18 Aralık 2012 Salı, 13:33:38 Güncelleme:15:12:55

Malulen emeklilik nasıl mümkün?

SORU 1

Sorum şu olacak; bir yakınımın işe giriş tarihi 03.05.1993 fakat sistemde 1995 olarak gözükmekte, doğum tarihi 11.09.1964, toplam prim gün sayısı 5350 sistemdeki ise 250 günü başka bir isim altında olmak üzere 5.600.

Yakınımın kendisi hala çalışıyor, emeklilikle ilgili nasıl bir yol izlemeli? Ne zaman dilekçe vermeli ve ne zaman işten ayrılmalı? Bir de 2 çocuğu, vefat eden SSK'lı eşinden aylık almaya devam ediyor, emekli olunca bu maaş kesilir mi?

Bilgi verirseniz çok seviniriz, teşekkürler Nurgül BULUT

EMEKLİLİK İÇİN DAVA GEREKİR
 
CEVAP:
03.05.1993 günü işe girmişsiniz ama işvereniniz SGK'ya prim ödememiş veya prim ödemiş ama sizin çalıştığınızı dönem bordrosu ile SGK'ya bildirmemiş. Bu sebeple SGK bu işe girişi dikkate almaz. Yapacağınız işlemler şu, 03.05.1993 işe girişinizde gün varmış gibi 49 yaşında gelince (11.09.2013 günü) 5600 gün ile SSK'ya emeklilik için müracaat etsin, şimdi görünmeyen 1993 gününü SGK arşivden bulursa ne ala emekli olursunuz.

Bulamazsa emeklilik talebinizi SGK reddeder, reddedince SGK'yı reddedilen emeklilik talebinin kabulü için dava ederseniz dava ile emekli olursunuz. Hizmet dökümünde sizin adınıza görünmeyen günler size ait değil başkalarına ait olup onları dikkate almayın. Dul aylığı alan kadınların dul aylığı sadece evlenince kesilir, SSK'dan emekli olsa da evlenmediği sürece eşinden aylık alır.
 
SORU 2

Sewgili Ali kardeşim, eşim 1800 iş günü Bagkur'lu. Kendisi şansız bir hastalıkla rahim kanseri oldu ve rahmi alındı. Kemoterapi sonucunda ise sağlığı şimdilik düzeldi.

Malulen emekli olmak için ne yapmamız gerekli? Ayrıca 2007 yılında çocuğum kaza sonucu engelli olarak yasamını sürdürüyor. Bir haberde okumuştum; çocugu özürlü olana 5 yıl emeklilkte indirim yapılıyordu... Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz? Ayrıca eşim ünsilün kulllanıyor şekeri 30 -500'lere kadar fırlıyor. Malulen emekli olabilir mi? Şimdiden teşekkür eder işlerinizde kolaylıklar dilerim?  AHMET AKDAĞ

MALÜLEN EMEKLİLİĞİN İKİ TEMEL ŞARTI VAR. BİRİNCİ ŞART SİGORTALILIK ŞARTLARI, İKİNCİ ŞART SAĞLIKTIR

CEVAP:
Eşinizin malülen emekli olabilmesi için öncelikle sigortalılık şartlarının olması gerekir ki bunlar 10 yıllık sigortalılık süresi ve bu süre içinde en az 1800 gündür. 1800 gün var diyorsunuz ama ilk sosyal güvenliğe kayıt tarihinin üzerinden 10 yıl da geçmiş olması lazım.

İkinci şart da SGK ile sözleşmeli bir hastaneden alınmış ve en az yüzde 60 işgöremezliği gösteren sağlık kurulu raporunun SGK merkez sağlık kurulu tarafından onanmasıdır. Bunları yerine getirirseniz eşiniz malülen emekli olabilir. Çocuklar konusuna gelince, 1.10.2008 gününden sonra olmak kaydıyla çalışan veya isteğe bağlı prim ödeyenlerden evde bakıma muhtaç malül çocuğu olan annelerin ödedikleri primler yüzde 25 ilave ile değerlendirilir ve ayrıca biriken bu yüzde 25'ler emeklilik yaşından da düşülür.
 
SORU 3

Size Bulgaristan'dan yazıyorum, yaşım 46. Türkiye'de 25 yıl önce 2 yıl kadar SSK'lı çalıştıktan sonra Bulgaristan'a geldim burada bir şirket kurdum, yaklaşık 20 yıldır da bu ülkede yaşıyorum. Türkiye Konsolosluğu'ndan yurdışı borçlanma için hizmet belgesi istedim. Önce şirket belgelerimi vs evrakları istediler bunları hazırlayıp gidince, 'Ama siz son 3 yıldır Bulgaristan sigorta sistemine para yatırmışsınız size sadece bu 3 yıl için hizmet belgesi verebiliriz' dediler. 

Evet son 3 yıldır hastalanırsam ne olur ne olmaz diye sigortalı oldum ve prim yatırmaya başladım ama SGK sitesinde 'Kendi adına iş yapanlarda yurtdışı borçlanma yapabilir' yazıyor, bunu konsolosluğa anlatamadım. Gerçi onlar da tam olarak bilmiyorlar ve yanlış birşey yapmaktan korkuyorlar.

Bu yuzden 20 yıllık hizmet belgesi vermiyorlar, sadece sigorta primi yatırdığım son 3 yıl için veriyorlar. Ben de emekli olamıyorum, bu konuda bir fikriniz var mı? Teşekkür ederim. MAHMUT AY

YURTDIŞI BORÇLANMASI İÇİN HİZMET BELGESİ ŞARTTIR

CEVAP:
Sayın okurum, erkeklerin yurtdışı borçlanması için yurtdışında T.C. vatandaşı olarak geçirdikleri çalışma süresi gerekir. Siz Bulgaristan'da 20 yıl işveren-iş sahibi olarak çalışmışsınız bu süreyi de eğer Bulgaristan Sosyal Güvenlik Kurumu belgeleri veya vergi dairesi belgeleri ile kanıtlayabilirseniz Konsolosluğun size çalışam belgesi vermesi lazım.

Yani, işveren-iş sahibi olarak geçirilen süreleri de borçlanabilirsiniz. Sadece bunu kanıtlamanız gerekir. Siz Konsolosluk yerine Bulgaristan'da işveren-işsahibi olarak çalıştığınızı gösteren Bulgar makamlarından aldığınız belgenin tercümesi ile de SGK'ya müracaat edebilirsiniz.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!
HAVA DURUMU
Salı17 MPH23°
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı