ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Fevzi ÇAKIR/ANKARA

Türkiye’de suç mağdurlarının haklarının korunması hedefleniyor. Kılavuzda, suç mağdurlarıyla temas kurması muhtemel kişilerin dikkat etmesi gereken konular şöyle sıralandı:

Mağdur kendini güvende hissetmek ister. Mağdurların kendilerine ve yaşadıklarına ilişkin ifadelerine karşı yargılayıcı tutum ve davranışlardan kaçınılmalı. Mağdurun giyim kuşamı, kişisel görünümü ve yaşam tarzı üzerinden yargılayıcı davranılmamalı.

Mağdura karşı özenli, duyarlı, saygılı, sağduyulu ve empatik davranılmalı. Mağdura ilişkin iş ve işlemler mümkün olduğunca hızlı sonlandırılmalı.

Mağdurların kurum ve kuruluşlara sevkleri sırasında tehdit, yıldırma, etiketlenme vb. durumlara karşı gerekli önlemler alınmalı.

Kadın, yaşlı, engelli ve çocuk mağdurlara öncelik tanınmalı.

Mağdurun rızasını gerektiren her karar ve uygulamada mağdur yeterince aydınlatılmalı. Mağdurla ilgili yapılan eylem ve işlemlerde ikincil mağduriyetin doğmamasına özen gösterilmeli. 

Mağdurun ve ailesinin şüpheli ile fiziksel temasını sınırlayacak önlemler alınmalı. n Mağdur kendini özgürce ifade edebilmeli, sözü bölünmemeli. 

Kolluk birimleri mağdurlarla daha iyi iletişime geçmek ve onlara yardımcı olmak için mağdurların kendilerini güven içinde hissetmelerini ve duygularını rahat biçimde ifade etmelerini sağlamalı, duyguları için onları yargılamamalı, onları incitmeden mağduriyetleri ile başlayan adli süreç hakkında bundan sonra neler olacağı hakkında bilgilendirmeli. 

Sağlık çalışanları da yapılan müdahale esnasında mağdur psikolojisini dikkate almak suretiyle çok hassas, anlayışlı, içten davranmaya özen göstermeli. Sağlık kurumu çalışanları, mağdura sadece kendi görevine ilişkin ve gerekli konularda soru sormalı.

  • Fevzi ÇAKIR
  • Adalet Bakanlığı Mağdur Hakları Başkanlığı
  • Suç Mağdurlarına Yaklaşım Kılavuzu

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000