Yüzen şehir lakaplı dev transatlantik, ilk seferini Kuşadası'na yaptı. Yapımı bu yıl tamamlanan ve 319 metre boyuyla dünyanın en büyük kruvaziyer yolcu gemilerinden olan Malta bayraklı ''Celebrity Silhouette'', 1300 personeli ve 3 binin üzerindeki yolcusuyla Türkiye'deki ilk seferini Kuşadası'na gerçekleştirdi. İçinde tiyatro ve sinema salonları, tenis kortu, açık ve kapalı yüzme havuzu, basketbol sahası, restoranlar, alışveriş merkezi, masaj, sauna, spa merkezi, spor salonları ve kumarhanesiyle ''yüzen şehir'' görünümüne sahip Malta bayraklı ''Celebrity Silhouette'' adlı kruvaziyer gemisi, dün (cumartesi) Kuşadası Limanı'na demirledi.

Bu yıl suya indirilen geminin Türkiye'deki ilk seferi dolayısıyla Kuşadası Egeports Limanı Kılavuz Kaptanı Güray Akyüz, İstanbul Denizcilik Gemi Acenta Sorumlusu Canan Gönen ve Egeports Limanı Sekreteri Gamze Konuk'un katıldığı bir tören düzenlendi. ''Celebrity Silhouette'' gemisinin kaptanı Dimitrios Kafetzis'e plaket verildi. Türkiye'ye ilk kez gelen 319 metre uzunluğa ve 36.8 metre genişliğe sahip 15 katlı ''Celebrity Silhouette''te, 1300 personel görev yapıyor. Dünyanın en büyük kruvaziyer gemilerinden olan ''Celebrity Silhouette'', 122 bin 210 GRT ağırlığı ve 3 bin 200 yolcu kapasitesiyle dikkati çekiyor.

Çoğunluğu ABD ve Avrupa ülkelerinde gelen 3 binin üzerinde turistle Kuşadası'nda demirleyen gemi, Kuşadası esnafının da yüzünü güldürdü. Turistlerin bir bölümü otobüslerle Efes ve Meryemana turuna katılırken, bir kısmı da Kuşadası çarşılarında gününü geçirdi. Gemi, akşam saatlerinde Kuşadası'ndan ayrıldı. ''Celebrity Equinox'' isimli geminin ''ikiz kardeşi'' niteliğini taşıyan geminin 11 Eylül 2011 tarihinde ikinci kez Kuşadası Limanı'na gelmesi beklenirken, dev kruvaziyer gemisi, 2012 yılında Kuşadası'na düzenli turlara başlayacak.

AA

  • Kuşadası

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme