ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Fethullahçı Terör Örgütü’nün ( FETÖ) yargı yapılanmasına ilişkin Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yürüttüğü araştırmada önemli bir tespite ulaşıldı. 3 bin 456 hâkim ve savcının meslekten ihraç edildiği yargı teşkilatında ‘kripto’ FETÖ’cülerin belirlenmesine yönelik çalışmalar sürüyor. HSYK koordinesinde güvenlik güçleri, örgüt mensuplarının hâkimlik sınavlarına hazırlandığı evlerin ve bu evlerde kalan örgüt mensubu hâkim-savcıların deşifre edilmesine yönelik özel bir çalışma yürütüyor. Bu konuda FETÖ soruşturmalarında tutuklanan ve itiraflarda bulunan yargı mensuplarının beyanları üzerinden gidiliyor.

‘İHRAÇ SAYISI 500’E KADAR ÇIKABİLİR’

Detaylı inceleme yapan polis, söz konusu evlere cep telefonlarının sokulmadığını ya da telefonun kart ve bataryasının çıkarılarak girildiğini belirledi. İtiraflardan hareketle hücre evlerinde iletişimin sabit hatlardan sağlandığını tespit eden ekipler, görüşmeleri mercek altına aldı. Evlerde bulunan sabit telefonlarla sınırlı sayıda yapılan görüşmeler tek tek incelendi. Bu yolla örgüt evlerinde kalan FETÖ mensubu hâkim ve savcılar ortaya çıkarıldı. Bu yöntemle şu ana kadar 25 ismin belirlendiği ve meslekten ihraç edilen hâkim ve savcılar arasında oldukları anlaşıldı. Yargı kaynakları, araştırmaların derinleştirilmesiyle bu sayının 500’e kadar çıkabileceğini vurguladı.

HÂKİM O EVLERİ ANLATMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ soruşturmasında tutuklanan bir hâkim, FETÖ’nün yargı evlerine ilişkin şunları söylemişti: “Hukuk fakültesini 2007 yılında kazandım. Fakülte bittikten sonra ismini bilmediğim bir kişi beni telefonla aradı. Ankara’ya gelmemi, burada sınavlara hazırlanma imkânı olduğunu söyledi. Ankara’da farklı biri beni karşılayarak, bir apartman dairesine götürdü. Orada benimle birlikte 6 kişi vardı. Herkes hâkimlik ve savcılık sınavına hazırlanıyordu. Buraya ‘Ders çalışma evi’ diyorlardı. Evin masraflarını Cemaat karşılıyordu. Burada yoğun bir şekilde ders çalışılıyordu. Evden dışarı çıkmak yasaktı. 2011’de idari yargı hâkim adaylığı sınavını kazandım, sözlü sınavı da geçtim. Sonra staj evlerinde üç kişi ile kaldım.”

FEVZİ ÇAKIR / GAZETE HABERTÜRK

  • fetö
  • hâkim ve savcılar
  • Işık evleri

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000