ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'nın ( YSK) milletvekili genel seçimlerinde, aday listelerinin verilmesinde uyulması zorunlu yöntemle ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre, siyasi partilerin, seçime katılacakları ve seçim çevrelerine ilişkin aday listelerini DVD ile YSK'ya 7 Nisan Salı günü, en geç saat 17.00'ye kadar teslim etmeleri gerekiyor.

ÖĞRENİM DURUMU, MESLEĞİ BİLDİRİLECEK

İllere ait bu listeler, alfabetik sıraya dizilerek, listenin baş tarafına ilin adı, il birkaç seçim çevresine bölünmüş ise ilin adıyla birlikte bölünen seçim çevresinin numarası yazılarak, bunun altına da o seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısı kadar adayların TC kimlik numaraları, adları, soyadları, öğrenim durumları ve meslekleri gösterilerek sıra numarasıyla alt alta yazılmak suretiyle bildirilecek.

Listelerin her sayfasının siyasi parti mührünü ve yetkili imzayı taşımasının yanı sıra her aday için seçilme yeterliliğiyle ilgili öğrenim durumlarını gösterir diploma, askerlik belgesi ve TC kimlik numarasını gösterir nüfus cüzdanı örneği ile adli sicil ve arşiv kaydı belgesinin beraberinde bulunması gerekiyor. Sorgulama sonucunda adayın mahkumiyetinin belirlenmesi durumunda, buna ilişkin kararın onaylı birer örneği eklenecek.

VEKİL SAYISI KADAR ADAY

İl seçim kurullarının gerekli gördükleri takdirde kendi seçim çevrelerinin adayları hakkındaki diğer belgeler, ilgili yerlerden istenebilecek ve bu taleplerin derhal yerine getirilmesi zorunlu olacak. Seçime katılan siyasi partilerin, iller toplamının en az yarısında o seçim çevresinin çıkaracağı milletvekili sayısı kadar aday göstermeleri gerekecek, eksik aday gösteren siyasi partiler bu eksikliği, YSK'nın verdiği sürede tamamlayamamaları halinde seçime katılma hakkını kaybedecek.

SİYASİ PARTİYE BİLDİRİMDE BULUNULMAYACAK

Milletvekili seçimine katılan siyasi partilerin verdikleri aday listelerinde gösterilenlerden istifa edecekler, bu yöndeki istemlerini en geç 19 Nisan Salı gün saat 17.00'ye kadar YSK'ya ulaştıracak.

Belirtilen gün ve saatten sonra ulaştırılacak istifalar, ölüm nedeniyle oluşabilecek eksiklikler dikkate alınmayacak, tamamlattırılması yönünde ilgili siyasi partiye bildirimde bulunulmayacak. Adaylıktan istifalar, YSK'ya iletilmek üzere il seçim kurulu başkanlığına, doğrudan ve bizzat kimlik göstermek suretiyle yapılacak ve tutanağa bağlanacak. İstifalar, YSK'ya belirlenen sürede noter vasıtasıyla da gönderilebilecek.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000