SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

KYK kredi ve burs başvurusu yapmak isteyen öğrencilere müjdeli haber

23 Eylül 2016 Cuma, 12:33:26Güncelleme: 24 Eylül 2016 Cumartesi, 11:10:12

KYK Genel Müdürü Sinan Aksu, "Kredi ve burs başvuruları ne zaman?" sorusu için müjdeli haberi verdi

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
kyk Sonra Oku

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürü Sinan Aksu, önceki yıllarda üniversiteye başlayan birinci sınıf öğrencilerinin müracaatlarını yaptıklarını fakat burs ve kredilerini ocak ayı itibarıyla aldıklarını hatırlatarak, "Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla bu yıl birinci sınıf öğrencilerine bir müjdemiz var. Ekim, kasım, aralık aylarını da kapsayacak biçimde birinci sınıf öğrencilerine burs ve kredi ödemelerini yapacağız." dedi.

Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl 900 bin öğrencinin burs ve krediye müracaat etmesini beklediklerini söyledi.

BAŞVURULAR EKİMİN İLK HAFTASI ALINACAK

Öğrencilerin kendilerine verdiği bilgileri devlet kurumlarından doğrulatarak neticeleri öğrencilere bildireceklerini ifade eden Aksu, "Bu sene, ekim ayının ilk haftası öğrencilerimizin burs ve kredi müracaatlarını alacağız. Müracaatların tamamı e-Devlet üzerinden olacak. 11 devlet kurumundan doğrulattıktan sonra da kasım ayı itibarıyla öğrencilerimize burs ve kredi başvurularının neticelerini ileteceğiz." açıklamasında bulundu.

KYK Genel Müdürü Sinan Aksu

BİRİNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ İÇİN BURS VE KREDİ DAĞITIMLARI EKİM AYINDA BAŞLIYOR 

Aksu, üniversite birinci sınıf öğrencilerine bir de müjdesi olduğunu belirterek, "Önceki yıllarda üniversiteye başlayan birinci sınıf öğrencileri müracaatlarını yaparlardı fakat burs ve kredilerini ocak ayı itibarıyla alırlardı. Bu yıl, bu tarihi ekim ayından başlatıyoruz. Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla birinci sınıf öğrencilerine bir müjdemiz var. Ekim, kasım, aralık aylarını da kapsayacak biçimde birinci sınıf öğrencilerine burs ve kredi ödemelerini yapacağız." diye konuştu.

Aksu, geçen yıl 1,5 milyon öğrenciye burs ve kredi verdiklerini hatırlatarak, bu yıl da müracaat eden ve en fazla ihtiyaç sahibi olan ilk 150 binine burs, geriye kalan öğrencilere de kredi vereceklerini bildirdi.

"ÖĞRENCİ İŞE YERLEŞEMEDİYSE KREDİ ÖDEMESİ ERTELENİYOR"

Gelecek eğitim döneminde kredi alan öğrencilerin kredilerini ne şekilde ödeyeceklerine ilişkin ise Aksu, bursların devletin hibeleri olduğu için geri ödemesinin olmadığını ancak kredilerin geri ödeme takvimlerinin bulunduğunu aktardı.
Üniversiteden mezun olduktan sonra iki yıl ödeme talep etmediklerini anımsatan Aksu, iki yıldan sonra işe girip SGK kaydının oluşmasının ardından öğrencinin aldığı kredi süresince geri ödeme yapmasını istediklerini vurguladı.
Kredinin avantajı olduğunu anlatan Aksu, şöyle devam etti:

"Eğer öğrenci işe yerleşemediyse ödemeyi erteleme imkanına sahip. Aynı yıl bize müracaat edip dilekçesiyle herhangi bir işte çalışmadığını beyan ederse kredisini işe başlayana kadar erteleyebiliyoruz. Bu yıl 400 lira burs ve kredi öğrencilerimize ödeme yaptık. Sene başlarında olmak üzere enflasyon oranında öğrencilerimizin burs ve kredilerini artırıyoruz."

Burs verilirken bazı öğrencilere öncelik tanıdıklarını dile getiren Aksu, annesi ve babasını kaybetmiş öğrencilere, şehitlerin evlilerse çocuklarına değillerse kardeşlerinin tamamına, gazi çocuklarına burs verdiklerini aktardı. Aksu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki yetiştirme yurtlarından üniversiteye gelenlere ile yüzde 40ın üzerinde engeli olan öğrencilere de burs verdiklerini hatırlattı.

Milli sporculara ve üniversite sınavında ilk yüze giren öğrencilere üç kat burs verdiklerine dikkati çeken Sinan Aksu, yüksek lisans öğrencilerine iki kat, doktora yapanlara da öğrencilere de üç kat kredi sağladıklarını sözlerine ekledi.

BU HABERİN 11 YORUMU VAR.
Misafir 1 gün önce

ikinci üniversiteyi okuyanlarada burs çıkıyormu ?

0 0
Cevapla
Misafir 2 gün önce

aöfler alıyor mu

0 6
Cevapla
Misafir 2 gün önce

ıkıncı ogretımeburs ımkanı varmı

6 3
Cevapla
Misafir 3 gün önce

yüksek lisans 1.sınıf öğrencileri içinde geçerli mi bu durum ? yani bizde alacakmıyız kasım ayında

33 9
Cevapla
Misafir 3 gün önce

hazırlıkta okuyan öğrencilere de burs veya kredi verilecek mi?

39 3
Cevapla
Misafir 3 gün önce

ne zaman başvurular

15 27
Cevapla
Misafir 3 gün önce

Yüksek Lisans öğrencilerinede burs imkanı artırılsın

54 12
Cevapla
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER