Son Dakika

Eski Emniyet Genel Müdürü ve Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Ankara Valisi olan Mehmet Kılıçlar, "Göreve başlarken FETÖ'cü il müdürü sayısı belki 65'ti, benim zamanımda 75'e çıktı ama bunların atamasını ben yapmadım. Ben sadece uyardım, benim uyarılarım dikkate alınmadı." görüşünü savundu.

AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek başkanlığında toplanan, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Merkez Valisi Kılıçlar'ı dinledi.

Darbe gecesi yaşadıklarını ve yaptığı telefon görüşmelerini dakika vererek anlatan Kılıçlar, o geceye ilişkin ilk haberleri İl Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan'dan aldığını, 22.09'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koruma müdürünü aradığını, Erdoğan ile görüşme talep ettiğini belirtti. "Erdoğan'ın çok yoğun olduğu ancak yanında bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile görüşebileceği" bilgisinin kendisine iletilmesi üzerine Bakan Albayrak ile görüştüğünü söyleyen Kılıçlar, Başbakan Binali Yıldırım'ı da aradığını ifade etti.

İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı da Erdoğan'ın ardından aradığını, ancak uçakta olduğu için ulaşamadığını dile getiren Kılıçlar, Ala'nın uçaktan indikten sonra kendisiyle temas kurduğunu ve gece boyunca sık sık görüştüklerini kaydetti. Kılıçlar, iş makinaları ile kritik noktalarda yolların kapatılmasını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile koordine ettiklerini aktardı.

Kılıçlar, kısa konuşmasının ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

"ADİL ÖKSÜZ İLE İLGİLİ TALİMAT VERDİM"
Adil Öksüz'ün serbest bırakıldığını ertesi gün duyduğunu ve garip bulduğunu söyleyen Kılıçlar, "Sivil bir şahsın 'Ben oralarda arsa arıyordum' gerekçesiyle serbest bırakılması gerçekten çok saçma. Ben emniyete ve jandarmaya bunun önemli olduğunu söyledim, takip edilmesi talimatını verdim." dedi.

Adil Öksüz'ün 100'ün üzerinde kez yurtdışına çıkmasının bu seyahatlerinin çoğunun ABD'ye olmasının devlet tarafından takip edilmediğini ifade eden Kılıçlar, "Bırakılması idari ve adli açıdan büyük bir eksiklik. Bunu kabul ediyorum. Kilit bir kişi olduğunu sonradan fark ettik." ifadesini kullandı.

Kılıçlar, geçmiş görev yaptığı dönemlerde FETÖ ile ilgili duyumlar alıp almadığı yönündeki sorular üzerine, "Ben 1984 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdim, o dönemde bile bildiğimiz arkadaşlar vardı. İçe kapanık tiplerdi. Sonraki valilik ve emniyet genel müdürlüğü dönemimde bunları sürekli duyuyorduk ama 17-25 Aralık'ı yapabileceklerini hele hele 15 Temmuz'u yapabileceklerini aklımız almıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Emniyet içindeki FETÖ'cülerin terör örgütü PKK ile mücadeleyi de akamete uğrattığını düşünüyor musunuz?" sorusuna ise Kılıçlar, "Evet. Son dönemde geriye doğru bakınca daha başarılı olabileceğimizi, oradaki mücadelenin bile kendileri açısından kullanıldığını gördüm." karşılığını verdi.

17-25 Aralık'tan sonra İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın destek ve talimatı ile Emniyet içindeki FETÖ'cülere yönelik ciddi bir temizlik yapıldığını anlatan Kılıçlar, bunun 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasında da etkili olduğunu vurguladı.

"UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMADI"
Kılıçlar, 2011 ve 2012 yıllında terörle mücadeleyi yoğunlaştırdıklarını, 2013 yılında da 3-4 ay Gezi olaylarıyla mücadele ettiklerini anlatarak, kendisinin etrafındaki yapının da ne olduğunu bildiğini ancak tek başına mücadele edebilecek konumda olmadığını kaydetti. Yapılanmaya ilişkin ilgilileri uyardığını dile getiren Kılıçlar, şu açıklamada bulundu:

"Göreve başlarken FETÖ'cü il müdürü sayısı belki 65'ti, benim zamanımda 75'e çıktı ama bunların atamasını ben yapmadım. Ben sadece uyardım, benim uyarılarım dikkate alınmadı. O zamanki bakanımız İdris Naim Şahin, şu anda içeride olan Ahmet Pek, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı, bununla önceden tanışıklığı olan bir bakanımız. Çoğu işleri beni baypas ederek, onlar görüşerek bu atamalarla ilgili konuları hallettiklerini düşünüyorum. Çünkü sayın bakandan bazen bize liste gelirdi, 'Şu şuraya, şu şuraya, bunlar buraya atanacak, Mehmet bunları yaz getir' derdi. 'Efendim şu olmaz, bunun şöyle bir şeyi var' dediysek de neticede karar siyasi iradenin. Benim orada 4-5 tane daire başkanı ve il emniyet müdürünün atamasına vesile olduğum olmuştur, onların da hepsi 17-25 Aralık sonrasında görev yapmaya devam ettiler."

Ankara Valiliğinden görevden alınma nedenine ilişkin soruya Kılıçlar, bu konuda bir gerekçe aramadığını söyledi. Gerek 17-25 Aralık'ta gerekse darbe gecesinde elinden geleni yaptığını ifade eden Kılıçlar, "Bu süreçle ilgili bir görevden alma olmadığını düşünüyorum. Nöbet değişimi olarak değerlendiriyorum." yanıtını verdi.

TSK İÇİNDEKİ FETÖ YAPILANMASI
Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerindeki FETÖ yapılanmasına ilişkin bir istihbarat çalışması yapıp yapmadığına ilişkin soruyu ise Kılıçlar, 17-25 Aralık'tan sonra FETÖ'ye yönelik ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

2014 Yüksek Askeri Şurası öncesi İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın talimatıyla jandarmadaki alanında terfi edecekler ya da etmeyecekler konusunda çalışma yaptıklarını anlatan Kılıçlar, şu açıklamada bulundu:

"Dönemin İçişleri Müsteşarı Seyfullah Hacımüftüoğlu ile tüm birimlerden bilgi aldık ve 15 kişilik bir listemiz oluştu. Bu listede 'Şunlar şunlar FETÖ'cüdür, general olmaması gerekir, şunlar da FETÖ'cü değildir, bunlar yükselebilir' gibi jandarma ile ilgili bölümü sayın bakana arzettik. Sayın bakan da genelkurmay ile görüştü ve bize de Genelkurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler'e giderek, bu çalışmayı arzetmemizi söyledi, biz de İçişleri Müsteşarı ile Genelkurmay İkinci Başkanı'na gittik, elimizdeki istihbaratı bilgileri verdik."

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun, "Genelkurmaylık istihbarat alanında çaresiz kaldığını görüyoruz" ifadesi üzerine Kılıçlar, "Ben sizin gibi düşünmüyorum, jandarma ile ilgili biz gerekli bilgilendirmeyi yaptık, atamalar yapıldıktan sonra gördük ki bizim 'terfi etmesin' dediklerimiz terfi etti, 'etsin' dediklerimiz de emekli edildi, bir çoğu. Yüzde 90'ı bizim dediğimizin tersi oldu." diye konuştu.

Erdoğdu da komisyonda dönemin Genelkurmay Başkanı, Emniyet Genel Müdürü ve MİT Müsteşarının birlikte dinlenmesini talep etti.

İSTİHBARATIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI
Kılıçlar, istihbaratın yeniden yapılandırılmasına ilişkin yapılan çalışmaları ise doğru bulduğunu söyleyerek, "Darbe üretmeyen sistem ile ilgili bana göre çok önemli adım Jandarma Teşkilatının sivilleştirilmesiydi, bu da yerine getirildi." dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Tanrıkulu'nun Gar, Merasim Sokak ve Kızılay'daki terör saldırılarını hatırlatması üzerine Kılıçlar, kendisinin döneminde terör olaylarına yönelik ciddi çalışmalar yaptıklarını, 3-4 eylemi de engellediklerini söyledi.

Ankara Valiliği döneminde kendisiyle çalışanlar arasında darbecilerin olmadığını sadece bir şoförün açığa alındığını dile getiren Kılıçlar, emniyet teşkilatının "imamı" diye nitelendirilen Kemalettin Özdemir ile ise hiç irtibatının olmadığını kaydetti.

Ankara'da FETÖ'ye ait okullarda askeri üniformalar bulunduğunu ancak bunların nedeni hakkında net bir sebebin ortaya çıkmadığını söyleyen Kılıçlar, cebinden kıl, tırnak çıkan emniyet personellerinin de akıl sağlığından şüphe ettiğini ifade etti.

Oslo görüşmelerinin ses kaydının basına sızdırılmasında FETÖ'nün etkisi olup olmadığı sorusuna ise Kılıçlar, "FETÖ üyelerinin de bölücü terör örgütünün de sızdırmış olabileceğini düşünüyorum" yanıtını verdi.

AA


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.