ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisine, son günlerdeki katılımlara yönelik eleştirilere, ''Kimseyi, kılığı, kıyafeti, sakalı, bıyığıyla yargılamayalım. Senin gibi liberal olacağına, memleketini, dürüstlüğü seven onun gibi mutaassıp olsun, başımla beraber. Bu insanlar, bir tuzağı, oyunu bozdular, bir kuşatmayı kırdılar'' diye karşılık verdi.

Baykal, partisinin TBMM grubunda, anayasa değişikliği tartışmalarını değerlendirdi, türbanlı ve çarşaflı kadınların CHP'ye katılmasına yönelik eleştirileri yanıtladı.

Anayasanın ilk 3 maddesinin, devletin temellerini ortaya koyduğunu, devletin özü ve ruhu olduğunu ifade eden Baykal, ancak birilerinin, ''bize niye bu maddeleri dayatıyorsunuz, bunları da tartışalım'' dediğini söyledi.

Baykal, ''Türkiye'nin başka sıkıntısı yokmuş gibi, bu değiştirilemez maddeleri değiştirmek, anayasayı kemirmek, çürütmek, altını boşaltmak için sistemli gayret içindeler. Kim bunlar; Anayasayı sahiplenmesi, savunması gerekenler, en saygı değer kurumları başındakiler, Cumhuriyet üniversitelerinin yöneticileri. Bu tablo çok acı'' diye konuştu.

BAHÇELİ'DEN ALEVİ AÇILIMI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Aleviliğin, diğer inanç alanlarında olduğu gibi siyasi istismar ve rant aracı olmaktan çıkartılması gerektiğini belirterek, ''MHP, Alevi kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için, bu konuda 'karşılıklı anlama ve anlaşılma' süreci başlatılmasına katkıda bulunmaya samimiyetle hazırdır'' dedi.

Bahçeli, Türkiye'nin inanç ve mezhep temelinde çok tehlikeli bir ayrışma ve cepheleşme sürecine çekilmek istendiğini bildirdi. Toplumsal huzursuzluk ve gerginlik alanlarının her geçen gün derinleştiğini dile getiren Bahçeli, ''Bu alanlardaki temel sorunların, Türkiye'nin milli birliği ve bütünlüğü içinde makul çözümlere kavuşturulamaması, bu yöndeki tahrik ve istismarların hayat bulacağı müsait bir ortam yaratmaktadır'' dedi.

Sorunların çözüm yolları ve imkanların aranacağı tek adresin, milli iradenin tecelli ettiği yegane makam olan Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu belirten Bahçeli, ''Türkiye'nin sorunları ortak aklın ve sağduyunun rehberliğinde bu kutsal çatı altında çözülmelidir. Ortak amacımızı kronik gerginlik kaynağı haline gelen toplumsal huzursuzluk konularının, toplumumuzu kucaklayan bir sağduyu ve hoşgörü ortamı yaratılması yoluyla gündemden çıkarmak olmalıdır. Bunun için siyasi partilerin asgari müştereklerde buluşmaları zaruridir'' değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, Türk milletini meydana getiren muhteşem beşeri varlığın bir bölümünün, Alevi İslam inancını benimsediği ve bu kardeşlerinin inanç ve kültür temelli bazı sorunları, sıkıntıları ve beklentilerinin bulunduğunu söyledi.

AA

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(32)
Kalan karakter : 2000