SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Kemal Kılıçdaroğlu Habertürk'e konuştu

22 Eylül 2016 Perşembe, 05:05:50Güncelleme: 10:07:52

CHP kanun hükmünde kararnameleri yarın AYM’ye taşımaya hazırlanırken Genel Başkan Kılıçdaroğlu “Bu bizim görevimiz. Görevimiz olmasının ötesinde tarihi sorumluluğumuz aynı zamanda” dedi

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Kemal Kılıçdaroğlu Sonra Oku

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Samsun ve Ordu gezisi sırasında HABERTÜRK’e açıklamalar yaptı. Kılıçdaroğlu, şu mesajları verdi:

SORUMLULUĞUMUZ: Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurma konusunda belirli bir süre var. O sürenin aşılması durumunda bir daha başvuramıyorsunuz. Dolayısıyla onun yarattığı sonuçlar çok daha ağır olabilir. O yüzden biz AYM’ye OHAL uygulamalarıyla ilgili başvuracağız. Bu bizim görevimiz. Görevimiz olmasının ötesinde tarihi sorumluluğumuz aynı zamanda. Demokrasiyi savunan bir partinin OHAL uygulamalarını görmezlikten gelmesi doğru değildir.

MUTABAKAT SAĞLANDI: (Mini Anayasa paketi) Anayasa değişikliğinde yargının bağımsızlığını sağlama yönünde mutabakatın büyük ölçüde sağlanmış olduğu kanaatindeyiz. Yazım aşamasındaki görüş ayrılıkları da giderilebilirse Anayasa değişikliği süratli bir şekilde parlamentodan geçebilir. Umuyorum parlamentodan oybirliğiyle geçer. Türkiye, bir sorunu çözmüş olacak.

ADİL ÖKSÜZ: Adil Öksüz olayını sadece CHP’nin değil bütün siyasi partilerin yakından izlemesi gerekir. Olay sıradan değil. Tutuklanmak üzere mahkemeye gönderilen Adil Öksüz’ün dosyasının içi boşaltıldı mı? Hâkimler hangi gerekçeyle Adil Öksüz’ü serbest bıraktılar? Bugüne kadar neden yakalanmıyor? Bunun üzerinde herkesin durması gerekiyor. Daha yukarılarda bir korumanın olduğunu üç aşağı beş yukarı hepimiz biliyoruz. Aldığımız bazı duyumlar var ama elimizde bilgi olmadığı için konuşmuyoruz.

OHAL’İN UZATILMASI: OHAL hangi gerekçeyle uzatılacak? Makul bir gerekçe söylemeleri gerekiyor.

YEDEK VEKİLLİK: CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu dünkü MYK’da da yedek vekillik tartışmasıyla ilgili olarak, “Gündemi değiştirmek için olmadık önerilerde bulunuluyor. ‘Yedek milletvekilliği’ ile ilgili zarf atıyorlar, tartışılıyor” değerlendirmesini yaptı.

DÜZGÜN KARADAŞ / GAZETE HABERTÜRK

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER