SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Eski Yarbay Mustafa Dönmez hakkındaki davada FETÖ araştırması

22 Eylül 2016 Perşembe, 14:58:26Güncelleme: 14:59:28

Zir Vadisi ve Sapanca'da 2009'da bulunan mühimmatla ilgili eski Yarbay Mustafa Dönmez hakkında "bir kısmı cephane niteliğinde olan askeri eşyayı gizlemek" suçundan açılan davada Genelkurmay Askeri Mahkemesi, soruşturma sırasındaki arama ve el koyma faaliyetlerine katılan kolluk görevlileri hakkında FETÖ bağlantılı soruşturma açılıp açılmadığının Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığından sorulmasına karar verdi

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Mustafa Dönmez Sonra Oku

Genelkurmay Askeri Mahkemesinde görülen ve Dönmez ile avukatının hazır bulunmadığı duruşmada Askeri Savcı Hakan Kesgin, soruşturma aşamasında, Dönmez'e yönelik arama ve el koyma faaliyetlerine fiilen katılan kolluk personeli hakkında, 15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra FETÖ üyeliği, irtibatı veya iltisakıyla ilgili adli veya idari soruşturma açılıp açılmadığının araştırılmasını istedi.

Askeri mahkeme, savcının talebini kabul ederek, konunun Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığından sorulmasına karar verdi.

Duruşma ertelendi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Dönmez hakkında, Ankara Yenikent yakınlarındaki Zir Vadisi'nde ve Sapanca'da 2009'da bulunan mühimmatla ilgili "bir kısmı cephane niteliğinde olan askeri eşyayı gizlemek" suçundan dava açılmış, Genelkurmay Askeri Mahkemesi, yargılama sonucunda Dönmez'i 4 yıl hapis cezasına çarptırarak, TSK'dan çıkarılmasına karar vermişti.

Kararın Askeri Yargıtayca bozulmasının ardından Genelkurmay Askeri Mahkemesi, tekrar görülen davada, "görevsizlik" kararı vererek, dosyanın "Ergenekon" davasını gören İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini kararlaştırmıştı.
Dönmez'in itirazı üzerine Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, kararı bozmuş ve davanın Genelkurmay Askeri Mahkemesinde görülmesine hükmetmişti.

"Ergenekon" davasında da 49 yıl 2 ay hapse çarptırılan Dönmez, bu davada yaptığı savunmada, "Polisin içindeki çete, bu operasyonu yapıyor. Zir Vadisi, Sapanca ve Gölbaşı'ndaki mühimmat aynıdır. Bunlar bir araya gelmez çünkü aynı malzemedir." demişti.

"Ergenekon" davasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Dönmez hakkındaki hükmü bozmuştu.

AA

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER