03 Ocak 2013 Perşembe, 13:27:57 Güncelleme:13:28:01

Emekli aylığı çalıştıkça düşer mi?


SORU 1

Sayın Ali Tezel; benim durumum tam yüksek lisans tez sorusu gibi. 30/04/1968 doğumluyum. 24/06/1986 yılında ilk sigortaya başlama yılım. toplamda 7980 iş günüm var ve artı ayrıca arada 24 aylık bağkur sigortalılığım var ve borçluyum onun 10 aylık taksidininde yarısını ödemiş bulunmaktayım.

iki aydır kendi işimi kurdum. burda birinci sorum yeni ticaret kanununa göre kendi iş yerimde sigortalı gözükebilirmiyim. (Tek ortaklı iş yeri sadece kendim ltd. şti.) İkinci sorum hem
günüm dolu hemde sigortalılık yani aşağıda dökümanı yazılı gibi doğum tarihim 30/04/1968 çalışma yılım 26 pirim günüm 7980+bağkur 12 ay (pirim borcu yapılandırılmış. Çalışma başlangıç tarihim 25/06/1986

Sorularım:
1) Ne zman emekli olabilirim
2) Pirim ödemeden beklesem daha mı iyi
3) Yaklaşık 24 yıl sigortalılığım varken bağkura geçmek doğrumu son üç yıl önemlimi ben sigortadan emekli olmak istiyorum. Hakan HAKAN

KENDİ İŞYERİNDEN SSK SİGORTASI OLMAZ

CEVAP:
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, 1.10.2008 sonrasında hiç kimse kendi işyerinden işe giriş bildirgesi veremez ve SSK’lı görünemez. Siz verilerinize göre, SSK’dan 49 yaşında emekli olmayı garantilemişsiniz (erkek okurum varsaydığımdan 24.06.2017 günü). Prim ödemeden beklerseniz daha iyi olur ama iki aydır işyeri açmışsınız bu sebeple 2 aydır Bağ-Kur’lusunuz.

Bağ-Kur süreniz de 42 aya ulaşırsa SSK’dan 49 yaşında emekli olma hakkınızı yitireceksiniz. Bu sebeple kendi işyerinizden değil ama bir başka işveren yanında ayda 5 gün SSK’lı olun, günlük kazanç 200 lira olacak şekilde 5 günde 1000 lira kazanç ile SSK’ya bildirilin, ayrıca GSS prim borcu çıkmasın diye de eksik gün sebebi olarak da kod 7 (puantaj) ile eksik gün bildirimi yapın.

SORU 2

Merhaba Ali bey; ben emekliliği hak etmiş bir çalışanım. SGK'nın sitesinden ne kadar emekli maaşı alacağımı görebiliyorum.'Yılbaşından sonra baktığımda; 2012 Aralık ayında alacağım maaştan %
10-15 arasında daha düşük olduğunu gördüm. Kısacası yılbaşından sonra emekli olacakların maaşları düştü mü? Bunun intibak yasası ile ilgisi var mı? Maaş durduk yere düşer mi? Birçok kişiyi ilgilendiren bu konu ile ilgili geniş açıklaması olan bir yazıyı en yakın zamanda yazarsanız memnun oluruz. Sizde bu konu ile ilgili hiç bilgi vermediniz.İsim açıklamazsanız sevinirim.... Teşekkürler.

ÇALIŞTIKÇA EMEKLİ AYLIKLARI DÜŞER

CEVAP:
Bu konuyu aslında buradan ve gazete köşesinden yüzlerce defa yazdım bir defa daha yazayım. Siz sanırım asgari ücret veya ona yakın bir ücret ile SSK’ya bildiriliyorsunuz. Bu sebeple adınıza SSK primi ödenen her ay ilerde alacağınız emekli aylığı düşer. Çlaışmazsa veya prim ödemezseniz aynı kalır. Madem emekliliği hakettiniz o halde çalışmayın-prim ödemeyin ama illa çalışmak veya prim ödemek zorundayım diyorsanız da önerim. Ayda 30 gün değil 5 gün SSK’lı olun, günlük kazanç 200 lira olacak şekilde 5 günde 1000 lira kazanç ile SSK’ya bildirilin, ayrıca GSS prim borcu çıkmasın diye de eksik gün sebebi olarak da kod 7 (puantaj) ile eksik gün bildirimi yapın.

SORU 3
Kıymetli Hocam, öncelikle iyi yıllar diliyorum. Cevap alamadığım için tekrar yazıyorum. 2004 yılında Emekli Sandığından 26 yıl üzerinden emekli oldum. 2007 yılında Spor Genel Müdürlüğüne bağlı Bağımsız Spor Federasyonlarından birinde bütün primlerim kesilmek üzere hala çalışmaktayım. Tabi bu arada Emekli Sandığı'nda aldığım maaşım da kesilmiş oldu.

Bugün itibariyle işten ayrılırsam tekrar kesilen emekli sandığı maaşım mı bağlanır, yoksa SSK. üzerinden mi yeniden bir maaş mı bağlanır diye Hem Emekli Sandığı'na, hemde SSK'nın ilgili birimine sordum. Aldığım cevap tekrar Emekli Sandığı maaşın devreye girer denildi. SSK'da birikmiş primlerini 60 yaşından sonra alabilirsin denildi. Ancak değişik kanallarda aldığım bilgiler ise, benim SSK. üzerinden yeniden emekli maaşımın bağlanacağını söylediler. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. Hüseyin Şahbaz

SGK BU KONUDA KARARSIZ VE FARKLI UYGULAMA YAPIYOR

CEVAP:
İşte birleşen SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın anlaşamadığı, uzlaşamadığı konuyu sormuşsunuz. Emekli sandığından emekli olduktan sonra SSK’lı olarak kamuda işe girmişsiniz 5335 sayılı yasanın 30 uncu maddesine göre de emekli aylığınız kesilip normal SSK’lı gibi prim ödüyorsunuz. Eğer, kamuda SSK’lı çalışmanız 3,5 yılı (1260 gün) aşarsa isterseniz eski emekli sandığı hizmetiniz ile yeni SSK hizmetinizi birleştirip SSK’dan emekli olabilirsiniz ki sizin 3,5 yılı aşmış.

Veya dilerseniz de hizmetlerimi birleştirmeyin kesilen emekli sandığı aylığımı canlandırın, sonraki SSK primlerimi de sonra (60 yaşında) bana verin de diyebilirsiniz. İş tersi olsaydı yani önce SSK’dan emekli olup sonra kamuda memur olsaydınız bu durumda asla birleştirme olmazdı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!
HAVA DURUMU
Cuma13 MPH29°
Güneşli