Son Dakika
AKP, İstanbul ilçe belediye başkanlarından 18’iyle yola devam etme kararı alırken, 8 ilçede belediye başkanını yeniden aday göstermedi. Üsküdar, Beykoz, Avcılar ve Beylikdüzü adayları ise AKP’nin yeniden yapacağı anketten sonra açıklanacak. 17 ilçede aday gösterilen yeni belediye başkan adaylarından ikisi tıp, beşi işletme, ikisi mimarlık ve biri ilahiyat mezunu.

MEHMET DEMİRKAYA / AJANS HABERTÜRK

İlçe belediye başkan adayları arasında, 4’üncü kez belediye başkanlığına aday gösterilen Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge, en çok dikkat çeken isim oldu.

3 dönem başkanlık yapan Ahmet Genç, aday gösterilmedi

Eyüp'te 3 dönem belediye başkanlığı yapan ve geçen dönem içinde cadde-sokak isimlerinin değiştirilmesi girişimleriyle gündeme gelen popüler isimlerden Ahmet Genç yeniden aday gösterilmedi.

Üsküdar ve Beykoz merak konusu

AKP'nin, parklarda içki içenlere para cezası kesmesiyle bir dönem Türkiye gündeminde çok tartışılan Üsküdar Belediye Başkan Mehmet Çakır'ı ve yine Acaristanbul projesi nedeniyle kamuoyunun yakından tanıdığı Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül'ü yeniden aday gösterip göstermeyeceği ise merak ediliyor.

İşte AKP'nin yeni adaylarının özellikleri

Ataşehir - Abdulkadir Ömer Abamor:
1961 Şanlıurfa doğumlu. Kadıköy Moda Koleji ve Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde yüksek lisans yaptı. AKP'nin kuruluşundan itibaren Kadıköy Kurucu İlçe Başkanlığı görevini 7 yıl aralıksız sürdürdü. 22 Temmuz 2007 seçiminde İstanbul 1. Bölgeden Milletvekili adayı oldu. Bir yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Anadolu Yakası’ndan Sorumlu Başkan Danışmanlığı’nı yaptı. Evli ve 3 çocuk babası.

Başakşehir - Mevlüt Uysal:
1966 Alanya doğumlu.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 2001'de AKP Küçükçekmece İlçe Başkanlığı'na getirilen Uysal, 2007'ye kadar bu görevini sürdürdü. Serbest avukat olarak çalışan, Sıcak Yuva Vakfı, Hukuki Araştırmalar Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarında kuruculuk ve yöneticilik yapan Uysal evli ve 4 çocuk babası.


Bakırköy-  Oğuz Satıcı:
1965 İstanbul doğumlu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi ve Washington International University’de işletme lisansı yaptı. Kendi kurduğu firmalarda halen üretici ihracatçı olarak iş dünyasında yer alan Satıcı, İstanbul Ticaret Odası (İTO), İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV), İstanbul Sanayi Odası (İSO) gibi kuruluşlarda görevler üstlendi. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK), Türkiye Yatırım Danışma Konseyi (YDK) üyelikleri ile Türkiye İhracat Kredi Bankası (TÜRK EXIMBANK) yönetim kurulu üyeliği de yapan Satıcı, 2001 yılında seçildiği TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) Başkanlığı'nı uzun süre sürdürdü.

Büyükçekmece - İlker Gürbüz:
1970 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdi. Büyükçekmece'de beyaz eşya ticaretiyle uğraşan Gürbüz, Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyor. Gürbüz evli ve 2 çocuk babası.

Sancaktepe - İsmail Erdem:
1959 Sivas doğumlu. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler mezunu. Siyasete 1978 yılında MSP'de başladı. 1983'de Refah Partisi Kadıköy İlçe Yönetimi'nde görev aldı. Refah Partisi kapatılana kadar İlçe Başkan Yardımcılığı ve İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu. Daha sonra Fazilet Partisi'nde de Kadıköy İlçe Başkanlığı yapan Erdem, AKP İstanbul kurucu yönetim kurulu üyesi oldu. 2004'te İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi seçilen Erdem, evli ve 4 çocuk babası.

Esenler - Teyfik Göksu:
1966 Adıyaman doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği mezunu. Sakarya Üniversitesi'nde sosyoloji alanında doktora yaptı. Adıyaman Milletvekili Mahmut Göksu'nun kardeşi olan Teyfik Göksu, GENAR araştırma şirketinde ve Milli Gençlik Vakfı'nda yöneticilik yaptı.Eyüp - Deniz Köken:
1964 Ordu doğumlu. 1984-1988 yıllarında İstanbul Üniversitesi' nde saymanlık, 1989-1994 yıllarında bankacılık yaptı. 1994'de Eyüp Belediye Meclis Üyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi seçildi. Eyüp Belediye Başkan Yardımcılığı da yapan Köken, 2004 yılında meclis üyeliğinden istifa ederek Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı oldu. Köken evli ve 3 çocuk babası.
Sultangazi- Cahit Altunay:
1962 Edirne Keşan doğumlu. İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu olan Altunay, AKP'nin kurucuları arasında yer aldı. Altunay Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcılığı ve İl Genel Meclis Üyeliği de yaptı.


Sultanbeyli - Hüseyin Keskin:
1972 Erzincan doğumlu. Küçükköy İmam Hatip Lisesi ve Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesin'ni bitiren Keskin, yapı malzemeleri ticareti yapmakta. 2002 yılında AKP Sultanbeyli kurucu yönetim kurulu üyeliği ile siyasete başlayan Keskin, 2006 yılında yapılan 2. olağan kongrede ilçe başkanlığı görevine seçildi. Keskin evli ve 3 çocuk babası.

