24 OCAK 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için verilen tutuklama kararı sonrası ABD'nin Ankara Büyükelçiği Twitter üzerinden açıklama yaptı.

ABD Büyükelçiliği'nin Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, ABD Dışişleri Bakanı'nın demokrasi ve insan haklarından sorumlu yardımcısı Tom Malinowski'nin İngilizce attığı tweet'in Türkçe tercümesi yer aldı.

ABD Büyükelçiliği'nin tweet'inde şöyle denildi:

"Türk hükümetinin HDP liderlerini ve diğer mv’leri tutuklayıp, internete erişimi engellemesi dost&müttefik olarak bizi derinden rahatsız etti. Demokrasilerin, seçilmiş MV'lere karşı yasal işlemde bulunurken, bu işlemi haklı çıkarma ve adalete güveni koruma üstün görevi var. Basın özgürlüğü ve internet erişimi sağlıklı demokrasi ve ekonomi için esastır. Türkiye’yi, bilgiye erişimi yeniden sağlamaya çağırıyorum."

FRANSA'DAN AÇIKLAMA

Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde HDP Eşbaşkanlarının ve milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin yayınlanan açıklamada "HDP milletvekillerinin tutuklanması ciddi kaygılara yol açmıştır" denildi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Fransa ve Türkiye ortak değerler ile bağlıdır. Özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne üye olan bir ülke olarak güçlü ilişkilere sahiptir. HDP milletvekillerinin tutuklanması ciddi kaygılara yol açmıştır. Fransa; Türkiye'yi, hukuk devletine ve çoğulcu demokrasi ile ifade ve basın özgürlüğü de dahil olmak üzere temel haklara saygı duymaya çağırıyor"

Fransa Dışişleri Bakanlığı açıklamasında Diyarbakır'da meydana gelen terör saldırısını da kınadı. "Terör mağdurlarının yakınlarına başsağlığı diliyoruz" denilen açıklamada terörle mücadelede Türkiye ile dayanışma içinde olduğu hatırlatıldı. (DHA)

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 05 Kasım 2016 Cumartesi 01:52
  Ne mutlu turkum diyene
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 22:47
  15 temmuz darbe girişimine sessiz kalan sözde çakma müttefik dostlarımız şimdi konu hdp olunca bize demokrasi dersiyi savunuyor
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 22:18
  bu batılı devletler yok mu demokrasi edebiyatıyla yıllardır ortadoğuyu sömürdü. ülkemizi size yedirtmeyeceğiz, öleceğiz, öleceğiz gerekirse vatan için bin kere öleceğiz.
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 22:11
  türkiye ve cezayir kardeşdir sonsuzlağa kadar
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 20:36
  Birileri rahatsız olmuş.aynen devam o zaman
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 20:31
  sizin gibi bir müttefikimiz daha olsa başımıza gelmeyen iş kalmayacak ,hala anlamadınız mı ayak oyunlarınız 5 para etmiyor yada ancak 5 para ediyor ,15 temmuzda hiç birinizden kınama duymadık doğru ya herkes köpeğine sahip çıkar
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 18:30
  Burası Türkiye bırakında devlet işini yapsın
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 18:26
  siz önce 11 eylüldeki insan haklarının hesabını verin saldırıyı bahane ederek yapmadığınız zulüm kalmadı işinize bakın haddinizi bilin bizim dostluğumuz nasıl kıymetli ise düşmanlığımızda okadar korku doludur
Kalan karakter : 300