07 ARALIK 2016
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Saat 11.18'de İstanbul'dan da hissedilen bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünün 5.0 olduğunu açıklarken, AFAD şiddetin 4.8 olduğunu bildirdi.  Karadeniz açıklarında meydana gelen deprem yerin 11.4 km derininde gerçekleşti.

"İLK BİLGİLERE GÖRE CAN VE MAL KAYBI YOK"

Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Karadeniz'deki 4,8 büyüklüğünde depreme ilişkin, "İlk aldığımız bilgiye göre şu dakika itibarıyla herhangi bir can ve mal kaybı yok." dedi. Vali Yardımcısı Balaban, yaptığı açıklamada, depremle ilgili şu anda araştırmaların yapıldığını belirtti.

"İlk aldığımız bilgiye göre şu dakika itibarıyla herhangi bir can ve mal kaybı yok." diyen Balaban, hatta Kandıra'daki vatandaşların hissetmediklerini söylediklerini bildirdi."HERHANGİ BİR HASAR BOYUTU YOK"

AFAD Kocaeli İl Müdürü Salim Tekoğul da depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ifade ederek, "Kıyı emniyetinden ve gerekli yerlerden ilk bilgileri aldık. 102 kilometre açıkta yani Karadeniz'de, 25 kilometre derinlikte 4,8 büyüklüğünde bir deprem ama sadece bir sallantı hissi olmuş Kefken'de, herhangi bir hasar boyutu yok hadisenin. Yine de arkadaşlarımız kontrol amaçlı gidiyorlar. Aldığımız bilgiler bu yönde." ifadesini kullandı.

KUZEY ANADOLU FAY HATTINI TETİKLER Mİ?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Pınar, Karadeniz'de meydana gelen depremin, İstanbul ve civarı ile Karadeniz'e yakın yerlerde hissedildiğini belirterek, "Bu gibi depremlerin, oldukça uzak olması sebebiyle Kuzey Anadolu Fayı üzerinde herhangi bir tetikleme etkisi olmayacağını söyleyebiliriz." dedi.

Pınar, yaptığı açıklamada, Karadeniz'de zaman zaman bu tip büyüklükte depremlerin meydana gelebildiğini ancak bunların sıklığının çok az olduğunu kaydetti.

"NADİR MEYDANA GELEN DEPREMLER"

Karadeniz depremlerinin Anadolu'da meydana gelenlerle karşılaştırılması durumunda "nadir meydana gelen depremler" şeklinde tanımlanabileceğini vurgulayan Pınar, bu depremlerin bazen 6 büyüklüğüne de erişebildiğini ifade etti.

Zonguldak-Bartın açıklarında 1968 yılında gerçekleşen 6,5 büyüklüğündeki depremi hatırlatan Pınar, bu şiddetteki depremlerin bölgede çok sık yaşanmadığını yineledi.

Bugün meydana gelen depremin sahil şeridine çok uzakta olduğuna dikkati çeken Pınar, "Deprem İstanbul ve civarı ile Karadeniz'e yakın yerlerde hissedildi. Bu gibi depremlerin, oldukça uzak olması sebebiyle Kuzey Anadolu Fayı üzerinde herhangi bir tetikleme etkisi olmayacağını söyleyebiliriz." diye konuştu.

HABERTURK.COM - AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 15 Ekim 2016 Cumartesi 12:23
  Korkutuyor.Allah korusun..
 • Misafir 15 Ekim 2016 Cumartesi 12:18
  hani en sağlam yerler karadeniz kıyıları idi..? ünlü proflarımıza duyurulur
 • Misafir 15 Ekim 2016 Cumartesi 11:58
  Bende hissettim ama emin olamadim deprem olduguna.
 • Misafir 15 Ekim 2016 Cumartesi 11:54
  kuzey anadolu fay hattı sıkışıyor haberiniz olsun.sanki 100 şiddetinde.
 • Misafir 15 Ekim 2016 Cumartesi 11:32
  bizim ege de hergün oluyor gören de ist yıkıldı sanacak
 • Misafir 15 Ekim 2016 Cumartesi 11:28
  baya sallandı istanbul hadımköy
 • Misafir 15 Ekim 2016 Cumartesi 11:26
  Geçmiş olsun
Kalan karakter : 300