ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı, Atatürk'ün yaşam öyküsünü konu alan ''Mustafa'' filmini eleştirerek, ''Atatürk'ün bu şekilde ifade edilmesini, anlaşılmasını son derece yanlış buluyorum'' dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde söz alan Baratalı, Can Dündar'ın senaryosunu yazıp yönettiği, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşam öyküsünü konu alan ''Mustafa'' filmini eleştirdi.

Baratalı, filmi izleyen ilköğretim öğrencilerinin, yapılan bir araştırmaya göre, ''Eğer 3 paket sigara içmeseydi hala yaşardı'', ''Çok sigara ve içki içiyordu'', ''Atatürk'e bakacak kimse kalmamıştı'', ''Atatürk körmüş'' şeklinde olumsuz izlenimler edindiklerinin görüldüğünü söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın, filmi ''cesur bir girişim'' diye değerlendirdiğini ifade eden Baratalı, ''Cesurluğun kriteri nedir?'' diye sordu.

Günay'ın, araya girerek, sözlerinin devamının da olduğunu belirtmesi üzerine Baratalı, ''Çok güzel şeyler de söylemişsiniz'' dedi.

Atatürk'ün, ''Mustafa'' filmindeki şekliyle ifade edilmesini, anlaşılmasını son derece yanlış bulduğunu söyleyen Baratalı, ''Atatürk'ün filmi elbette yapılacaktır. Büyük insanların filmleri yapılmıştır ama Napolyon'un filminin bile 250 yıl sonra yapıldığını gözönüne alırsak, bunu, biraz daha geç mi yapsaydık diye düşünüyorum'' diye konuştu.

Baratalı, Günay'a da ''Madem filmlere destek veriyorsunuz, sınıf arkadaşınız Deniz Gezmiş'in filminin yapılmasına destek verir misiniz?'' diye sordu.

CHP Genel Saymanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek, Türkiye'de son zamanlarda çok fazla ayrışma noktaları ortaya çıkmaya başladığını ifade ederek, ''Örneğin, bir 'Mustafa' filmi çıkıyor, toplum üçe bölünüyor'' dedi.

Özyürek, Türkiye'nin tartışılan değerlerde ortalamayı bulması gerektiğini, bu konuda, Kültür ve Turizm Bakanlığına önemli görevler düştüğünü söyledi.

CHP Antalya Milletvekili Osman Kaptan, ''Mustafa'' filmiyle ilgili tartışmalara değinerek, son zamanlarda özellikle Atatürk aleyhine müthiş bir kampanya yürütüldüğünü söyledi. Kaptan, Kültür ve Turizm Bakanlığını bu konuda gerekli önlemleri almaya davet etti.

''SİZE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR''

MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata da küresel krizin turizm sektörüne olası etkilerine ilişkin alınan tedbirleri sordu.

Kültür ve sanat çalışmalarına kayıt konulamayacağını ifade eden Kutluata, ''Mustafa'' filminde olduğu gibi, eserlerin arasına bir şeyler serpiştirilmesini Türkiye'nin yarınları açısından doğru bulmadığını söyledi.

Kutluata, ''bir yerden kaynak bulan kişilerin, Türkiye'nin tutunduğu dalları budamasının, vatandaş şaşırttığını'' ifade ederek, ''Size önemli görevler düşüyor'' dedi.

''KARİKATÜRÜ ODASINA ASABİLSE...''

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın politik eleştiriye tahammülü olmadığını iddia etti.

Erdoğan'ın, 100'den fazla gazeteci hakkında manevi tazminat davası açtığını anlatan Akçay, ''Başbakan, karikatürler dolayısıyla dava açtı. Oysa o karikatürleri odasına asabilse, bu, hoşgörü ve tahammülü ifade eder'' dedi.

''AHMET KAYA'NIN İDEALİ GERÇEKLEŞTİ''

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, TRT'de yerel dilde yayın yapılmasına ilişkin gelişmeyi değerlendirirken, Ahmet Kaya'nın idealinin gerçekleştiğini söyledi.

''Korsan yayınla etkin mücadele edilmesini'' isteyen Kaplan, ''Orhan Pamuk'un 'Masumiyet Müzesi' adlı son romanının aslından çok korsanı satılıyor'' diye konuştu.

AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel de kültür ve sanattan çok şey beklendiğini, ancak bu alana para verilmediğini söyledi. Yüksel, sanatçıların, Türk kültürünün zenginliklerini gelecek kuşağa aktarmak zorunda olduğunu belirterek, ''Sayın Bakan, zaman zaman donarak ölen sanatçıları artık görmek istemiyoruz'' dedi.

AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, internet üzerinden oynanan oyunlar dolayısıyla ailelerden çok şikayet geldiğini belirterek, bu konuda önlem alınıp alınamayacağını sordu.

AK Parti İzmir Milletvekili İbrahim Hasgür de tarihi ve kültürel mirasın korunması açısından yapılan çalışmaları anlattı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(34)
Kalan karakter : 2000