Son Dakika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnlerine gireceğiz demiştik, inlerine girdik. Şimdi kaçıyorlar, kaçacak delik arıyorlar. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar onlar kaçacak biz kovalayacağız. Bu dünyada biz, ebedi alemde de Rabbim onlara bunun hesabını soracaktır. 241 şehidimizin 2 bin 194 gazimizin hesabını soracaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminde 9 vatandaşın şehit olduğu Ankara'nın Kazan ilçesini ziyaret etti. Belediye meydanında halka hitap eden Erdoğan, Kazan'daki şehitleri ziyarete geldiğini belirterek, gazi olan vatandaşlara da Belediye meydanında mesaj vermek istediğini kaydetti. 15 Temmuz alçak darbe girişiminde en onurlu, en haysiyetli mücadeleyi veren ilçelerden bir tanesinin de Kazan ilçesi olduğunun altını çizen Erdoğan, "Zira Mürted Üssü'nü sizler burada gerektiği şekilde hesaba çektiniz. İnanıyorum ki sizlerin o onurlu direnişiniz, o şehadete yürüyüşünüz, o demokrasiye sahip çıkışınız bu dünyada bir örnek teşkil etmiştir. Ben milletimle iftihar ediyorum. Bu millet çok aziz bir millet ve hani şair diyor ya 'bir zamanlar bizde millet hem nasıl milletmişiz. Gelmişiz dünyaya millet, milliyet nedir öğretmişiz.' Bu millet böyle bir millet. Sizler dünyaya millet olmanın dersini verdiniz, birileri anlamasa da. Birileri FETÖ'nün başına da, vagonlarına da sahip çıksa da sizler onlara gereken dersi verdiniz" diye konuştu.

"RABBİM, TABANI İBADET, ORTASI TİCARET, TAVANI İHANET OLANLARA BUNUN HESABINI SORACAKTIR"

FETÖ'nün inlerine gireceklerini söylediğini hatırlatan Erdoğan, inlerine girdiklerini kaydederek, "Şimdi kaçıyorlar, kaçacak delik arıyorlar. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar onlar kaçacak biz kovalayacağız. Bu dünyada biz, ebedi alemde de Rabbim onlara bunun hesabını soracaktır. 241 şehidimizin 2 bin 194 gazimizin hesabını soracaktır. Sadece bunlar mı? 40 yılı aşkın bir süredir bu milleti nasıl aldattıklarının hesabını soracaktır. Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet olanlara bunun hesabını soracaktır. Biz bu yola çıktığımızdan itibaren 14 yılda ülkemiz nereden nereye geldi hepimizin malumudur. Ama bu yeterli değildir. Dikkat edin hep bizimle içeride ve dışarıda uğraştılar. Yeri geldi başında olduğum partiyi kapatmaya çalıştılar. Yeri geldi bize Gezi eylemleri yapmaya kalktılar. Yeri geldi 17-25 Aralık yargı ve polis darbesini yapmaya çalıştılar. İşte en son 15 Temmuz Silahlı Kuvvetlerimizin içerisindeki bir azınlık üniformayla bu darbe girişimini yapmaya kalktılar. Ama bu asil millet ayağa kalkarsa ne olur bunun hesabını yapamadılar. Bunlar zannettiler ki F16'lar F16'larla durdurulur. Bunlar zannettiler ki helikopterler helikopterlerle, tanklar tanklarla, silahlar silahlarla durdurulur sandılar. Bunlar bütün bunların karşısında ya bu asil millet kendini ortaya koyarsa ne olur bunu düşünmediler" şeklinde konuştu.

"ŞEHİT ANNELERİNİN, EŞLERİNİN ANLATTIKLARI BİZİM UMUDUMUZU ARTIRIYOR"

15 Temmuz darbe girişiminde Kazan'da 9 kişinin şehit, 90'ı aşkın kişinin de gazi olduğunu aktaran Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin etrafında 29 şehidimiz var, 36 gazimiz var. Bunların hepsi Cumhurbaşkanlığının etrafını kuşattılar ama onlar bunu da hesap edemediler. Özel Kuvvetlerde 56 şehidimiz var ve onları alçakça bu milletin paralarıyla alınmış F16'larla, helikopterlerle bombalayarak vurdular. Kimdi bunlar? Bunlar Ahmet'ti, Mehmet'ti, Hasan'dı, Hüseyin'di. Vuranlar da alçak, güya Ahmet, güya Hasan, güya Mehmet'ti. Ama bu milletin o şahadete yürüyüşü var ya onlar, o ziyaretlerde dinlediğimiz şehit annelerinin, şehit eşlerinin yaklaşımı, değerlendirmesi var ya onlar bizim umudumuzu artıyor. Dolaştığım evlerde şunlar anlatılıyor. 'Baktım ki eşim ben köprüye gidiyorum' diyor. 'Darbe yapılmış ya oraya gidiyorum.' Abdestini alıyor iki rekat şahadet namazı. Eşi diyor ki 'ben de geliyorum.' Beraber gidiyorlar ve eşi şehit oluyor kendisi yaralı olarak eve dönüyor. Şimdi hale bakın daha evinden çıkarken bir şeye inanmış. Nedir o şahadet. Çünkü şehitler tepesi boş değil diyoruz ya" değerlendirmesine bulundu.

