18 OCAK 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, AB’nin Türkiye’nin üyelik müzakerelerini askıya alması önerilerine karşı çıkarak, "Türkiye'nin Avrupa'yla bağlı kalmasına ihtiyacımız var." dedi.

Bakan Steinmeier, Türkiye'deki son gelişmeler ve hükümetin politikasıyla ilgili olarak Federal Meclis'te düzenlenen oturumda muhalefetin eleştirilerini yanıtladı.

Türkiye'nin bir terör tehdidi altında olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulayan Steinmeier, son dönemde yaşanan gelişmelerin kendilerini de endişeye sevk ettiğini belirtti. Steinmeier, Türkiye’yi bir yol ayrımında gördüklerini, kendilerinin Türkiye’nin Avrupa’ya yönelen bir yola girmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

"BİZ TÜRKİYE'NİN AVRUPA'YLA BAĞLI KALMASINDAN YANAYIZ"

Türkiye’deki son gelişmeleri ele almak üzere salı günü Ankara’yı ziyaret edeceğini açıklayan Alman Bakan, "Biz Türkiye'nin Avrupa'yla bağlı kalmasından yanayız. Türkiye'nin çevresindeki ihtilaflara ve krizlere baktığım zaman Dışişleri Bakanı olarak şunu da söylemem lazım. Türkiye'nin Avrupa'yla bağlı kalmasına ihtiyacımız var." diye konuştu.

Steinmeier, Avrupa ile yakın bağların, Türkiye’ye de büyük yararlar sağladığını ifade ederek, "Bu Türkiye'nin de çıkarına, ama karar sadece Türk hükümetine bağlı." dedi.

Demokrasi ve insan hakları konularında Türkiye’yi eleştiren bazı milletvekillerinin, Türkiye’nin AB üyelik müzakere sürecinin askıya alınması önerilerini eleştiren Steinmeier, "Türkiye'ye şimdi kapıyı kapatıp anahtarı atarsak, Türkiye'de yardım isteyerek Avrupa'ya bakan ve buradan destek almayı ümit eden bir çok insanı hayal kırıklığına uğratacağız. Bu nedenle, bence bu en akıllıca yol olmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Steinmeier, demokrasi ve insan hakları konularında eleştirileri olsa da, Türk hükümetiyle siyasi diyaloğu sürdüreceklerini, zorlu konuları bu çerçevede ele alacaklarını söyledi.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

Konuşmasında, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Steinmeier, şöyle konuştu:

"Bu, Türk demokrasisinin kalbine yönelik bir saldırıydı. Çok şükür bu girişim kısa sürede başarısız kaldı. Kurbanlar için üzülüyoruz. O gece anayasayı ve demokratik kuruluşları korumak için büyük cesaret gösteren insanlara hayranlık duyuyoruz."

Terör örgütü DEAŞ'ın saldırılarına ve Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu terör tehdidine dikkati çeken Steinmeier, "Bizim bu konudaki tutumumuz çok açık. Darbe girişimini kınıyoruz. Yaşananların siyasi ve hukuki açıdan araştırılması lazım. Bu konuda şüphe yok. PKK dahil terörizmin her çeşidini kınıyor ve hukuk devletinin tüm imkanlarıyla buna karşı mücadele ediyoruz. Bu bizim tutumumuzdur ve böyle de kalacaktır." ifadesini kullandı.

Steinmeier, Almanya’nın Türkiye’de demokrasiye destek vermeye devam edeceğini, bu çerçevede sivil toplumun güçlenmesine önem verdiklerini, gençler arasında değişim programları, akademisyenler, gazeteciler ve sanatçılara destek için yeni programlar üzerinde durduklarını sözlerine ekledi.

 

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 11 Kasım 2016 Cuma 08:51
  Ab yi istemiyoruz. Ab zaten bitmiş
 • Misafir 11 Kasım 2016 Cuma 08:44
  Daha fazla AB'nin bizi sömürmesini istemiyoruz. Güney Kore AB'ye üye mi? Ya Malezya? Yada Çin? Dünya üzerinde ki tek doğru yol AB yolu değil.
 • Misafir 11 Kasım 2016 Cuma 07:40
  Ab hayıırrr
 • Misafir 11 Kasım 2016 Cuma 04:00
  sen zahmet etme gelme,biz gönderelim.!!
 • Misafir 11 Kasım 2016 Cuma 01:38
  ab istemıyoruz
 • Misafir 11 Kasım 2016 Cuma 01:31
  1 tane köpek öldü diye ortalıgı ayakaldıran, petrol için milyonlarca müslümanın ölmesine sebep olan insanlar uzak olsun.
 • Misafir 11 Kasım 2016 Cuma 01:29
  İkiyüzlü avrupa.
 • Misafir 11 Kasım 2016 Cuma 01:21
  zart zurt
 • Misafir 10 Kasım 2016 Perşembe 22:28
  AB yi istemiyoruz
 • Misafir 10 Kasım 2016 Perşembe 22:28
  leküm dini küm veliye din
Kalan karakter : 300