Son Dakika

Başbakan Binali Yıldırım, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya geldi. Burada konuşan Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz'da milletin hem darbecilere darbeyi vurduğunu, hem de ekonomiye gereken katkıyı sağladığını belirterek, "Darbenin olduğu günün sonrasında vatandaş 2.5 milyar doları bozdurdu, bankalara verdi. Ne olur ne olmaz, ihtiyaç olur diye. Takip eden bir ay içerisinde 12 milyar dolar parayı eliyle götürdü bozdurdu ve bankaya yatırdı. Böyle millet nerde var? Geçmiş dönemde de darbe girişimleri oldu. O zamanki yöneticiler şapkalarını alıp gittiler. Ama onların hesabı yine aynı olacaktı. Biz darbe yapacağız, onlar ceketlerini alıp gidecekler. Ama yanlış hesap ettiler. Ne dedik; biz kefenimizi giyerek bu yola çıktık. Üzerimizden geçmeden bu milleti, bu emaneti alamazsınız. Ceketini alıp şapkasını alıp gidenlerden olmadık. Bu darbecilere darbeyi vuran aziz millete şapka çıkaranlardan olduk. Bu millete şapka çıkardık" dedi.

'ONE MINUTE VAR, BİR DE TWO MINUTE VAR'

20 Aralık tarihinden boğazın altından ikinci bir yol açacaklarını hatırlatan Başbakan Binali Yıldırım, "Boğazın 106 metre derinliğinde Avrasya tüneli. Gidiş geliş 2 dakika. Biliyorsunuz bir one minute var. Bir de two minute var. One minute'u Recep Tayyip Erdoğan söyledi. Two minute'u da İstanbul'da yine Recep Tayyip Erdoğan ve onun tayfaları söylüyor" dedi.
Salondan bir kişinin şehir hastanelerinin durumunu sorması üzerine Başbakan Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı göstererek, "Hastanelerin patronu burada" dedi ve şunları söyledi: "Polis istiyorsan Süleyman Bey'e, yol tünel istiyorsan Ahmet Bey'e, esnafa kredi istiyorsan Faruk Bey'e, gençlik, spor, gezme, tozma istiyorsan Çağatay Kılıç'a başvur. Hizmet istiyorsan burada. Vakıf, hayır hasenat istiyorsan Veysi Kaynak. Hemen kaynak ol. Onun ticaretle işi yok. Onun işi vakıf, garip gureba, mülteci. Kimsesizlerin sesi, sessiz yığınların sesi Recep Tayyip Erdoğan.

Başbakan Binali Yıldırım'ın bu sözleri salonda uzun süre gülüşmelere neden oldu.

'CHP İKTİDARA GELEMEDİĞİ İÇİN KONUŞMADA UZMAN'

CHP'ye yönelik eleştirilerde bulunan başbakan Binali Yıldırım, ana muhalefet partisinin bir süredir Yenikapı ruhunu terk ettiğini belirterek şunları söyledi:  "Varsa yoksa AK Parti'nin işleri. AK Parti ne yapıyor? AK Parti'nin, hükümetin yaptığı iş orada. Ovit Dağı'na tünel, boğazın altında araçlar için tünel yapıyor. Dünyanın en büyük havalimanını yapıyor. Osmangazi, Yavuz Sultan Selim köprülerini yapıyor. Zigana'ya Ovit'ten daha uzun tünel yapıyor. Cankurtaran'da, Ilgaz'da tünel yapıyor. 600 kilometreden fazla devam eden tünel işi var. Hızlı trenler yapıyor. Havalimanını halkın yolu yapıyor. Rize'ye denizin ortasına havalimanı yapıyor. Size laf yetiştirecek vaktimiz yok ki. Herkesin o uzmanlığı var. CHP iktidara gelemediği için konuşmada uzman. Biz çalışmada uzmanız. Biz çalışa çalışa millete hizmet ediyoruz, onlar konuşa konuşa milletin kafasını yoruyor. Az laf, çok iş. Laf üstüne taş değil, taş üstüne taş koyacaksın. Bu memlekette taş üstüne taş koyan herkesin başımız gözümüz üstünde yeri var. Bizim için siyaset hizmettir. Hizmete vesile olmazsan vatandaşın sevinci, güveni, olmazsa o hizmet varsın olmasın. İnsanı yücelt ki; devlet yücelsin. 600 yıl ecdat bunu söylemiş. Boşuna söylememiş. Değişik kıtada değişik kültürdeki insanları kardeş yapmış. Herkes beraber barış içinde yaşamış. Türkiye'nin yarını, bugünde daha güzel olacak. Ne terör, ne uluslararası tezgahlar Türkiye'nin önünü kesemeyecek. İlk günden itibaren siyasi ve ekonomik istikrarı gözümüz gibi korumayı temel önceliğimiz gördük. Başardıklarımızla asla yetinmeyeceğiz. Hep daha iyisini gerçekleştirmek için çalışacağız. Kimse boş hayal görmesin. Bugüne kadar ne yaptığımızı görmek istiyorlarsa her şey ortada. Onların hayal edemediklerini, hayallerinin erişemediği her şeyi gerçeğe dönüştürdük. Bizim derdimiz Türkiye'nin bugüne değil, aynı zamanda geleceğidir."


KOBİ'LERE DESTEK MÜJDESİ

Asgari ücreti 2016 yılı başında bin 300 lira olarak belirlemelerinden dolayı işverenlere prim ve vergi desteği vermeye başladıklarını hatırlatan Başbakan Binali Yıldırım, "Şimdi işverenler ve esnaflar merak ediyor. Bu destek ne olacak? İşverenlerin yüklerini hafifletmek için bir yıllığına destek vermiştik. Rize'den tüm Türkiye'de KOBİ'lere müjde vermek istiyorum. 2017 yılı boyunca da bu destekler devam edecek. Vatandaş 15 Temmuz'da bizim yanımızdaydı, biz de vatandaşın yanında olacağız. Bu destek 7.5 milyar tutuyor. Helal olsun. 15 Temmuz başarılı olsaydı, bunları konuşabilecek miydik? Milletten gelen millete gidecek. Bizim işimiz milletin derleyip topladığını adil şekilde ülkenin ihtiyacı olan yerlere tahsis etmektir. Sizin emanetinize hıyanetlik yapmamak, sahip çıkmaktır" dedi.

'FETÖ'CÜLERİN AVUKATLIĞINI YAPACAĞINA MİLLETİN NE DEDİĞİNE BAK'

Türkiye'nin geçmişte yaşadığı sıkıntıları yaşamaması için üzerindeki bütün ağırlıklardan kurtulması ve sistemdeki sıkıntı ve arızaların giderilmesi gerektiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir Rize ziyareti sırasında, 'Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilmesi ile ortaya çıkan fiili durum mevcut anayasayla uyuşmuyor. Bunun mutlaka düzeltilmesi gerekir' yönündeki ifadelerini hatırlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bu sözler üzerine, 'Ne demek fiili durum, anayasaya uymuyor' diyerek kıyamet kopardılar. Siz değil misiniz Cumhurbaşkanını seçtirmeyen. 2007 yılında 367 icadını yapan siz değil misiniz? Bizde gittik vatandaşa, 'Bize Cumhurbaşkanı seçtirmediler, size geldik' dedik. Referandum yaptık ve milletin Cumhurbaşkanını seçmesi kuralı geldi. Hal böyle olunca Cumhurbaşkanı artık siyasi sorumluluğa sahip. Bütün yaptığı işlerden dolayı, en azından vatandaşa karşı sorumluğu var. Süre bitiminde ne diyecek vatandaşa, ne mazereti olacak? İşte anayasa öyleydi, böyleydi. En büyük gücü veren millettir. Anayasa'yı da millet yapar. Anayasa milletin üzerinde değildir. En üstün irade millet iradesidir. Şunu bir de CHP'ye anlatabilsek her şey düzelecek. Her şeye sığınıyor da millet iradesine gelince nutku tutuluyor. FETÖ'cülerin avukatlığını yapacağına milletin ne dediğine bak. Onlar yapacaklarını yaptılar. Karşılığını mahkemelerde görüyorlar. Sana ne. Şimdi bu işi de halledeceğiz. Anayasa'da gerekli değişiklikleri yapmak için teklifimizi kısa sürede Meclis'e getireceğiz. Meclis'in taktirine sunacağız. Meclisimiz gerekli görüşmeleri yapıp oradan da sizin önünüzde getireceğiz. Siz de her zaman olduğu gibi bu işi halledeceksiniz. Vekillerin halledemediği işi asıllar halleder, millet halleder. Biz partilere, 'yeter ki biz vekiller olarak bu sorunu milletin önüne götürelim, hiç değilse bunun için gelin görevinizi yapın' diyoruz. Meclis'te bu değişikliğe katkı sağlayın. Başka bir şey istemiyoruz. Son kararı millet verecek. Biz millet adına nasıl karar verebiliriz? Milletin verdiği kararda başımızın gözümüzün üstünde yeri vardır. İnşallah Türkiye'nin gündemini meşgule eden bu meseleyi de kısa sürede gündemden çıkaracağız." Helikopterle Trabzon'a gelen Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar, dün saat 19.50 sıralarında Başbakanlığa ait uçakla Ankara'ya hareket etti.

DHA


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.