ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Sonuçları liseye girebilmek için 8. sınıf öğrencilerine yapılan TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından TEOG tercih maratonu başladı. Binlerce öğrenci TEOG tercih başvurularını nasıl yapacağını araştırmaya başladı. Peki TEOG tercih başvuruları nasıl yapılır? TEOG tercih başvuruları son tarih ne zaman? İşte 2016 TEOG tercih ile ilgili merak edilen soruların yanıtı...

TEOG TERCİH BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin lise tercihleri, bugünden itibaren başladı. TEOG kapsamında yapılan merkezi ortak sınavlara giren 1 milyon 200 bine yakın öğrenci, 25 okula kadar tercih yapabilecek ve okul müdürlüklerine müracaat ederek tercih işlemlerini onaylatacak. Bugünden itibaren alınmaya başlanan TEOG tercih başvuruları 25 Temmuz'a kadar sürecek.

TEOG TERCİH İŞLEMLERİ İÇİN TIKLAYIN ( e-okul)

Tercih işlemleri tamamlandıktan sonra 8 Ağustos 2016'da yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar açıklanacak. 9-15 Ağustos 2016, 19-23 Ağustos 2016 ve 26-31 Ağustos 2016 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil işlemleri gerçekleştirilecek.

5-8 Eylül 2016 tarihleri arasında ise il ve ilçe yerleştirme ve nakil komisyonlarınca nakil tercih başvuruları alınacak. 9 Eylül 2016 tarihi itibarıyla yerleştirme işlemleri tamamlanacak.

DANIŞMANLIK KOMİSYONLARI DA HİZMETE BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığınca, tercih başvurusu yapacak öğrenciler için 81 ilde Tercih Danışmanlığı Komisyonları da bugünden itibaren 25 Temmuz'a kadar hizmet verecek.

Komisyonlarda, tercihler konusunda donanımlı öğretmen ve yöneticiler, öğrencilere danışmanlık yapacak.

Bu kapsamda, TEOG sınavlarına giren 1 milyon 200 bine yakın öğrenciye, profesyonel tercih danışmanlığı hizmeti verilecek.

Komisyonlarda görev alacak öğretmenler, öğrenci ve velilere, tercihlerde öğrencinin ilgi ve yeteneğinin dikkate alınması, okul kontenjanları, yüzdelik dilimler, başarı sıralaması, okulların ulaşım, barınma imkanları ve fiziki şartlarına ilişkin bilgiler aktaracak.

Bu sayede öğrenciler, kendilerini tanıyan, ilgi ve yetenekleri konusunda bilgi sahibi öğretmenlerden destek alacak. Komisyonlarda, 15 bin öğretmen görev yapacak.

Komisyonların, öğrenci ve velilerin erişiminin kolay olduğu okul, çay bahçesi, alışveriş merkezi gibi halka açık yerlerde hizmet vermesi planlanıyor.

Bakanlığın tercih komisyonları, 26 Temmuz-2 Ağustos tarihlerinde de üniversite tercihi yapacak adaylar için çalışma yürütecek.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000