Son Dakika

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "24 Kasım sonrasında bizler de Rusya ile yaşadığımız zor dönemde, Belarus liderliğinin yansız ve uzlaştırıcı tutumunu takdirle hatırlayacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile Bağımsızlık Sarayı'nda gerçekleştirilen heyetler arası toplantıda bir araya geldi.

Toplantının basına açık bölümünde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belarus'u Türkiye'den ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olduğunu belirterek, sözlerine "Belarus'a varışımızdan itibaren gördüğümüz ilgi, alakaya, ev sahipliğine şahsım ve heyetim adına çok teşekkür ediyorum." diyerek başladı.

Erdoğan, 24 Kasım sonrasında Türkiye'nin, Rusya ile yaşadığı zor dönemde Belarus liderliğinin yansız ve uzlaştırıcı tutumunu takdirle hatırlayacaklarını bildirdi.

2017 yılında ilişkilerin 25. yılının kutlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilişkilerin dostluk ve karşılıklı çıkarlar temelinde yeni bir seviyeye taşınmasının arzu edileceğini kaydetti.

Erdoğan, bugün imzalanacak siyasi bildirinin, bu iradeyi teyit ettiğini ve yeni bir dönemin başlangıcını da simgelediğini vurgulayarak, açılışı yapılan Minsk Camisi'nin de yeni dönemin ve dostluğunun çok müstesna bir nişanesi olduğunu anlattı.

İmzalanacak anlaşmaların ahdi zemini güçlendireceğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ticari ve ekonomik ilişkiler noktasında 2015'te, 400 milyon dolar seviyesine gerilemiştir. İkili görüşmede de sizlere ifade ettiğim gibi, bunun 1 milyar dolar seviyesine taşıyabilirsek, bu her iki ülke açısından çok isabetli bir gelişme olacaktır. Sizlerle bu konuda mutabık olduğumuzu ikili görüşmede gördüm." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Türkiye'nin, Belarus'a en fazla doğrudan yatırım yapmış ülkelerden olması dolayısıyla da iş adamlarıyla gerçekleşecek toplantıda, Belarus'ta yatırımların daha da artacağına inancını teyit edeceğini düşündüğünü ifade etti.

KAÇIRILAN EKREM İÇİN TALEP

Erdoğan "Annesi Alina Göçen tarafından babasının izni hilafına Belarus'a kaçırılan Ekrem Deniz Göçen'in babasına iadesi ya da şahsi ilişki konusunda yardımlarınızı bekliyoruz. Mehmet Ağaç adlı vatandaşımızın oğlu ile şahsi ilişkisi konusunda yardımlarınızı bekliyoruz. Bu konudaki desteğiniz bizleri mutlu edecektir. Çocuk konusunu büyükelçiliğimiz takip ediyor. Kırım Tatarlarının can güvenliği ve haklarının korunmasına özel önem veriyoruz" diye konuştu.

LUKAŞENKO İLE ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Lukaşenko hoşgörüsünün, farklı kimlikleri kucaklayan tutumunun tüm dünyaya örnek olmasını ümit ediyoruz. Bize her fırsatta demokrasi, hoşgörü, insan hakları dersi vermeye kalkan, ancak attıkları adımlarla Müslümanların haklarını kısıtlayanların bundan gerekli dersleri çıkarmalarını da ayrıca diliyorum." dedi.

Bağımsızlık Sarayı'nda, iki ülke heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşme ve anlaşmaların imza töreni sonrası, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Lukaşenko ile gerek dar kapsamlı, gerek heyetlerarası yapılan görüşmenin çok verimli geçtiğini, finalinde de 9 anlaşmayı sonuç bildirgesiyle imzalanması suretiyle nihayete erdirdiklerini aktardı.

Belarus'a ilk resmi ziyareti vesilesiyle ikili işbirliğinin bütün boyutlarını değerlendirme imkanı bulduklarını belirten Recep Tayyip Erdoğan, "Bu adeta farklı bir milat ve başlangıç olacaktır. Bu görüşmemizde bölgesel ve küresel konuları da ele alma fırsatımız oldu. Gerek askeri konulardaki gelişmeler, gerek siyasal alandaki gelişmeler, bölgedeki bu gelişmelerin şu andaki izlediği yol bunları değerlendirme imkanını bulduk." ifadesini kullandı.

Erdoğan, ekonomik ve ticari sorunları değerlendirme fırsatı bulduklarını, zira 2013, 2014 ve 2015'te bir gerilemenin söz konusu olduğunu vurgulayarak, 520 milyon dolardan 400 milyon dolara kadar bir inişin yaşandığını aktardı.

