22 Nisan 2013 Pazartesi, 15:29:08 Güncelleme:16:04:34

Ölen çocuktan anneye maaş bağlanır mı?

SORU 1

Ali Bey, öğretmen olan kızım 2006 yılında trafik kazası nedeniyle vefat etti. Aynı kazada eşi de vefat etmiş olup çocuğu bulunmamaktadır. Vefat ettiğinde hizmet süresi 6 yıldı. Vefat eden kızımın maaşından yararlanıp  yararlanamayacağım hususunda bilgi almak istiyorum. Ben  53 yaşında ev hanımıyım eşim ise emekli sandığına bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri'nden emekli malül gazidir. Eşimin
emekli maaşı ise aylık 1300 TL. Kızımın maaşından yararlanma hakkım var ise sizce nasıl  bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkür ederim. Bahar N.
 
GELİR ASGARİ ÜCRETİN NET TUTARINDAN AZ İSE ÖLEN ÇOCUKTAN ANNEYE MAAŞ BAĞLANIR

CEVAP:
Sayın okurum, 5510 sayılı yasa gereğince, ailenizde kişi başına düşen gelir asgari ücret net tutarından az ise kızınızdan %25 oranında ölüm maaşı bağlanır. Eşinizin gelirinden başka bir geliriniz yoksa, eşinizin geliri ikiye bölündüğünde kişi başına 650 TL gelir düşer. Bu tutar da net asgari ücret tutarı olan 773 TL'den az olduğu için, kızınızdan ölüm maaşı bağlanır.
 
 
SORU 2

Sayın Ali Bey, 2 yaşında geçirmiş olduğum çocuk felci sebebiyle yıllardır %40 engelli raporum var. Ayrıca Başbakanlık kartımda var. %40 ile bir sürü resmi işlemler yaptırdım. 2000-2001 yılı gibi
engelli kadrosunda işe girdim ve defterdarlık kaydımı yaptırıp vergi indirimi almaya başladım. İlk işe giriş tarihim 01-05-1996. İnternetten edindiğim bilgiye  göre 01-05-2013 tarihinde emekliliğe hak kazanıyorum. Ancak bir-iki yıl önce niçin aldığımı hatırlayamıyorum ama bir rapor  çıkartmam gerekti ve rapor oranımı %25' e düşürdüler. Raporumun %25 düşürülmüş olması kazanmış olduğum
emeklilik hakkımı elimden alır mı? Emeklilik talebimde  benden yeni bir rapor talep ederler mi? Yeni bir rapor talep  ederlerse hastane %25 rapor vereceği için emeklilik hakkımı kaybeder miyim? Kazanılmış olan hakkım elimden alındığı takdirde mahkeme yolum açık olur mu? Murat.
 
MERKEZ SAĞLIK KURULU RAPOR ORANINI DÜŞÜREMEZ.
 
CEVAP:
SSK’dan emekli olmak isteyen engelliler Maliye Bakanlığı’ndan vergi indirim belgesi talep ederler. Ancak, yetkili hastanelerin yüzde 40 üzerinde verdikleri raporları Maliye Bakanlığı Merkez Sağlık Kurulu genelde düşürür ve belge vermezdi. Yargı şimdi diyor ki hastanenin oranı geçerlidir, merkez sağlık kurulunun rapor oranında indirim yetkisi yoktur.
Mahkeme Merkez Sağlık Kurulu değil hastaneler yetkilidir diyor

Mahkeme kararına göre, “ilgili Yönetmelik hükmünden de anlaşılacağı üzere özür oranının yüzde olarak belirleme yetkisi Yönetmelik eki listede sayılan sağlık raporlarını düzenlemeye yetkili olan sağlık kuruluşlarına tanınmış, sağlık raporlarında yer alan sakatlık bulgularına göre sakatlık oranının yüzde olarak belirleme konusunda Merkez Sağlık Kuruluna herhangi bir yetki tanınmamıştır…” demiştir.

*Dava eden belgesini alıp emekli olur
Danıştay ve Vergi Mahkemelerine göre, Maliye Bakanlığının merkez sağlık kurulunun rapor oranını düşürme yetkisi yoktur. Öyleyse bu güne kadar rapor oranları düşürülerek, vergi indirim belgesi alamayanlar dava ile bu belgeleri alıp emekli olabilirler.

*Davayı nasıl açacaksınız?
Dava açmak için elinizde en geç 30 gün içinde alınmış bir red kararı olması gerekir. Zira, vergi mahkemelerinde dava açma süresi red kararının elinize ulaşma tarihinden itibaren 30 gündür. Bu sebeple geçmişte red alanlar, yeniden Maliyeye vergi indirim belgesi almak için müracaat etsinler, yeniden red gelirse de gidip vergi mahkemelerinde dava açsınlar. Davadan sonra replik ve düplik (cevap ve cevaba cevap) dilekçelerine de yasal süresi içinde cevap verirseniz davanızı kazanırsınız.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YAZARIN TÜM YAZILARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!
HAVA DURUMU
Cumartesi13 MPH30°
Az Bulutlu