İNTERNET HABERLERİ

29 MART 2017

Digicom, 4 yıl önce distribütörlük anlaşmasını tek taraflı olarak feshettiği gerekçesiyle elektronik devi Güney koreli LG Electronics aleyhine açtığı rekor tazminat davasını kazandı. Digicom, yaklaşık 300 milyon lirayı aşan alacağını tahsil için LG aleyhine icra takibi başlattı.

Türkiye’de tüketici elektroniğinin önde gelen şirketlerinden Digicom, 4 yıl önce distribütörlük anlaşmasını tek taraflı olarak haksız şekilde feshettiği gerekçesiyle Güney Koreli elektronik devi LG Electronics aleyhine açtığı rekor tazminat davasını kazandı. Hürriyet'in haberine göre perakende tüketici elektroniği alanında faaliyet gösteren Digicom, 4 yıllık faiziyle birlikte yaklaşık 300 milyon lirayı aşan alacağını tahsil için LG Electronics aleyhine icra takibi başlattı. Digicom, yasal süreye rağmen ödeme yapılmazsa LG’nin Türkiye’deki ve dünyanın her yerindeki malvarlıklarına haciz koyabilecek. LG kısaltmasıyla “Life’s Good” (Hayat güzeldir) sloganını kullanan dünya devinin ticari hayatı bu kararla kabusa dönebilir.

KAVGA NASIL BAŞLADI
Adliye tarihinin en yüksek tazminat kararıyla sonuçlanan davaya konu olaylar şöyle gelişti: Sabri Yiğit’in sahibi olduğu Digicom Elektronik Pazarlama A.Ş., dünya elektronik devi LG Electronics Inc. ile 28 Şubat 2002 tarihinde imzaladığı anlaşmayla Türkiye’deki tek yetkili distribütörü oldu. Taraflar arasındaki anlaşma 6 yıl sürdü. LG, 21 Mart 2008 tarihinde Digicom’a noter kanalıyla bir ihtar çekerek, distribütörlük anlaşmasını 4 ay sonra geçerli olmak üzere tek taraflı olarak feshetti. Taraflar arasındaki kavgayı alevlendiren bu fesih oldu. Digicom, 10 Nisan 2008 tarihinde gazetelere ilan vererek, LG marka LCD televizyonlardan 37LY95 model ürünün müşterilerden şikayet aldığını, müşteri memnuniyeti için üretici firma nezdinde gerekli girişimlerin yapılacağını bildirdi. LG de bu ilanlar üzerine 4 aylık fesih süresini beklemeden ertesi günü 11 Nisan 2008 tarihinde distribütörlük anlaşmasını tek taraflı olarak derhal feshettiğini ihtar etti.

200'DE DAVA AÇTI
Digicom, avukatı Münci İnci kanalıyla 14 Nisan 2008 tarihinde LG aleyhine İstanbul 9. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde tazminat davası açtı. Avukat İnci, davalı şirketten müşteri (denkleştirme) tazminatı, uğranılan maddi zarar, yoksun kılınan kâr, fesih sebebiyle şirketin ticari itibarının ve markasının tüketiciler nezdinde zedelenmiş olması nedeniyle uğranılan manevi zarar olmak üzere 30 milyon maddi, 30 milyon manevi olmak üzere toplam 60 milyon liralık tazminat isteminde bulundu. LG bu davaya aynı mahkemede karşı dava açtı, dosyalar birleşti. LG karşı davada Digicom’dan 300 bin dolarlık zarar iddiasıyla tazminat isteminde bulundu. LG, Digicom’un gazetelere verdiği ilanlarla haksız rekabete neden olduğu iddiasıyla İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde de ikinci bir dava açtı. İlan davası 20 Haziran 2011 tarihli kararla “İlanda markanın hedef alınmadığı, ürünün sadece bir modeli konusunda tüketiciye açıklama yapıldığı” gerekçesiyle reddedildi.

