı arkadaşı hakkında dava açmasını bekliyor. Analistler Apple'ın oluşturulan bu hack programına karşı yeni yazılımlar yükleyerek sorunu aşabileceğine de dikkat çekiyor. Hotz ise yazılımın sadece okunabilir bölümünde değişiklik yaptığını savunarak, "Apple geliştirilmiş sürümlerle bu sorunu aşamaz" diyor. Hotz, geliştirdikleri bu programın kopyalanmasını önlemek için çalıştıklarına dikkat çekerek, "Bu ihtimalin önüne geçince şifre kırma programını kırmaya başlayacağız Ancak, bu satış için henüz bir fiyat belirlemedik" diyor.

TELEFONA GÖRE TARİFE

Amerika'nın önde gelen telefon operatörlerinden Verizon, AT&T ve Sprint, rekabette ön plana çıkmak için cazip tekliflerle ve özel telefonlarla müşterilerini etkilemeye çalışıyor. Telefon kullanıcılarının o telefona sahip olabilmek için telefon üreticisinin anlaşmalı olduğu operatörle en az bir yıllık kullanım sözleşmesi imzalaması gerekiyor. Uygulanacak sabit ücret ve tarife de seçilen telefon modeline göre belirleniyor.

BAŞKA PROGRAMLAR DA VAR

iPhone'u tüm operatörlere açma çabası Hotz'un programıyla da sınırlı kalmıyor. Çek Bladox şirketi de geçtiğimiz haftalarda iPhone'un her operatörle çalışmasını sağlayan 'Turbo Sim' adlı bir teknolojiyi 80 dolara telefon kullanıcılarına satacağını açıklamıştı. 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(6)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme