ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İzmir'de altı yıl önce, üniversite öğrencisi E.E. adlı genç kıza tecavüz etmekle suçlanan Ali Y. ve Gökhan M.'ye yerel mahkeme tarafından verilen 14'er yıl 2'şer ay hapis cezası kararı Yargıtay tarafından bozuldu. Bozma kararının ardından, yeniden görülmeye başlanan davanın duruşması, karar verilmek üzere ertelendi. Duruşma sonrası basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri ile sanıkların yakınları tartıştı.

Eğitim masraflarını karşılamak için Alsancak'ta bir barda çalışan üniversitesi öğrencisi 29 yaşındaki E.E., Hocazade Camisi karşısındaki otobüs duraklarında zaman zaman karşılaştığı İ.O.D. ile otobüs beklediği sırada, gidecekleri yere bırakma bahanesiyle önlerinde duran 2 kişinin araçlarına bindi. Bu kişiler, yola çıktıktan kısa süre sonra, gençlerden İ.O.D.'yi tartaklayarak araçtan indirdi. Aynı anda inmeye çalışan E.E.'yi zorla kamyonette tutan 2 kişi, 21 Kasım 2010 tarihinde Kuzey Çevre Yolu Bornova geçişindeki viyadüklerin altında durdu. Burada E.E.'yi dövüp tecavüz eden iki saldırgan, yaşadıklarını polise anlatmaması için tehdit ederek metro istasyonunda bıraktı. Yarı baygın halde vatandaşlarca bulunan E.E.'nin anlattıkları ve araca ait plaka bilgisinden yola çıkan ekipler, tecavüz zanlıları 36 yaşındaki Ali Y. ile 29 yaşındaki Gökhan M.'yi yakaladı. E.E. ile para karşılığında birlikte olmak için anlaştıklarını ileri süren iki sanık, hastaneden tecavüz bulgularının yer aldığı raporunun alınması ve işlemlerin tamamlanmasının ardından, tutuklandı.

MAHKEME TAHLİYE ETTİ

İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dört yıl önce yapılan son duruşmada, mahkeme heyeti her iki sanığı 'Nitelikli cinsel saldırı' suçundan 9 yıl 2'şer ay, 'Cebir ve tehditle hürriyetini kısıtlama' suçundan da 5'er yıl olmak üzere toplam 14 yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti gerekçeli kararın sonra yazılacağını belirtilip, tutuklu kaldıkları süreyi ve temyiz aşamasının uzun sürebileceğini göz önüne alarak sanıkları tahliye etti.

İstanbul Adli Tıp Kurumu 6'ıncı İhtisas Dairesi'nden mahkemeye gönderilen, E.E'nin olaydan dolayı 'travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon' denilen psikiyatrik bozukluğu olduğunu belirten rapor da dosyaya girdi. Cezayı çok bulan sanık avukatları ile verilen cezayı az bulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile E.E.'nin avukatı, kararın temyizi için Yargıtay'a başvurdu.

KARAR, OY ÇOKLUĞUYLA BOZULDU

Dört yıl sonra dosyayı ele alan Yargıtay 14'üncü Ceza Dairesi, sanıklara 'Cebir ve tehditle hürriyetini kısıtlama' suçundan verilen 5'er yıl hapis cezasını onadı. 'Nitelikli cinsel saldırı' suçu konusunda ise, dosya kapsamına göre aralarında fikir ve eylem birliği bulunan sanıkların olay mahalline götürüp cebir ve tehdit kullanmak suretiyle direncini kırdıkları E.E.'ye karşı aynı mekanda birbirini takiben cinsel saldırı eylemlerini gerçekleştirdiklerini vurguladı. Gerçekleştirilen eylemde suçun işleniş biçimi, meydana gelen tehlikenin ağırlığı ile sanıkların kasta dayalı kusurlarının yoğunluğunun da dikkate alınması gerektiği belirtildi. Mağdurenin ruh salığının bozulması nedeniyle, belirlenecek cezanın üst sınırının 20 yıl olduğuna dikkat çekildi. Yerel mahkemenin verdiği karar, oy çokluğu ile bozuldu.

Yargıtay'ın bozma kararının ardından İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tekrar görülmeye başlayan davanın duruşmasına, cezanın onanan kısmından dolayı cezaevinde bulunan Gökhan M. ile avukatı Naz Aknur, sanık Ali Y.'nin avukatı Gökhan Pekcan, E.E., avukatlarından Neslihan Leblebici ve Cansu Dereli, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Birsel Kurt ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu yetkilisi Funda Özdemir katıldı. Mahkeme Başkanı Hakim Alparslan Demir, hakkında yakalama kararı bulunan sanık Ali Y.'nin, başka suçtan İzmir Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda bulunduğunun anlaşıldığını belirtti. Hakim Demir, E.E.'nin avukatının celse arasında verdiği dilekçesinde, müvekillinin yeniden dinlenmesinden vazgeçilmesine karar verilmesini veya haricen dinlenmesini talep ettiğini belirtti. Sanık Gökhan M. hakkında yazılan müzekkereye cevap geldiğini, cezasının onanan kısmıyla ilgili koşullu salıverilme tarihinin 14 Şubat 2018 olduğunun bildirildiğini söyledi. Mahkeme heyeti, başka suçtan tutuklu bulunan Ali Y.'nin, bir sonraki duruşmaya getirilmesi için cezaevine yazı yazılmasına, Yargıtay karararının bir örneğinin kendisine verilmesine, E.E.'nin yeniden dinlenmesinden vazgeçilmesine karar verip, duruşmayı, karar verilmek üzere 31 Ekim'e erteledi.

DURUŞMA SONRASI AÇIKLAMA

Duruşma sonrası basın açıklaması yapan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi Funda Özdemir, "Yargıtay'ın bozma kararına uyulsun. Sanıklar hakkında iyi hal indirimi uygulanmasın. Nerede olursa olsun biz davaları takip ediyoruz. Bu davanın mağduru olan kardeşimizin davasını da uzun zamandır takip ediyoruz. Mahkeme inşallah bozma kararına uyar. Altı yıldır dava sürüyor. Kadına cinsel saldırılar günden güne artıyor. Şort giydi diye bir kadının suratına tekme atıldı. Sanık ilk önce serbest kaldı, ardından kamuoyunun baskısıyla tutuklandı. Kadının giydiği kıyafet, özgürlüğünü gösterir. Bir şort giydi diye tekmemi atmak lazım? Bu tür saldırıların önlenemsi için cezalar artırılmalı" dedi.

TARTIŞMA YAŞANDI

Kadın Cinayetleririni Durduracağız Platformu'nun basın açıklamasını baştan sona kadar izleyen sanıkların yakınları, açıklamayı yapan gruba tepki gösterdi. İki taraf bir birbirleriyle sözlü tartışmaya girdi. Sanıkların yakınları "Altı yıldır bu dava bitmiyor. Çıkmışsısınız meydana bağırıp duruyorsunuz. Barda çalışan bir kişiyi neden savunuyorsunuz? Başka savunacak kişiyi bulamadınızmı" dedi. Araya giren polis, iki tarafı da birbirlerine yaklaşmalarına izin vermeden, açıklamanın yapıldığı yerden uzaklaştırdı.

DHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000