SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Mesafeye göre değil keyfe göre servis tarifesi

22 Eylül 2016 Perşembe, 03:17:38Güncelleme: 11:51:57

İstanbul’da 2016-2017 okul servis ücretleri, en düşük 175, en yüksek 420 lira olarak belirlendi. Bu rakamlara yüzde 35 rehber ücreti ilave edildi. Veliler, servis fiyatlarından şikâyetçi

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
okul servisi Sonra Oku

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) okul servis ücretlerini belirledi. 29 Ağustos’ta alınan karar, okulların açılmasından kısa süre önce kamuoyu ile paylaşıldı. Servis ücretleri geçen yıla göre yüzde 7.3 zamlandı.

En kısa mesafe 1 kilometrede 160 liradan 175 liraya çıkan servis ücreti, en uzak mesafe 23-25 kilometrede 390 liradan 420 liraya çıktı. Okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda okuyan öğrenciler için ise bu rakamlara yüzde 35 rehber ücreti ilave edildi. Devlet okullarında bu ücretin serbest bir piyasası var, çoğu zaman hizmet bedeli adı altından yüksek rehber ücretleri alınıyor. Ancak özel okullarda neredeyse servis ücretine yakın rehber ücreti talep ediliyor. 15 bin okul servisinin bulunduğu İstanbul’da veliler de servis fiyatlarından şikâyetçi. “Çocuğumuzu bir sokak öteki okula göndermek için 170 TL servis ücreti veriyoruz” derken, Zekeriyaköy’de oturan bir veli Etiler’deki özel okula gönderdiği oğlu için 500 TL servis ücreti ödüyor.

‘BU SOYGUNA GÖZ YUMULUYOR”

İstanbul Umumi Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk: “Servis ücretleri belirlenirken kilometre, rehber hizmeti ücreti belirlenirken de verilen hizmet kıstas alınıyor. UKOME daha önce rehber hizmeti bedeline müdahale etmiyordu. Ancak çok yüksek rakamlar talep edilince, servis ücretine ek yüzde 35 rehber ücreti eklendi. Biz geçen yıl fiyatlar çok yüksek söylenmesin diye 70 lira rehber ücretini uygun görmüştük. Ancak özel okullar çok paranın peşine düştükleri için odanın tarifesini değil kendi uydurdukları rakamları uyguladılar, hâlâ da durum değişmedi. Şikâyetçi olanlar Beyaz Masa (ALO 153), İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Umumi Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası’na başvurabilirler.”

‘AZ ÜCRET TALEP EDİYORUZ’

Kılıçaslan Eğitim Kurumları Ortaklarından Canan Şahin: “Geçen yıl rehber ücreti 70 TL’ydi. Biz de bu yıl o ücreti, velilerle de anlaşarak 80 TL yaptık. Aradan bir hafta geçmeden UKOME’nin servis ücreti bedeline yüzde 35 rehber ücreti ilave edilecek kararı geldi. Tüm hazırlıklarımızı ve anlaşmalarımızı 80 TL üzerinden yaptığımız için, bunu uygulamak zorundayız. Biz fazla değil, aksine az ücretler talep ediyoruz. Hatta tam gün okullarda etüt yapılır ve servis ücretine yüzde 30 ek ücret alınır, biz onu bile almıyoruz.”

Leyla ÜNAL / İSTANBUL

BU HABERİN 2 YORUMU VAR.
Misafir 3 gün önce

Minibüs 17 18 kişilik de, adamın tüm yolcusu yakında oturduğunu say, 170 yerine 100 lira alırsa ayda ne yapar 1700 lira yapar. Rehber in maaşı kendi maaşı üstüne aracın yıpranma payını düşün. Bir metrobüsün 3.5 lira olduğu yerde özel servis 200 lira olmuş niye şaşırıyorsunuz

9 24
Cevapla
Misafir 3 gün önce

okullar kafalarına göre bir servis ile anlaşıyor veliye soran yok rusvet dizboyu

24 0
Cevapla
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER