Digicom, 4 yıl önce distribütörlük anlaşmasını tek taraflı olarak feshettiği gerekçesiyle elektronik devi Güney koreli LG Electronics aleyhine açtığı rekor tazminat davasını kazandı. Digicom, yaklaşık 300 milyon lirayı aşan alacağını tahsil için LG aleyhine icra takibi başlattı.

Türkiye’de tüketici elektroniğinin önde gelen şirketlerinden Digicom, 4 yıl önce distribütörlük anlaşmasını tek taraflı olarak haksız şekilde feshettiği gerekçesiyle Güney Koreli elektronik devi LG Electronics aleyhine açtığı rekor tazminat davasını kazandı. Hürriyet'in haberine göre perakende tüketici elektroniği alanında faaliyet gösteren Digicom, 4 yıllık faiziyle birlikte yaklaşık 300 milyon lirayı aşan alacağını tahsil için LG Electronics aleyhine icra takibi başlattı. Digicom, yasal süreye rağmen ödeme yapılmazsa LG’nin Türkiye’deki ve dünyanın her yerindeki malvarlıklarına haciz koyabilecek. LG kısaltmasıyla “Life’s Good” (Hayat güzeldir) sloganını kullanan dünya devinin ticari hayatı bu kararla kabusa dönebilir.

KAVGA NASIL BAŞLADI
Adliye tarihinin en yüksek tazminat kararıyla sonuçlanan davaya konu olaylar şöyle gelişti: Sabri Yiğit’in sahibi olduğu Digicom Elektronik Pazarlama A.Ş., dünya elektronik devi LG Electronics Inc. ile 28 Şubat 2002 tarihinde imzaladığı anlaşmayla Türkiye’deki tek yetkili distribütörü oldu. Taraflar arasındaki anlaşma 6 yıl sürdü. LG, 21 Mart 2008 tarihinde Digicom’a noter kanalıyla bir ihtar çekerek, distribütörlük anlaşmasını 4 ay sonra geçerli olmak üzere tek taraflı olarak feshetti. Taraflar arasındaki kavgayı alevlendiren bu fesih oldu. Digicom, 10 Nisan 2008 tarihinde gazetelere ilan vererek, LG marka LCD televizyonlardan 37LY95 model ürünün müşterilerden şikayet aldığını, müşteri memnuniyeti için üretici firma nezdinde gerekli girişimlerin yapılacağını bildirdi. LG de bu ilanlar üzerine 4 aylık fesih süresini beklemeden ertesi günü 11 Nisan 2008 tarihinde distribütörlük anlaşmasını tek taraflı olarak derhal feshettiğini ihtar etti.

200'DE DAVA AÇTI
Digicom, avukatı Münci İnci kanalıyla 14 Nisan 2008 tarihinde LG aleyhine İstanbul 9. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde tazminat davası açtı. Avukat İnci, davalı şirketten müşteri (denkleştirme) tazminatı, uğranılan maddi zarar, yoksun kılınan kâr, fesih sebebiyle şirketin ticari itibarının ve markasının tüketiciler nezdinde zedelenmiş olması nedeniyle uğranılan manevi zarar olmak üzere 30 milyon maddi, 30 milyon manevi olmak üzere toplam 60 milyon liralık tazminat isteminde bulundu. LG bu davaya aynı mahkemede karşı dava açtı, dosyalar birleşti. LG karşı davada Digicom’dan 300 bin dolarlık zarar iddiasıyla tazminat isteminde bulundu. LG, Digicom’un gazetelere verdiği ilanlarla haksız rekabete neden olduğu iddiasıyla İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde de ikinci bir dava açtı. İlan davası 20 Haziran 2011 tarihli kararla “İlanda markanın hedef alınmadığı, ürünün sadece bir modeli konusunda tüketiciye açıklama yapıldığı” gerekçesiyle reddedildi.

BİLİRKİŞİDEN REKOR ZARAR TESPİTİ
MAHKEME, 2010 yılı sonunda Prof. Dr. Mustafa Topaloğlu, Prof. Dr. Hanifi Ayboğa, Oral Oktu ve İlhan Ulutaş’ı bilirkişi tayin etti. Bilirkişi kurulu mahkemeye sunduğu raporunda davacı Digicom’un mahrum kalınan kazanç kaybını şöyle değerlendirdi:

  • Ödenen kıdem ve ihbar tazminatları
  • Reklam-araç kira-stok masrafları
  • Tahsilatı şüpheli alacak
  • Portföy ve manevi tazminat olmak üzere LG’den 170 milyon 842 bin 999 lira alacaklı olduğu tespitinde bulundu.


İCRA İÇİN TEMYİZ BEKLENMEDİ
MAHKEME bilirkişi kurulunun raporunda tespit edilen 170 milyon 842 bin 999 liranın 1 Ağustos 2008 tarihinden itibaren faiziyle birlikte LG’den tahsil edilerek Digicom’a ödenmesine hükmetti. Digicom’un manevi tazminat talebi ve LG’nin açtığı karşı dava mahkemece reddedildi. Digicom’un avukatı Münci İnci kararla birlikte faiziyle dün itibarıyle yaklaşık 300 milyon lirayı aşan (293.312.424.92 TL) alacağın tahsili için İstanbul 4. İcra Dairesi kanalıyla takibe geçti. Yasaya göre karar temyiz edilmiş de olsa, icra temyizi beklemiyor. Taraflar arasındaki sözleşmede İstanbul mahkemeleri yetkili olduğu için Digicom, LG’nin Türkiye’deki ve dünyanın her yerindeki malvarlıklarına haciz koyabilir.

ÖZEL'IN, ÇİLLER'İN VE ERDOĞAN'IN AVUKATI
DIGICOM’un avukatı Münci İnci hukuk dünyasında oldukça şöhretli bir isim. 1990’lı yıllarda ilk özel televizyon Star’ın ortaklığı konusunda Uzanlar’a karşı Ahmet Özal’ın ve Özal ailesinin avukatlığını üstlendi. Ardından Tansu Çiller’in avukatı olarak karşımıza çıktı İnci. Hukuk davalarındaki deneyimiyle tanınan Münci İnci, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da avukatlığını yaptı. Şimdi adliye tarihimizin en büyük tazminat davasını kazanan bir isim olarak 300 milyon lirayı aşkın bir alacağın tahsili için çaba sarfedecek. Avukat İnci davayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Digicom, LG televizyonlarının servis ve pazarlama hizmetlerini tek yetkili distribütör olarak uzun süre başarı ile yerine getirmiş Türkiye’de hiç bilinmeyen bu markayı tanıtmış ve Türkiyede televizyon pazarında güçlü bir pazar yaratmıştır. Davalı firma yetkilileri Müvekkilimin sözleşmesini haksız olarak feshetmiş ve Türkiye’de yeni bir şirket kurarak Müvekkilim şirketin yarattığı pazarı ele geçirmiş ve müvekkilim şirkete büyük zararlar vermiştir. Bunun sonucu açtığımız dava sonucunda çok haklı olduğumuz tazminata hükmedilmiştir. Bu zarar dışında yeni dava açma hakkını saklı tuttuk. Bunun dışında doğmuş ve doğacak diğer zararlarımızı da dava etme hakkına  sahibiz. Mahkeme kararına dayalı icra emri, icra dairesi tarafından davalı LG Electronics Inc.’e tebliğ edildiğinden itibaren 7 gün içerisinde LG alacağımızı ödemek durumundadır.  İcra İflas Kanunun 36. maddesi doğrultusunda,  LG tarafından bu paranın icra dosyasına yatırılmaması veya bu miktarda teminat gösterilmemesi ve dolayısıyla, Yargıtay’dan tehiri icra kararı alınarak, icra dosyasına sunulmaması halinde, icraya konu alacak haciz yoluyla tahsil edilecektir.” 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.