ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Ankara'da dün yunus ekiplerince yakalanan "kozmik oda" soruşturmasının savcısı Mustafa Bilgili'nin işlemleri, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yargı ayağıyla ilgili operasyonların yürütüldüğü Ankara Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğünde sürüyor.

Kamuoyunda "kozmik oda" olarak bilinen, 2009'un Aralık ayında başlatılan soruşturma kapsamında Genelkurmay Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında 20 gün boyunca arama yaptıran eski savcı Bilgili, yakalandıktan sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne teslim edildi.

Bilgili, daha sonra FETÖ'nün yargı ayağıyla ilgili operasyonların yürütüldüğü Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğüne getirildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) meslekten ihraç ettiği, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından hakkında gözaltı kararı çıkarılan savcılar arasında yer alan Bilgili'nin, 3 aydır kardeşine ait kimliği kullanarak Ankara'da saklandığı, tanınmamak için kılık değiştirerek saç ve sakallarını uzattığı tespit edildi.

Bilgili'nin, emniyette kendisine yöneltilen "kozmik oda" soruşturmasıyla ilgili soruları yanıtsız bıraktığı öğrenildi.

"KOZMİK ODA"DA ARAMA YAPTIRMIŞTI

Kamuoyunda "kozmik oda" olarak anılan soruşturma, Aralık 2009'da dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a "suikast düzenleneceği" iddiası üzerine başlatılmıştı.

Soruşturmada, meslekten ihraç edilen savcı Mustafa Bilgili'nin talebiyle, bazı şüphelilerin görev yaptığı Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında yarım asırlık "devlet sırrı" niteliğindeki belgelerin bulunduğu 11 ve 16 numaralı odalarda dönemin Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Kadir Kayan arama yapmıştı.

Yıllarca eski savcı Bilgili'de kalan dosya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığındaki yeni iş dağılımının ardından görevlendirilen savcı tarafından, Mart 2015'te takipsizlik kararıyla sonuçlandırılmıştı. "Kozmik oda"da aramaya ilişkin işlemlerde imzası bulunan hakim ve savcılar hakkında soruşturma başlatan HSYK Başmüfettişliği de "kozmik oda" soruşturmasında görev yapan bazı polis, asker ve TÜBİTAK görevlilerinin usulsüz işlemler yaptıkları yönündeki delilleri, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bildirmişti.

Başsavcılık da bu kişiler hakkında "FETÖ üyesi olmak" ve "askeri casusluk" suçlarından soruşturma başlatmıştı.

AA

  • Mustafa Bilgili

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000