Şişli - Emin Haberdar:
1958 Erzincan doğumlu. Gima Mağazaları'nda yönetim kurulu üyeliği, tekstil ve gıda şirketlerinde yöneticilik yaptı. Kimya mühendisi olan Haberdar, İstanbul İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi. 1989-94 yıllarında Şişli Belediye Meclis Üyeliği yapan Haberdar, evli ve 2 çocuk babası.
Tuzla - Şadi Yazıcı:
1971 Erzurum doğumlu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Yazıcı, Tuzla Cerrahi Tıp Merkezi’nde sorumlu müdür ve yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı. AKP Tuzla Kurucu İlçe Başkanı olan Yazıcı bu görevini 7 yıl sürdürdü. Dr. Fatma Yazıcı ile 1998'de evlenen Yazıcı 2 çocuk babası.
Beşiktaş - Sibel Fatma Çarmıklı:
1958 İstanbul doğumlu. St. Michel Fransız Lisesi ve ABD New Hampshire'deki New England Koleji'nde iş idaresi ve ekonomi okudu. 1984-1992 yılları arasında dış ticaret, tekstil ve turizm sektörlerinde çeşitli faaliyetlerde bulunan Çarmıklı, 1993'te ANAP'ta siyasete atıldı. 1995 yılında İstanbul İl Başkan Yardımcılığı’na  seçilen Çarmıklı, bir dönem THY Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2004-2005 yıllarında  ANAP İstanbul İl Başkanlığı yapan Çarmıklı, 2005 yılında Genel Başkan Yardımcılığı'na seçildi. Birçok sivil toplum kuruluşu üyeliği yapan Çarmıklı evli ve 3 çocuk annesi.

Pendik- Salih Kenan Şahin:
1967 Erzurum doğumlu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitiren Şahin, SSK Amasya Suluova dispanserinde pratisyen doktor olarak çalışma hayatına atıldı. 1992’de Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinde ihtisas yapmaya hak kazandı. 1998 yılında Fazilet Partisi Pendik İlçe Başkanlığı’na atanan Şahin, bu görevini Haziran 2000’e kadar sürdürdü. AKP Pendik İlçe teşkilatı kuruluş çalışmalarına katılan Şahin, İstanbul 1. Olağan Kongrede İl Yönetim Kurulu yedek üyesi Seçildi. Nisan 2005-Mayıs 2008 arasında SSK İstanbul Sağlık İşleri Bölge Müdürü olarak görev yaptı. Şahin evli ve 3 çocuk babası.

Kartal - Bekir Kılıç:
1964 Erzurum doğumlu. Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'ni bitirdi, ABD-Illinois-Champaign Parkland College'de dil eğitimi aldı. Evyap Yönetim Kurulu Üyesi ve Tedarik Zinciri Grup Başkanı, İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanı Bekir Kılıç, evli ve 3 çocuk babası.

Kadıköy - Mustafa Sinan Genim: 
1945 İstanbul doğumlu. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksek Okulu'ndan restorasyon uzmanı yüksek mimar olarak mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde doktora yaptı. TBMM Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayı’nda mimar olarak çalıştı. Topkapı Sarayı, Aya İrini gibi yapılarda araştırma ve mimarlık yaptı. Restorasyon ağırlıklı çalışmaların yanı sıra birçok yeni yapı projesinde de çalışan Genim, pek çok sergi düzenlemesi yaptı. 1984 yılında Ulusal Mimarlık Ödülleri Koruma Ödülü’ne layık görülen Genim, DGSA Mimarlık Yüksek Okulu, İ.Ü. Edebiyat Fakültesi ve MSÜ Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Taç Vakfı, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı, Sivas ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın kurucu üyesi olan Genim, 1989-1994 Beşiktaş Belediyesi Meclis Üyeliği, 1994-1999 Beşiktaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yaptı. 

Sarıyer- Mehmet Akif Şişmanoğlu:
1963 İstanbul doğumlu. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. İstanbul Üniversitesi’nde Uluslararası İşletmecilik İhtisas Programını İngilizce olarak tamamladı. 1994 yılında Kaptanoğlu Dış Ticaret A.Ş.'yi kurdu. Şirketin diğer ortakları arasında Ali Muhsin Divan, İsmail Cenk Kaptanoğlu, Ömer Kaptanoğlu, Pınar Kaptanoğlu da var. Şirket, AKP Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu'nun şirketi Kaptanoğlu Holding A.Ş. ile aynı adreste bulunuyor. Sarıyer Haber adlı internet sitesinde yer alan haberde "AKP Milletvekili Cengiz Kaptanoğlu referansıyla aday olduğu konuşulan Şişmanoğlu" deniyor.


Yola devam edilecek belediye başkanları ise şu isimlerden oluşuyor:
Arnavutköy - Ahmet Haşim Baltacı, Bağcılar - Lokman Çağrıcı, Bahçelievler - Osman Develioğlu, Maltepe - Fikri Köse, Şile -  Cantabakoğlu, Ümraniye - Hasan Can, Bayrampaşa - Hüseyin Bürge, Beyoğlu - Ahmet Misbah Demircan, Çatalca - İsmail İp, Esenyurt -  Necmi Kadıoğlu, Güngören - Şakir Yücel Karaman, Fatih - Mustafa Demir, Gaziosmanpaşa - Erhan Erol, Kağıthane - Fazlı Kılıç, Küçükçekmece - Aziz Yeniay, Silivri - Hüseyin Turan, Zeytinburnu -  Murat Aydın.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.