ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Yüksek Öğretim Kurulu'ndan (YÖK) yapılan yazılı açıklamaya göre, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı için Sağlık Lisans Tamamlama Programına başvuru ve tercih işlemleri, 18 Temmuz saat 14.00'ten, 25 Temmuz saat 17.30'a kadar YÖK'ün internet sitesi üzerinden e-Devlet aracılığı ile yapılacak.

Başvuru sırasında adayların, mezun oldukları üniversitenin mezuniyete esas not sistemi 4'lük veya 5'lik ise, mezuniyet notunun hesaplanmasında Yükseköğretim Kurulu kararıyla belirlenen "4'lük ve 5'lik not sisteminin 100'lük not sistemine eşdeğerliği" tablosunu esas almaları gerekiyor.

Adaylar en fazla 20 tercih yapabilecek, yerleştirme işlemleri, adayların ön lisans not ortalamalarının 2 ile çarpılarak elde edilen puanlara göre sıralanarak yapılacak.

Sağlık Lisans Tamamlama Programı kapsamında 2015'te kayıt yaptıran adayların, bu yıl başvurmaları halinde ise ön lisans not ortalamaları 1 ile çarpılarak yerleştirme işlemine alınacak.

Yerleştirme işlemleri beyan üzerinden gerçekleştirildiğinden, kayıt sırasında adayların mezuniyet tarihi, diploma ve mezuniyet not ortalamaları, yerleştikleri üniversite tarafından kontrol edilerek kayıtları yapılacak, kendisine avantaj sağlamak suretiyle yanlış beyan veren adaylar, yerleştirmeden doğan haklarını kaybedecek.

Sağlık alanında lisans tamamlama programları, her yıl katkı payı ve öğrenim ücretine ilişkin alınan Bakanlar Kurulu kararında yer almadığından, adaylar söz konusu lisans programlarına ilişkin belirlenen katkı payı/öğrenim ücretini ödeyecek

Açıklamada, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun Geçici 69. maddesindeki, "Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerinde ise Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği, ebelik ve hemşirelik dışındaki ilişkili alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılır. Bu eğitimler, Yükseköğretim Kurulunun belirleyeceği alanlarda uzaktan eğitim yöntemleri ile verilebilir. Uygulama eğitimleri için Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği yapar. Bu eğitimlerin usul ve esasları, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir." hükmü hatırlatıldı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000