ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Mustafa ŞEKEROĞLU / HT GAZETE

Korsancılığın en önemli merkezi olan İstanbul’da, korsan taksicilik büyük bir sektör oluşturmaya başladı.Yaklaşık 10 bin aracın korsan çalıştığı öğrenilen İstanbul’da günlük gelir 10 milyon TL’ye kadar uzanıyor. Mahallelerde başlayan bireysel korsan taksicilik, şimdi kurulan özel duraklar ve araç kiralama şirketleri adı altında korsan taksicilik yapılıyor.

İNTERNET ÜZERİNDEN

Artık internet üzerinde de çalışan korsan taksiciler, kilometre dışında saat sistemi ile de çalışıyorlar. Özellikle rent a car adı altında lüks araçlar, şoförü ile hizmet veriyor. İstanbul trafik polisi, son 3 ayda 1614 korsan taksiciyi trafikte yakaladı. İnternet üzerinde müşteri kılığına giren polis, son 3 ayda 850 araç sürücüsüne ve sahibine korsan taksiden işlem yaptı. Polise göre,kentte yaklaşık 10 bin korsan taksici bulunuyor. Korsan taksicilerin günlük geliri 10 milyon lirayı buluyor.

2 BİN 400 TL CEZA

Korsan taksiciye polis 2 bin 400 TL para cezası kesiyor. Eğer araç sahibi farklı kişi ise, o zaman araç sahibine de 2 bin 400 TL para cezası yazılıyor. Araç 60 gün trafikten men ediliyor. Aynı kişi ikinci kez yakalandığında ceza 4 bin TL’ye çıkıyor. Polis son 3 ayda korsan taksi kullanan 370 müşteri hakkında korsan araçlardan taşımacılık hizmeti almaktan işlem yaptı. Maddi durumu iyi olan birçok müşteri korsan araçların daha ucuz olduklarını belirterek “Yakın ya da uzağı seçmiyorlar. Ticari taksilerde bu sorun. Korsan taksilerin çoğu giyimine bile dikkat ediyor” diye konuştu. 

  • mustafa şekeroğlu
  • taksi
  • korsan taksi
  • istanbul

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000