Son Dakika

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Ordu milletvekilleri ve Ankara'daki Ordulu bürokratlarla bir araya geldiği yemekte yaptığı konuşmada, Ordulu hemşehrileriyle buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Kurtulmuş, Anadolu topraklarının yurt olarak edinilmesinden bu yana pek çok ihanet gördüğünü, ancak 15 Temmuz ihanetinin, Türkiye topraklarının gördüğü, Anadolu ve Rumeli topraklarının gördüğü en büyük ihanet hareketi olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, 15 Temmuz ihanetinin, milletin bütününe karşı yapıldığını, Türkiye'yi rotasından saptırmak isteyen, önceki darbelerle kıyaslandığında, sadece darbe yapıp yönetimi değiştirmek değil, Türkiye'yi bir iç savaşa ve ardından da yabancı işgale hazırlamak hedefiyle atılmış bir adım olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde milletin sokaklara çıktığını, cesaret ve kararlılıkla bu saldırıyı bertaraf ettiğini dile getiren Kurtulmuş, aynı şekilde TBMM ve siyaset kurumunun bütünüyle Türkiye'de çok ciddi bir demokrasi sınavı verdiğini vurguladı.

"KIYAMETE KADAR DEVAM EDECEK"

Kurtulmuş, medyanın da ilk andan itibaren görülmemiş bir şekilde dayanışma içinde bu sınavı başarıyla verdiğini kaydetti.

Kurtulmuş, "Unutulmayacak ve unutturulmayacaktır. Hem şehitlerin ve gazilerin hatıraları canlı tutulacak hem de 15 Temmuz'da ortaya konulan o ruh, canlı bir şekilde inşallah tarih boyunca yaşayacaktır. Bundan sonra 15 Temmuz, Türkiye'de 'Milli Birlik ve Demokrasi Günü' olarak, resmi tatil olacak, inşallah bu kıyamete kadar devam edecek." diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye tarihine geçen bir başka günün de 7 Ağustos olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"7 Ağustos da 15 Temmuz kadar önemlidir. Uluslararası toplantılarda o 7 Ağustos mitingindeki muhteşem kalabalığı gösterdiğimizde orada bütün siyasi parti liderlerinin gelip konuşma yapmasını, Genelkurmay başkanının konuşma yapmasını, partiler üstü bir şekilde Türkiye'de o gün, bir meydanda 5 milyon insan İstanbul'da, aynı anda Türkiye'nin diğer illerinde yapılan mitinglerde de 10 milyon insanın sahaya çıkmış olması, herhalde dünyada hiçbir demokrasinin görmediği büyük bir demokrasi savunusudur, demokrasi mücadelesidir. Dolayısıyla 15 Temmuz ve 7 Ağustos, Türkiye siyasi tarihinin önemli iki dönüm noktası olarak şimdiden tarihe geçmiştir."

Bundan sonra bu mücadelenin sürdürülmesinin önemli olduğuna vurgu yapan Kurtulmuş, "Bu büyük ihaneti yapanlar bunun bedelini ödeyecekler. Yufka yüreklilikle milli savunma yapılamaz. Bu işe, bu örgütün içine kim, nerede, ne şekilde bir türlü girmişse bunlarla bir türlü irtibatı olmuş, bu darbe teşebbüsünün yanında, kenarında, arkasında, sağında, solunda durmuşsa bunun hesabını ödeyecektir. Bunu yaparken de adaletsiz davranmamak için üzerimize düşeni yapıyoruz." ifadesini kullandı.

"BUNA KARŞI DİKKATLİ OLUNMASINI İSTİRHAM EDİYORUM"

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Şöyle bir hava oluşturulmaya çalışılıyor. 15 Temmuz hiç olmamış gibi, böylesine büyük bir ihanet hiç olmamış gibi, bu ihanetin arkasında on binlerce insan yokmuş gibi... Evet, TBMM için uçağı kaldırıp bombalayan adam bir kişi, ama o bir kişinin arkasında belki on binlerce insan var. İmkanı olsa o üniformaya ve silaha sahip olsa, o silahı halka karşı kullanacak FETÖ mensubu bir sürü insan geride var. Dolayısıyla sanki 15 Temmuz hiç yaşanmamış gibi bir FETÖ mağdurları sözünün ortaya çıkmış olmasını gerçekten bir algı operasyonu olarak görmemiz lazım. 115 bin kişiyle ilgili işlem yapılmış. Açığa alınmış, soruşturma yapılmış, bir türlü hakkında işlem yapılmış. Bunların içinde haksızlık yapılanlar yok mu? Mutlaka vardır. Rakamını vermeyim, ama küçük bir miktardır. Yüzde 1 bile belki değildir. Benim de sizlerin de tanıdığınız haksızlık yapılan insanlar olabilir. Bu haksızlık yapılanlar düzeltilir, ama haksızlık yapılan örneklerin hem de böyle kamuoyu önünde köpürtülerek gösterilmesi, hiç 15 Temmuz yokmuş gibi bir FETÖ mağdurları lafının çıkarılması, kasıtlı olarak çıkarılmış bir algı operasyonunun sözüdür. Buna karşı dikkatli olunmasını istirham ederim."

Numan Kurtulmuş, bundan sonra Türkiye'nin kendi içine giren bu mikrobu kamudan temizleyeceğini belirterek, "Devletin bu örgütten arındırılması temin edilecek. Bunun için bu mücadele devam edecek." dedi.

Türkiye'nin ikinci olarak üzerinde yoğunlaşması gereken hususun, bundan sonra bir daha bu tür örgütlerin devleti ele geçirmeyi aklının ucundan dahi geçiremeyeceği tedbirleri ele almak, reformları ortaya koymak olduğunu aktaran Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Bunun yolu da Türkiye'nin demokratikleşmesinin daha ileriye götürülmesinden geçiyor. Türkiye'de sivil, asker ilişkilerinin çok daha güzel bir şekilde düzenlenmesinden geçiyor. Türkiye’de anayasa reformu başta olmak üzere, yıllardır konuştuğumuz ve bir kısmı maalesef yarım kalmış olan reformların tamamlanmasından geçiyor. Türkiye’de ciddi bir şekilde kamu reformunun, adalet, eğitim reformunun yapılmasından geçiyor. Türkiye'nin demokratikleşmesini sağlayacak adımların hızla ve kararlılıkla atılması önümüzdeki önemli meselelerden birisidir. Bunu inşallah hep beraber gerçekleştireceğiz. Bu, Türkiye’nin yapması gereken üzerindeki büyük tarihi bir sorumluluktur. Bunu yapmamış olursak, buralarda eksiklikler olursa, 15 Temmuz şehitlerinin ortaya koyduğu mücadelenin gereğini yapmamış oluruz. 7 Ağustos’ta ortaya konulan o dayanışma ruhunun da gereğini yerine getirmemiş oluruz. Bunun için siyasetin bir uzlaşı dili, rekabet dili içinde, birbirine hakaret etmeden, yok etmeye kalkmadan, siyaset kurumunun da kendisine çeki düzen vererek yolumuza Allah’ın izniyle devam edeceğiz. Ümit ediyorum ki bu yasama döneminde de çok önemli adımlar atılacaktır. Başta yeni anayasa ve iç tüzük değişiklikleri olmak üzere."

"BU OHAL VATANDAŞA DEĞİL"

Türkiye Cumhuriyeti devletinin 2023 hedefleri bulunduğunu, bunların sadece AK Parti'nin, iktidar partisinin hedefleri değil, artık devletin hedefleri olduğunu belirten Kurtulmuş, "Çevremizdeki bütün gelişmeler gösteriyor ki Türkiye, daha güçlü olmak mecburiyetindedir. Ekonomik, siyasi bakımdan daha güçlü olmak mecburiyetindedir. Bu anlamda hem çevresindeki sorunları çözecek, dış politikada yeni değişen koşullar karşısında yeni perspektifler geliştirecek bir iradeyi ortaya koyuyoruz, diğer taraftan da Türkiye’nin ekonomik ve daha güçlü olmasını sağlayacak adımları atmaya gayret ediyoruz. Bu çerçevede Türkiye 2023 hedeflerini gerçekleştirecek, bu çalışmalarını süratle sürdürecektir." dedi.

Kurtulmuş, Türkiye’nin bir olağanüstü halden geçtiğini dile getirerek, "Bu OHAL, vatandaşa ve özelikle iş dünyasına yansıyan bir OHAL değildir, olmamalıdır, olmayacaktır. Bu devlete karşı bir OHAL’dir. Devletin bu örgütlerden, yanlışlıklardan arındırılması sürecidir. Bu anlamda da işlerimizin gerçekten bir an evvel normalleşmesini sağlayacak adımları da atmaya gayret ediyoruz." diye konuştu.

Orduluların bürokraside etkili yerlerde olmasının Ordu ilinin geleceği bakımından önemli olduğunu söyleyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Biz ordu milletvekilleri olarak, Ordulu milletvekili arkadaşlarımız olarak, sizler de Ordulu bürokratlar olarak, zihnimizin bir tarafında ülkeyle ilgili genel çalışmalar hepimizin gündemini meşgul edeceği gibi bir taraftan da sorumluluk alanımız olan Ordu'da da en üst düzeyde çalışmalara gayret edeceğiz. Elimizdeki bu imkanları memleketimizdeki insanların da hayrına tahsis edecek şekilde iş birliği içinde dayanışma içinde olacağız. Bu anlamda milletvekili arkadaşlarımız, Ordu’da ilgili oldukları ilçelerin bundan sonraki süreçte daha ileriye gitmesi için gayret sarf edecekler. Bizler Ordu’nun daha ileriye gitmesi için ulaşımdan eğitime, sağlıktan turizme, ekonomiye kadar atılacak adımların atılması için gayret sarf edeceğiz. Üzerimize düşen sorumlulukları yerine getireceğiz."

AA


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.