BİLİRKİŞİDEN REKOR ZARAR TESPİTİ
MAHKEME, 2010 yılı sonunda Prof. Dr. Mustafa Topaloğlu, Prof. Dr. Hanifi Ayboğa, Oral Oktu ve İlhan Ulutaş’ı bilirkişi tayin etti. Bilirkişi kurulu mahkemeye sunduğu raporunda davacı Digicom’un mahrum kalınan kazanç kaybını şöyle değerlendirdi:

  • Ödenen kıdem ve ihbar tazminatları
  • Reklam-araç kira-stok masrafları
  • Tahsilatı şüpheli alacak
  • Portföy ve manevi tazminat olmak üzere LG’den 170 milyon 842 bin 999 lira alacaklı olduğu tespitinde bulundu.


İCRA İÇİN TEMYİZ BEKLENMEDİ
MAHKEME bilirkişi kurulunun raporunda tespit edilen 170 milyon 842 bin 999 liranın 1 Ağustos 2008 tarihinden itibaren faiziyle birlikte LG’den tahsil edilerek Digicom’a ödenmesine hükmetti. Digicom’un manevi tazminat talebi ve LG’nin açtığı karşı dava mahkemece reddedildi. Digicom’un avukatı Münci İnci kararla birlikte faiziyle dün itibarıyle yaklaşık 300 milyon lirayı aşan (293.312.424.92 TL) alacağın tahsili için İstanbul 4. İcra Dairesi kanalıyla takibe geçti. Yasaya göre karar temyiz edilmiş de olsa, icra temyizi beklemiyor. Taraflar arasındaki sözleşmede İstanbul mahkemeleri yetkili olduğu için Digicom, LG’nin Türkiye’deki ve dünyanın her yerindeki malvarlıklarına haciz koyabilir.

ÖZEL'IN, ÇİLLER'İN VE ERDOĞAN'IN AVUKATI
DIGICOM’un avukatı Münci İnci hukuk dünyasında oldukça şöhretli bir isim. 1990’lı yıllarda ilk özel televizyon Star’ın ortaklığı konusunda Uzanlar’a karşı Ahmet Özal’ın ve Özal ailesinin avukatlığını üstlendi. Ardından Tansu Çiller’in avukatı olarak karşımıza çıktı İnci. Hukuk davalarındaki deneyimiyle tanınan Münci İnci, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da avukatlığını yaptı. Şimdi adliye tarihimizin en büyük tazminat davasını kazanan bir isim olarak 300 milyon lirayı aşkın bir alacağın tahsili için çaba sarfedecek. Avukat İnci davayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Digicom, LG televizyonlarının servis ve pazarlama hizmetlerini tek yetkili distribütör olarak uzun süre başarı ile yerine getirmiş Türkiye’de hiç bilinmeyen bu markayı tanıtmış ve Türkiyede televizyon pazarında güçlü bir pazar yaratmıştır. Davalı firma yetkilileri Müvekkilimin sözleşmesini haksız olarak feshetmiş ve Türkiye’de yeni bir şirket kurarak Müvekkilim şirketin yarattığı pazarı ele geçirmiş ve müvekkilim şirkete büyük zararlar vermiştir. Bunun sonucu açtığımız dava sonucunda çok haklı olduğumuz tazminata hükmedilmiştir. Bu zarar dışında yeni dava açma hakkını saklı tuttuk. Bunun dışında doğmuş ve doğacak diğer zararlarımızı da dava etme hakkına  sahibiz. Mahkeme kararına dayalı icra emri, icra dairesi tarafından davalı LG Electronics Inc.’e tebliğ edildiğinden itibaren 7 gün içerisinde LG alacağımızı ödemek durumundadır.  İcra İflas Kanunun 36. maddesi doğrultusunda,  LG tarafından bu paranın icra dosyasına yatırılmaması veya bu miktarda teminat gösterilmemesi ve dolayısıyla, Yargıtay’dan tehiri icra kararı alınarak, icra dosyasına sunulmaması halinde, icraya konu alacak haciz yoluyla tahsil edilecektir.” 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme