25 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, olağanüstü halin uzatılmasına ilişkin tezkerenin Meclis Başkanlığına sunulmasına yönelik, "Salı günü eğer olağanüstü başka bir gündem olmazsa, Meclisimizdeki diğer partilerimizin de oluruyla olağanüstü halin görüşülmesi ve uzatılması sürecini başlatmış oluruz." dedi.

Turan, AK Parti Genel Merkezinde gerçekleştirilen, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesi girişte gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Olağanüstü halin uzatılmasına ilişkin bir soru üzerine Turan, "Bakanlar Kurulumuz olağanüstü halin 3 ay daha uzatılmasını uygun gördü. Bununla ilgili pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında karar aldılar. Ancak bugün de Bakanlar Kurulu tezkeresi Meclisimize gelmiş oldu. Bakanlar Kurulu tezkeresinin Meclise gelmesinden sonraki süreci Meclis Başkanımız takip edecek, yönetecek. Tahmin ediyorum, kendi kanaatimi aktarıyorum, salı günü, Meclisin takvimi buna müsait, salı günü eğer olağanüstü başka bir gündem olmazsa, Meclisimizdeki diğer partilerimizin de oluruyla beraber olağanüstü halin görüşülmesi ve uzatılması sürecini başlatmış oluruz." diye konuştu.

Olağanüstü halin milletin gündeminde olmadığını belirten Turan, "Üç ay önce ilk olağanüstü hal ilan edildiğinde sanki 'millet geceleyin dışarı çıkamayacak, akşamları dışarı çıkamayacak, çok büyük sıkıntılar yaşayacakmışız' gibi özellikle bazı muhalefet partilerinin tavrı oldu. Ancak şu 3 ayda gördük ki olağanüstü hal, vatandaşın günlük yaşamıyla ilgili değil. Olağanüstü halin sadece teröristle ilgili, PKK ve FETÖ ile ilgili bir mücadele olduğunu, buna ilişkin daha hızlı karar almanın gerekliliğinden kaynaklandığını tüm kamuoyu görmüş oldu. O yüzden ben ısrarla söylüyorum, olağanüstü halin uzaması veya uzamaması vatandaşlarımızın yaşantısıyla, vatandaşımızın güvenliğiyle ilgili mesele değil, FETÖ ve PKK ile benzer örgütlerle ilgili bir çalışmadır. O yüzden bir olağanüstü halin tam zamanı olduğu kanaatindeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

" OHAL'İN TAM ZAMANI"

Amerika'da kasırga yaşanmasının ardından olağanüstü hal ilan edildiğini hatırlatan Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hemen ardından Macaristan bölgesinde ise göçmenler az sayıda da olsa geldiğinde olağanüstü hal ilan edildi. Daha ötesinde Fransa'da, bir bomba patladı ve olağanüstü hal ilan edildi. Bizim Meclisimiz bombalanmış, 250'ye yakın şehidimiz olmuş, 2 bine yakın gazimiz olmuş, büyük bir sıkıntı yaşamışız, işgalin yanından dönmüşüz, uçurumun yanından dönmüşüz, olağanüstü hali bugün ilan etmeyeceğiz de ne zaman ilan edeceğiz. Anayasada biliyorsunuz olağanüstü hal diye bir sistem var. Bu sistemi biz bulmadık. Anayasa koyucu zamanında şu sıkıntılar olursa olağanüstü hal olur demiş. O sıkıntılar tam da bugün yaşadığımız sıkıntılar. Devletin birliğine, milli egemenliğin kendisine bir anlamda işgal kuvvetlerine adım atılmış. O yüzden bir daha söylüyorum, olağanüstü halin tam zamanıdır."

Hükümet tarafından uzatılması talebinin yerinde olduğunu belirten Turan, "Biz de inşallah AK Parti Grubu olarak firesiz destek olmakla ilgili tüm hazırlığımızı yapıyoruz. MHP'nin de bu konuda eksiksiz destek olduğunu biliyoruz, fakat CHP'nin içerisinde sağduyulu, soğuk akılla meseleye bakan birçok vekilimizin de devletin birliği adına, bayrağımızın geleceği adına, milli egemenliğin kendisi adına olağanüstü halde AK Parti'nin yanında olacağını ümit ediyorum." diye konuştu.

"KHK'LARIN DÜZENLENMESİ..."

Kanun Hükmünde Kararnamelerle ilgili bir komisyon kurulmasının gündemde olduğu hatırlatılarak, "Muhalefete bir teklif gitti mi, nasıl bir çalışma takvimi olacak?" sorusuna Turan, şu yanıtı verdi:

"Başından beri Sayın Genel Başkanımız, Başbakanımız biliyorsunuz KHK'larla ilgili niyetimizin terörle mücadele olduğunu ifade ediyor ve sık sık muhalefet liderleriyle görüşerek de bu KHK'ların düzenlenmesinde bir hata varsa revize edileceğini ifade ediyor. Bu yüzden iyi niyetli yaklaşımımızın, yani terörle çok net mücadele yaparken kısmi de olsa hata varsa bunun düzeltilmesi talebinin her zaman için gündemde olabileceğini ifade ediyorlar. Sayın Başbakanımızın, muhalefet liderleriyle görüşmesinden yola çıkarak söylüyorum, KHK'larda hata varsa, ki az sayıda olabilir, bunun düzeltileceğini ümit ediyoruz." karşılığını verdi.

"KEŞKE BÖYLE OLMASAYDI"

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el-Alevi'nin, dün Irak Meclisinin aldığı ve Türkiye'ye ağır suçlamalarda bulunan karar nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı hatırlatılarak, "Siz bu gerilimi nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Turan, şunları kaydetti:

"Irak'ın son yıllarda yaşadığı, hepimiz açısından biliyorsunuz vahim tablo, üzüldüğümüz tablo. Irak'ın toprak bütünlüğü açısından meseleye baktığımızda büyük bir üzüntü duyduğumuzu ifade edebiliriz, içinde bulunduğu politik ve siyasi sonuçlar itibarıyla. Keşke böyle olmasaydı. Fakat biz terörle kavga ederken, terörle mücadele ederken, terörün yatağı nerede varsa, hedefimiz neresiyse bununla ilgili yasal zemini, uluslararası hukuktan kaynaklı haklarımızı kollayarak çok net ve kararlı bir şekilde yapmak istiyoruz. Birkaç gün önce HDP hariç tüm partilerin, CHP, MHP, AK Parti, üçünün de ittifakıyla Suriye ve Irak tezkeremiz geçti. Bu, bizim açımızdan bir terör meselesidir. Bir milli egemenlik meselesidir. Terör nereden geliyorsa gelsin, güvenlik güçlerimizin bu konuda en üst seviyede tedbirleri alması bizim görevimiz, yasal zemin bizim görevimiz. Irak tezkeresi, Suriye tezkeresi artık geçmiştir, bu konu geride kalmıştır. Musul işgal edilirken bir tek kurşun atmayan insanların, kendi egemenliğine sahip çıkmakta sıkıntı yaşayan insanların bizim tezkeremize söz söyleme hakları ve hadleri yok diye düşünüyorum."

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000