ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in dönemin ABD Büyükelçisi Joseph C. Grew ile Orman Çiftliği'ni ziyaretini konu alan videosu ortaya çıktı.

İŞTE O VİDEO

Gazi'nin, Grew'e bilgi verdiği ve çiftlik müdürü Tahsin (Coşkan) Bey'i takdim ettiği görülüyor. Tahsin Bey, çiftliğin kuruluşunu ve o güne kadar yapılanları anlatmaktadır. Daha sonra çiftlik toplu olarak gezilmekte ve yaşayan hayvanlar hakkında bilgiler alınmaktadır.

1930 sonbaharında çekilen 7 dakika 18 saniyelik görüntünün, Celal Bayar tarafından Türkiye İş Bankası'na yaptırılan 'Atatürk Sevgisi' adlı filmden alındığı belirtildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NIN İNTERNET SİTESİNDE YAYINLANDI

Cankaya.gov.tr'de video ile ilgili açıklama şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in dönemin ABD Büyükelçisi Joseph C. Grew ile Orman Çiftliği’ni ziyaretini konu alan video internet sitemizin Atatürk Özel bölümünde yayındadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal’in, günlük yaşamının akışı hakkında fikir veren bu kısa görüntü, onun insanî ilişkilerinde sergilediği içten tavrı ve yüksek karakterini de göstermektedir.

Videonun ilk bölümünde Gazi’nin, Grew’e bilgi verdiği ve çiftlik müdürü Tahsin (Coşkan) Bey’i takdim ettiği görülmektedir. Tahsin Bey çiftliğin kuruluşunu ve o güne kadar yapılanları anlatmaktadır. Daha sonra çiftlik toplu olarak gezilmekte ve yaşayan hayvanlar hakkında bilgiler alınmaktadır. Traktörle yapılan küçük gösteri ise, çiftlikte teknolojinin kullanımına dair iyi bir örnektir.

1930 sonbaharında çekilen 7 dakika 18 saniyelik görüntü, merhum Celal Bayar tarafından Türkiye İş Bankası’na yaptırılan “Atatürk Sevgisi” adlı filmden alınmıştır.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(116)
Kalan karakter : 2000