ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde insanlıkdışı şekilde katledilen Özgecan Aslan'ın ardından tüm Türkiye'de tepkiler çığ gibi büyüdü. Ünlülerden siyasilere toplumun her kesiminden kattilere nefret dile getirildi. Özgecan'ın katledilmesinin ardından Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya da bir yazılı açıklama yaptı.

'AĞIR TRAVMALARDAN DERS ÇIKARMAK AKLIN GEREĞİ'

Açıklamasında, Özgecan Aslan'ın muhatap olduğu cinsel şiddet ve vahşice öldürülmenin, insanlığa düşülmüş ağır bir leke olduğunu vurgulayan İyimaya, "Hukukun mümkün kıldığı en katı cezayı katile tatbik etmek; bizleri sorumluluktan kurtarmaz. Ağır travmalardan ders çıkarmak ve sistemi buna göre düzeltmek; vicdanın, aklın ve bilimin gereğidir" dedi.

  

'BÜYÜK MECLİS'İN TABİİ MİSYONU YAŞAMA HAKKINI KORUMAK'

Büyük Meclis'in tabii misyonunun en başta yaşama hakkını korumak ve ona yönelik tehditleri caydırıcı-hukuk ile bertaraf etmek olduğunu kaydeden İyimaya, şöyle devam etti: 

Bu anlayış içinde; kadına karşı şiddete ve vahşete dayalı öldürmelerde idam cezası, ölümle sonuçlanmayan cinsel şiddette niteliğe göre süreli veya sürekli olarak erkeklik gücünü yok etme cezası seçenekleri yeniden tartışılmalıdır. Bu tür cezalara, yasama organının af veya benzeri azaltıcı yasalarla müdahalesini önleyecek çekirdek Anayasa normlarını üretmeliyiz. (Aksi takdirde cezalar, çoğu kez ödüle dönüşmektedir).

En başta yaşama hakkı olmak üzere, temel hakları koruma misyonu uhdesinde bulunan Büyük Meclisin değerli Başkanına, iş bu misyondan kaynaklanan görev düşmektedir: Partiler, Başkanımız tarafından bu gündemle ziyaret edilerek, toplumun güvenini tazeleyecek ve caydırıcı hukuku yürürlüğe koyacak kısa süreli ve sınırlı bir norm çalışmasının sağlanmasının uygun olacağını düşünmekteyim. Yasama iktidarı, daha çok bu günler için vardır. Türkiye'mizin, Özgecan'ın ailesinin, dostlarının, hepimizin başı sağolsun. Özgecan'a Allah'tan rahmet diliyorum.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000