ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Cumhuriyet Gazetesi ve imtiyaz sahibi Cumhuriyet Vakfı yöneticilerine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, hakkında yakalama kararı çıkarılan Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Almanya'dan geldiği Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındıktan sonra emniyette alınan savcılık ifadesinin ardından İstanbul Adalet Sarayı'na gönderildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklanması talebiyle İstanbul nöbetçi 9. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Akın Atalay, "PKK ve FETÖ örgütlerinin hiyerarşik yapısına dahil olmaksızın, bu örgütlerin amaçları doğrultusunda faaliyette bulunmak" suçundan tutuklandı. Atalay, Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

Tutuklama kararında gerekçe olarak, "Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan bir çok haber, manşet ve haber detaylarında FETÖ silahlı terör örgütü ile PKK silahlı terör örgütünün propagandası sayılabilecek ve bu örgütler lehine algı oluşturabilecek haberlere yer verildiği" belirtildi.

9 KİŞİ YÖNETİCİ VE GAZETECİ TUTUKLANMIŞTI

Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik soruşturmada; Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri Hakan Karasinir, Bülent Utku, Güray Tekin Öz, Mustafa Kemal Güngör, Önder Çelik, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay ile yazar Kadri Gürsel ve Karikatürist Musa Kart tutuklanmıştı. Atalay ile birlikte soruşturmada tutuklananların sayısı 10'a yükselmiş oldu. Aynı soruşturmada, yurt dışında bulunan Can Dündar hakkında da yakalama kararı bulunuyor.

Cumhuriyet Gazetesi yazarları Hikmet Çetinkaya ve Aydın Engin, soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra yaşları ve sağlık sorunları nedeniyle adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

ATALAY'IN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Atalay'ın avukatı Bahri Belen tutuklama kararına itiraz edeceklerini açıkladı.  Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay'ın sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklanmasının ardından avukatı Bahri Belen Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Karara tepki gösteren Avukat Bahri Belen yaptığı açıklamada, "Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay tutuklandı. Tutuklanacağını biliyorduk. Çünkü geçen hafta yapılan tutuklamalara ilişkin duruşmada Cumhuriyet Gazetesine ilişkin sorulan tüm sorulara ve haksız suçlamalara somut cevaplar verdik. Hukuki bakımdan çok açık suçlama yapılmayacak dayanaklara rağmen geçen hafta 9 kişi hakkında tutuklama kararı verilmişti. Bu kararın bir yargı kararı değil siyasi karar olduğunu biliyorduk" dedi.

Avukat Belen, bir soru üzerine ise "Karara tabi ki itiraz edeceğiz. Bu itirazın sonuç vermeyeceğini bildiğimiz halde itiraz edeceğiz" diye konuştu.

Veli SARIBOĞA / İSTANBUL- İHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(7)
Kalan karakter : 2000