"BAZI ÜLKELER DARBE GİRİŞMİNİ BENİM BİR OYUNUM OLARAK GÖSTERMEYE ÇALIŞTI"

"Bunlar hala rahmetli Menderes'i ipe gönderdiler, milyonlar Menderes'e oy verirken maalesef idam edildiği zaman meydanlara dökülmedi. Zannettiler ki bu Türkiye aynı Türkiye. Artık aynı Türkiye değil" diyen Erdoğan şunları kaydetti:

"Hiç endişeniz olmasın biz dikleşmeyeceğiz, dik duracağız. Asla meydanları bunlara bırakmayacağız, hep beraber yürüyeceğiz. Sağ olun var olun. Biz meydanlara çağırdık, hava meydanlarına çağırdık ve ben Marmaris'ten çıktığım zaman daha İstanbul'a indiğim zaman on binlerce insan havalimanına dolmuştu, terminallere dolmuştu. Ben milletimin arasına eşimle, torunlarımla beraber karıştığımda üzerimizden F16 alçakça alçak uçuş yapıyordu. Ses hızını aşarak bomba etkisi yaptı ve halkımı ürkütmeye çalıştı. Ama halkım hiç aldırış etmedi. Helikopterlerle aynı şeyi yaptılar aldırış etmedi. Aynı şeyi Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, TBMM'de yapmadılar mı? TBMM 2. Gazi Meclis oldu. Çünkü anında meclis başkanımız, milletvekillerimiz süratle parlamentoya geldiler. Kapatmadılar, açtılar ve devam ettiler. Çünkü biz durmak yok yola devam demiştik. Parlamentomuzda gerek bay gerek bayan milletvekillerimiz beraberce yerlerini alıp seslerini yükselttiler. Ama dünyada bazı ülkeler vardı ki halen bunu benim bir oyunum olarak göstermeye çalışıyorlardı. Nasıl oluyor da ölüm için bir oyun tezgahlıyorsunuz? Kendiniz ölüme gidiyorsunuz nasıl oluyor bu iş? Kardeşlerim işte bunlar bizi tanıyamadılar, tanıyamayacaklar. Bizler Allah'ın izniyle 2023 hedefine ülkemizi ulaştırdığımızda bunlar dünyanın ne olduğunu çok daha iyi görecekler. Şuanda madden ve maneviyen 15 Temmuz bize çok şey öğretti. Her olanda hayır vardır. Siz şer zannedersiniz, onda hayır vardır. Biz bu anlayışla yolumuza devam ediyoruz. Biz Allah'ın rahmetinden ümidimizi kesmedik kesmiyoruz. Çünkü bu ülke henüz layık olduğu yerde değil."

"ÜLKEMİZİ DAHA YÜKSEKLERE ÇIKARACAĞIZ"

Türkiye'yi daha güçlü bir ülke haline getirmek için yapılan projeler hakkında bilgi veren Erdoğan, "Ülkemizi daha yükseklere çıkaracağız. İşte bu olaylar olurken biz Osmangazi Köprüsünün açılışını yaptık. Ardından Yavuz Sultan Selim Köprüsünün açılışını yaptık. Şimdi 20 Aralık'ta inşallah boğazın altından ikinci geçişi yapıyoruz. Ama bu geçiş raylı değil otomobille, çift katlı bir geçiş Avrasya Tünelinin açılışını yapacağız. Bitmedi daha yapacağımız işler var. Şimdi Çanakkale Geçişinin ihalesini 18 Mart'ta yapıyoruz. Artık Çanakkale'nin de Asya-Avrupa yakalarını köprüyle birbirine bağlayacağız. İnşallah geciken Kanal İstanbul'u da açacağız ve ihalesini yapıyoruz. Bitmedi yeni bir adım, 2018 dünyanın bir numaralı havalimanının ilk etabının açılışını yapacağız. İlk etap 90 milyon yolcu kapasiteli olacak. Tamamı bitiğinde 150 milyon kapasiteli bir havalimanına sahip olacağız. Zaten buna tahammül edemiyorlar ve çatlıyor, patlıyorlar. Niye kıskanıyorsunuz çalışın sizin de olsun. Biz çalışıyoruz oluyor. İnşallah eğitim sisteminde, sağlık sisteminde muasır ülkelerin üstüne çıkacağız. Ankara'mızda, Bilkent'te dünyada örnek bir hastane yapılıyor, Etlik'te aynı şekilde. Şuanda bunların inşaatları hızla devam ediyor bitmek üzere. Bu sadece ülkemize hitap etmeyecek, aynı zamanda bölgeye de hitap edecek. Bu millete bu yakışır da onun için" açıklamalarında bulundu.

İHA


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.