ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Yerel seçimlerin yapılmasına az bir zaman kalırken, partilerde adaylarını belli etmeye başladı. Özellikle AKP ile DTP arasında büyük bir çekişme yaşanırken, diğer partilerde adaylarını belirledi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nde ‘performans değerlendirme’si yapılırken, Demokratik Toplum Partisi’nde de mülakat yapılıyor. Ancak seçime katılacak olan diğer partiler adaylarını belirlediler. 

HABER : CEMAL AŞAN – CNA

Yerel seçimler yaklaşırken, partilerde de adaylarını belirlemek için son hamlelerini yapıyorlar. Seçimin Van’daki en büyük iki partisi olan DTP ile AKP arasında büyük bir çekişme yaşanırken, diğer partilerde boş durmuyor. Saadet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Demokratik Sol Parti Van adaylarını belirlerken, DTP’de mülakatlar, AKP’de de ‘performans değerlendirme’si yapıldı.

SAADET NEVZAT İNANÇ DEDİ

Yerel seçimlerde Van’dan belediye başkanlığını kazanmak isteyen Saadet Partisi adaylık için tercihini Van Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Nevzat İnanç’tan yana kullandı. Van Belediyesi’nde Park ve Bahçeler Müdürlüğü görevini sürdüren ve bu görevinden istifa eden İnanç, Saadet Partisi’nden aday oldu. Eski bir Milli Görüşçü olan İnanç, tekrar Milli Görüş Partisi’nden Belediye Başkan adayı oldu.

DSP KADIN ADAY GÖSTERDİ

Demokratik Sol Parti, Van’da ilk kez bir kadını Belediye Baykan Adayı olarak gösterdi. MHP’de yetişen ve son olarak Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçen ve AKP Belediye Meclis üyesi seçilen Dilek Çetinkaya, partiden istifa ederek DSP’ye geçti ve DSP’nin Van Belediye Başkan Adayı olarak gösterdi. Dilek Çetinkaya böylece
Van’ın ilk kadın belediye Başkan Adayı unvanını kazanmış oldu. 

CHP ÜNİVERSİTEDEN ADAY GÖSTERDİ

Cumhuriyet Halk Partisi ise Van’da tercihini Ahmet Hamdi Orhan’dan yana kullandı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi  Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Hamdi Orhan CHP’nin Van Belediye Başkan Adayı oldu.

AKP NABIZ YOKLUYOR

Van’da seçimin en güçlü iki partisinden biri olan Adalet ve Kalkınma Partisi ile Van’dan göstereceği aday ile ilgili bir belirleme yapmadı. Hafta sonu bir performans değerlendirmesi yapan Adalet ve Kalkınma Partisi, şimdi aday adayı olanlar arasında bir seçim yapmak için elemelerini yapıyor. Ancak Van Belediye Başkanı olan Burhan Yenigün’ün 2009 Mart seçimlerinde de AKP’nin Van Belediye Başkan adayı olarak gösterilmesine kesin gözü ile bakılıyor. AKP geçtiğimiz dönem DTP’nin elinden aldığı Van Belediyesi’ni bu seçimlerde kaptırmamak için elinden geleni yapıyor.

DTP MÜKALAT YAPIYOR

Seçimde Adalet ve Kalkınma Partisi ile büyük bir çekişme içine giren Demokratik Toplum Partisi bu seçimde kaybettiği belediyeyi geri almak için ince eleyip sık dokuyor. Şu ana kadar 7 kişinin adaylık için müracaat ettiği DTP’de kimin aday gösterileceği ile ilgili açıklama yapılmıyor.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(38)
Kalan karakter : 2000