Şu anda mutabık kalınan bir rakam olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hedefimiz 1 milyar dolara ulaşmak. Ve Belarus'la Türkiye, ki ikimizin nüfusu yaklaşık 90 milyonu buluyor, bu nüfusla 1 milyar dolarlık ticaret hacmine rahatlıkla ulaşma imkanımız mevcut. Bunu yakalayabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, imzalanan ortak bildirinin de ilişkilerin geleceği açısından çok ciddi bir yol haritası çizdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bildiri, liderler olarak kararlılığımızı ve önümüzdeki döneme yönelik müşterek hedeflerimizi kayda geçiren bir rehber niteliğindedir. Ayrıca ilgili bakanlarımız nükleer enerjiden tarıma, ticareti teşvikten eğitime kadar pek çok alanda Belaruslu muhataplarıyla anlaşmalar ve protokoller yaptı.

Aslında aramızda finans sektöründe de çok ciddi adımlar atmamız mümkün. Bunun için bankacılık sektörümüzün atabileceği adımlar burada söz konusudur. Hatta özellikle hatırlatmakta fayda görüyorum, gerekirse Merkez bankalarımızın kendi aralarında görüşmeleri suretiyle yerli paraya da bu ticaret hacmi içerisinde girebilme anlayışımız söz konusudur. Böyle bir adımı dahi atabiliriz, bunu da kayıtlara ilgili bakan arkadaşlarımız geçirirse isabetli olur diye düşünüyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 yılının ilk yarısında Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nın da gerçekleştirileceğini bildirdi.

"TÜRK MİLLETİ ÜLKESİNE SAHİP ÇIKTI"

Erdoğan, Türkiye-Belarus arasında ilişkilerin kültürel boyunun da çok önemli olduğunu vurguladı.

Bugün iki ülke vatandaşları arasındaki dostluğun sembollerinden biri olan ve süreci taçlandıran Belarus Minsk Camisi'nin açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Recep Tayyip Erdoğan, "Tarihi itibarıyla, bugüne gelişi itibarıyla, yaklaşık bir asırlık mazisi itibarıyla bu caminin anlamı, manası çok çok önemli." ifadesini kullandı.

Erdoğan, Lukaşenko'ya caminin inşası sürecine verdiği destek için teşekkür ederek, şöyle devam etti:

"Avrupa'da İslam karşıtlığının, farklı din ve kültürlere karşı ayrımcılığın, ibadethanelere yönelik saldırıların tırmandığı bir dönemde Minsk Camisi'nin anlamı çok büyük. Lukaşenko hoşgörüsünün, farklı kimlikleri kucaklayan tutumunun tüm dünyaya örnek olmasını ümit ediyoruz. Bize her fırsatta demokrasi, hoşgörü, insan hakları dersi vermeye kalkan, ancak attıkları adımlarla Müslümanların haklarını kısıtlayanların bundan gerekli dersleri çıkarmalarını da ayrıca diliyorum."

Türkiye'nin 15 Temmuz gecesi FETÖ'nün darbe girişimine maruz kaldığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "O gece Türk milleti tarihe geçecek bir mücadeleyle ülkesine, demokrasisine ve meşru yönetimine sahip çıktı." diye konuştu.

Darbe girişimi sonrasında ilk arayanlardan birisinin de Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko olduğunun altını çizen Erdoğan, Belarus'un sadece iyi günde değil, kötü günde de Türkiye'nin yanında olduğunu hissetmenin çok değerli olduğunu ifade ederek, Belarus halkına teşekkürlerini iletti.

Belarus'un, Lukaşenko'nun önderliğinde ciddi ilerlemeler kaydettiğini belirten Recep Tayyip Erdoğan, dış politikada ve ekonomide aktif bir açılım politikası izlendiğini kaydetti.

Dünyanın bölgesel sorunlarla çalkanladığı bir dönemde Belarus'un barış, istikrar ve refahını korumaya yönelik politikalarını takdirle karşıladıklarını dile getiren Erdoğan, uluslararası ilişkilerde de Belarus'un bir yandan tarafsız konumunu muhafaza ederken, diğer taraftan da bölgesel ve küresel barışa müspet katkı sağladığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lukaşenko'ya, Rusya ve Türkiye arasındaki iş birliğinin gelişmesi için ortaya koyduğu iradeden dolayı da teşekkür etti.

Minsk'te Türkiye'ye yakışan bir Büyükelçilik binasının inşa edilmesi gerektiğini de vurgulayan Erdoğan, Lukaşenko'ya Büyükelçilik binası yapılması için 10 dönümlük arazinin tahsis edilmesi konusunda ricada bulunduğunu söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, Alexander Lukaşenko'ya iki ülke arasındaki iş birliğinin gelişmesi için ortaya koyduğu irade dolayısıyla teşekkür ederek, imzalanan anlaşmaların hayırlı olmasını diledi.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.