SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Karaman'da yarasanın ısırdığı kişi kuduz oldu!

21 Eylül 2016 Çarşamba, 12:57:02Güncelleme: 17:30:29

Evinin önünde otururken yarasanın ısırdığı kişi, durumu önemsemedi, 20 gün sonra kötüleşince gittiği hastanede doktorlar soğuk algınlığından ilaç yazıp gönderdi. 45 gün sonra daha da kötüleşen kişinin kuduz olduğu anlaşıldı

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Karaman Adana Sonra Oku

Karaman'da yarasanın ısırdığı bir kişi, 45 gün sonra rahatsızlanarak getirildiği Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'nde kuduz teşhisi konuldu. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edilen hasta karantinaya alındı.

Karaman'da yaşayan Veli Aydın'ı (34) yaklaşık 45 gün önce evinin önünde akşam otururken alnından yarasa ısırdı. Aydın çok büyük bir yara olmadığı için önemsemeyerek hastaneye gitmedi.

20 GÜN SONRA BAŞ AĞRISI, MİDE BULANTISI, HALSİZLİK BAŞLADI!

Aydın, bu olaydan 15-20 gün sonra baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik şikayetiyle hastaneye gitti. Doktorlar soğuk algınlığından şüphelenip ilaç yazarak hastayı gönderdi.

Aydın ise ilaçları kullanmaya başladı ancak olaydan yaklaşık 45 gün sonra bu kez hayal görme, ışıktan, sesten rahatsız olma gibi rahatsızlıklar yaşamaya başladı. Bunun üzerine tekrar hastaneye gitti. Ancak bu kez doktorlar Aydın'a bir teşhis koyamadı.

Aydın kendi isteğiyle 17 Eylül 2016 günü Adana'ya gelerek burada Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'ne akşam acil servisten giriş yaptı.

DOKTOR "SENİ HERHANGİ BİR HAYVAN ISIRDI MI?" DİYE SORUNCA...

Doktor hastayı muayene edip şikayetini dinledi. Doktor şikayetleri dinlediğinde kuduz vakası olabileceğinden şüphelenerek hastaya "Seni herhangi bir hayvan ısırdı mı" diye sordu. Bunun üzerine Aydın 45 gün önce kendisini alnından bir yarasa ısırdığını söyledi.

Doktor hemen ambulansı hazırlatarak hastanın karantina altına alınması gerektiğini söyleyip Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk etti.

Aydın ambulans ile buraya getirilerek hastanede enfeksiyon bölümünün yoğun bakımda karantina altına alındı. Hemen tetkikler yapıldı alınan sonuçlarda hastanın kuduz olduğu kesinleşti. Hastanın durumunun ağır olduğu öğrenildi.

"HASTAYA TEMAS EDEN HERKESE AŞI YAPILDI"

Bu arada, hastanın kuduz olduğu kesinleşince Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi acil servisinde o sırada çalışan hemşire, doktor, güvenlik görevlileri, o saatte acile gelen hastalar, hastayı taşıyan ambulanstaki görevlilere kuduz aşısı yapıldı. Ayrıca hemen aileye haber verilerek hasta ile temas eden bütün aile bireylerine de kuduz aşısı yapıldı.

Kuma Hastanelere Genel Sekreterliği yetkilileri hastanın yarasa ısırmasına bağlı olarak kuduz olduğunun düşünüldüğü, ancak hastanın bunu çok geç fark etmesinden dolayı hastalığın çok ilerlediğini, hastanın ÇÜ Balcalı Hastanesi'ne yatırılarak tedavi altına alındığını ancak durumunun ağır olduğu belirtildi.

Ayrıca hasta ile temas eden herkese kuduz aşısı yapılarak gerekli önlemin alındığı bildirildi.

RAKUN, KOKARCA, YARASA, TİLKİ VE ÇAKAL GİBİ HAYVANLARA DİKKAT!

Bu arada, uzmanlar, herhangi bir memeli hayvanın kuduzu bulaştırabilmekle birlikte kuduzun en yaygın rezervuarının rakun, kokarca, yarasa, tilki ve çakal gibi hayvanlarda olduğunu bildirdi.

İHA


BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER