Son Dakika

Meclis, yeni yasama yılına başladı. Meclis açılışı için törenler saat 14.00'te Anıtkabir'e yapılan ziyaretle başlarken, Meclis saat 15.00'te TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Meclis'te bir konuşma yaptıktan sonra, teamüllerden farklı olarak, Meclis Suriye ve Irak tezkerelerini görüşüldü.

Bu yıl 20 Ağustos'ta tatile giren Meclis, yoğun gündemle çalışacağı 26. Dönem İkinci Yasama Yılı başladı. TBMM, Anayasa ve TBMM İçtüzüğü uyarınca saat 15.00'de toplandı.

 

CANLI YAYIN İÇİN TIKLAYIN

TBMM, 26. Dönem ikinci Yasama Yılı açılış programı saat 14.00'te Atatürk Anıtı'nda düzenlenecek törenle başladı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başkanlık Divanı üyeleri ve milletvekillerince, Atatürk Anıtına çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'I ONLAR KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM yeni yasama yılının açılışı için geldiği Meclis'te polislerden oluşan Meclis Tören Mangası tarafından karşılandı.

TBMM yeni yasama yıl açılışı için Meclis'e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kaldırılan Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı yerine Meclis Tören Mangası karşıladı. TBMM'deki 26'ncı Dönem 2'inci Yasama Yılı açılışından dolayı alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Meclis giriş ve çıkış kapılarında özel harekat polisleri ve zırhlı araçlar görev yaptı.

IRAK VE SURİYE TEZKERESİ GÖRÜŞÜLECEK

TBMM Genel Kurulu, saat 15.00'de Meclis Başkanı Kahraman başkanlığında toplandı. Kahraman, sunuş konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Genel Kurula davet etti. Erdoğan, yasama yılı açış konuşmasını yaptı.

Teamüllerin aksine Genel Kurul, aranın ardından çalışmalarına devam ederek, Irak ve Suriye Tezkeresi'ni görüşecek.

İSMAİL KAHRAMAN'DAN AÇIKLAMALAR

 TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclisin yüklü bir gündeminin olduğunu anlatan Kahraman, "En öncelikli konularımızdan biri sade, sivil, demokratik ve merkezinde bireyin olduğu yeni bir anayasa yapmaktır" dedi.

26. Dönem 2. Yasama Yılı Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın konuşmasıyla açıldı. Açış konuşmasını yapan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, TBMM'nin 26. Yasama döneminin 2. Yasamı Yılının birinci birleşimini açtığını belirterek, toplantı yeter sayısının olduğunu ve gündeme geçtiklerini belirtti. Yasama yılının millet, devlet ve bütün insanlık için hayırlı olmasını temennisinde bulunan Kahraman, "Halkı için mücadele eden bütün tarihi şahsiyetlerimizi, manevi ve milli önderlerimizi hürmet ve minnetle yadediyorum. Meclisimiz önceki yasama yılında aktif ve verimli bir çalışma sergiledi. Hareketli bir yıl yaşadık. Fakat ne yazık ki Türkiyemiz bir darbe teşebbüsüyle karşılaştı. 15 Temmuz 1016 gecesi gecesi bir ihanet şebekesi milli varlık ve bütünlüğümüze kastetmeye kalkıştı. Türkiyemizin varlığa kasteden beyni yıkanmış, asker kıyafetli terörist bir grup millete ait silahları milletin bağrına doğrulttu. Tarihimizde olmayan ve dünya tarihinde de ender rastlanan bir trajedi yaşadık.Milli egemenliğin temsilcisi olan TBMM bombalandı. Helikopterlerin ateşine maruz kaldık. 14 polisimiz yaralandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi de bombalandı. Cumhurbaşkanımızı öldürmek için suikast teşebbüsünde bulundular. Menfur darbenin başlangıç saatlerinde, bir telkin olmadan TBMM'yi açtım. Cumartesi günü saat 14.00' te TBMM'yi olağanüstü toplantıya davet ettiğimi siyasi partilere ve milletvekillerine duyurdum. Tanklar namlularını Meclise çevirmişken, uçakların açtığı ateşler altında her türlü zorluğu ve şahadeti gze alarak Meclise koşan ve gece boyunca mecliste yapılan toplantıya katılan milletvekillerimize teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

"Ankara'da bulunamayan diğer milletvekillerinin kalplerinin bu salondaydı" diyen Kahraman, "Milletvekillerimiz bulundukları illerde demokrasi nöbetlerine girdiler, mili sadaya öncülük ettiler. Bizler de topyekün meclis olarak üzerimize atılan bombalar altında 2. Defa gazi meclis ünvanına sahip olduk. Milli iradeyi gasp etmek isteyen hainlerin darbe kalkışması Muhterem Cumhuraşkanımız Recep Tayyip Eroğan'ın önderliğinde halkımızı meydanlara çağırması ve bütün mileltimizin parti farkı gözetmeksizin meydanları doldurması ve tanklara gögüslerini siper etmesiyle engellendi. Milletimizin DNA'sında yiğitlik, korkusuzluk ve cesaret vardır ve asil kanlıdır. Cesaret korkuyu alt etmek, yenmektir" şeklinde konuştu.

Milletin darbeyi yendiğini anlatan Kahraman, Türkiye'de atık darbe devri in kapandığını ifade etti.

Darbe sonrası Meclisteki olağanüstü toplantıya katılan siyasi partilere teşekkür eden Kahraman, "Bu toplantıya katılarak milli birlik ruhuna ve deomkarsiye sahip çıkan, AK Parti Genel Başkanı ve Bşabakanımız Binali Yılldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve siz eğerli milletvekillerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Partilerimiz Meclis çatısı altında sergiledikleri tutum ile halkımızın kenetlenmesine vesile oldular. Herkesin takdirle karşıladığı bu birlik ve bareberlik ruruhu Yenikapı Meydanındaki demokrasi mitingiye taçlandırıldı" diye konuştu.

Kahraman, meclisin fiziki yapısının büyük zarar gördüğünü hatırlatarak, "Bir bölümünü yaşayan müze olarak aynen muhafaza edeceğiz. Bunun dışında kalan yerler için genel bir düzenleme gerekmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak için 'Milletin meclisini millet yapar' sloganıyla dayanışma halinde yenileme faaliyetlerine girişen STK'lara teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Milletin beklentilerinin medenice konuşarak karşılaması gerektiğine dikkati çeken Kahraman, "Bu konuda 4 siyasi partimizin de uzlaşma kültürünü yaşatarak verimli bir yasama yılı geçirmemize katkı sunacaklarına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Meclisin yüklü bir gündeminin olduğunu anlatan Kahraman, "Türkiyemizin muasır medeniyet yarışında önde giden bir ülke olması için ihtiyaç duyduğumuz düzenlemeleri daha fazla gecikmeden yapmalıyız. En öncelikli konularımızdan biri sade, sivil, demokratik ve merkezinde bireyin olduğu yeni bir anayasa yapmaktır" dedi.

Yeni anayasa yapımı konusunun toplumun beklentisi olduğuna işaret eden Kahraman, "Bütün partilerimizin milletimize taahhütüdür. Bu taahhütü mümkün olan en geniş mutabakatla yerine getirmeliyiz. Bunun yanında meclis çalışmalarını düzenli hale getirecek yeni bir iç tüzük tanzim etmemiz gerekmektedir. Meclis kanun üretim merkezi değildir. Başka görevlerimiz de vardır. Kavgalı oturumlara sebep olan temel felsefe bir an önce değiştirilmelidir. Gündemde olması gereken diğer konular arasında Siyasi Partiler, Seçim ve Milletvekilleri Kanunları da vardır" dedi.

Kahraman, konuşmasında şunları kaydetti: "Bir yandan kardeşi kardeşe düşürmeye çalışan bölücü terör örgütü PKK, bir yandan dış güçlerin maşası olarak üzerimize salınan DAEŞ çeteleri, bunlarla kol kola devletimize suikast düzenleyen FETÖ ittifak halinde saldırıya geçmişlerdir. Türkiyemizin huzur ve güvenliğini bozmak isteyen bu şer güçlere karşı asker ve polisimiz tarafından kararlı bir şekilde yürütülen mücadele mutlaka başarıyla neticelenecektir." (İHA)

AKŞAM RESEPSİYON DÜZENLENECEK

Meclis'in yasama yılı açılış programı kapsamında saat 19.00'da Tören Salonu'nda resepsiyon gerçekleştirilecek.

Genel Kurul, 4 Ekim Salı gününden itibaren çalışmalarını sürdürecek. Meclisi 2017 yılı bütçesine kadar yoğun bir gündem bekliyor.

HABERTURK.COM/AA


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.